طب سنتی و بیماری ها

آنچه باید در مورد درمان جوش بدانید

درمان جوش در طب سنتی ایرانی

درمان جوش
درمان جوش در طب سنتی

در حال حاضر باور غلطی که به نام طب سنتی در زمینه درمان جوش صورت وجود دارد،‌ این است که گفته می‌شود خوردن گرمیجات سبب بروز این مشکل می‌شود در حالی که همیشه این مسئله برای همه افراد صدق نمی‌کند.

تجمع هر چهار خلط صفرا، دم، سودا و بلغم در بدن ایجاد جوش می‌کند و بنا بر این برای درمان باید ابتدا علت را ریشه‌یابی کرد.

افزایش خلط صفرا در افراد داری مزاج گرم و خشک شایع بوده و این مسئله سبب ایجاد جوش‌های ریز پراکنده در صورت، بین دو کتف و بالای گردن می‌شود و در صورتی که این خلط در بدن بیش از حد باشد، سبب بروز کهیر نیز خواهد شد.

افزایش خلط دم سبب ایجاد جوش‌های درشت چرکی و خونریزی‌دهنده می‌شود که اصولاً جای عمیقی را بر صورت به جای می‌گذارد که با خوردن غذاهایی همچون مصرف بیش از حد آبگوشت و کله‌پاچه بروز می‌کند.

افزایش خلط صفرا و دم در افراد دارای مزاج گرم بروز می‌یابد، و در افراد دارای مزاج سرد بیشتر افزایش خلط سودا و بلغم شایع است.

جوش‌هایی که به دلیل افزایش خلط بلغم در بدن بروز می‌یابد اصولا زیرپوستی بوده و سر سفید است. افزایش خلط سودا نیز در مزاج‌های سرد و خشک و با مصرف فست ‌فودها و غذاهای مانده و کنسروجات ایجاد می‌شوند که اصولاً‌ سرسیاه و زیرپوستی هستند.

البته به دنبال ماندن مواد زائد در بدن به تدریج ممکن است جوش‌ها تغییر ماهیت داده و رنگ آنها عوض شود.

حجامت، زالو درمانی بدون تجویز پزشک برای درمان جوش ممنوع

انداختن زالو و حجامت قدم اول درمان جوش نیست و اگر ندانسته این کار انجام گیرد و عوارض بیشتری را در بر خواهد داشت. افراد باید برای درمان جوش حتما به پزشک مراجعه کنند و به جست ‌و جوی اینترنتی به عنوان راهکاری برای درمان اکتفا نکنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا