بیاموزیدتدابیر خوردن و خوردنی ها

خواص پنیرک در طب سنتی: رفع کننده عطش، کاهنده حرارت کبد

خواص پنیرک در طب سنتی: رفع کننده عطش، کاهنده حرارت کبد

خواص پنیرک در طب سنتی
خواص پنیرک در طب سنتی

از خواص پنیرک در طب سنتی می توان به رفع عطش و کاهش حرارت کبد اشاره کرد.

پنیرک گیاهیست که شباهت‌هایی به گل بنفشه دارد. مثل گل بنفشه مزاجی سرد و تر دارد و درجه اول قرار دارد.

گل پنیرک نیز خوب است که مثل خاکشیر مخصوصا در فصول گرم و در مناطق گرمسیری در خانه‌ها موجود باشد. امروزه دیده می‌شود اکثر ادویه‌های مورد استفاده گرم هستند و خوب است خنکی‌هایی مثل گل پنیرک و بنفشه نیز استفاده شود.

پنیرک را می‌توان در آب خنک ریخته تا نیم‌ساعت بماند و بعد صاف کرده و میل کرد. مثل بنفشه رنگ زیبایی دارد (بنفش یا آبی) بنابراین می‌توان شربت مفید زیبایی از آن درست کرد و گاهی همراه با پودر نبات مصرف کرد که برای فصل تابستان بسیار مفید است و به رفع عطش، کاهش حرارت کبد و بدنکمک می کند.

محلول به دست آمده از پنیرک را می‌توان داخل دهان، دهان‌شویه یا غرغره کرد که برای رفع التهاب مخاط دهان، رفع زخم‌های دهانی و آفت که ناشی از گرمی‌ها باشد، رفع خشکی گلو و گرفتگی صدا و التهاب لوزه بسیار مفید است.

افرادی که زیاد از حنجره‌شان استفاده می‌کنند (مثل قاریان قرآن، سخنوران، مداحان و خواننده‌ها) بهتر است که محلول گل پنیرک یا گل بنفشه را همراه خود داشته باشند و حین سخنرانی یا خواندن به صورت جرعه جرعه مصرف کنند تا در گلو و حنجره بماند و اثر خود را بگذارد.

در واقع رطوبت و انعطاف خوبی را به تارهای صوتی و حنجره و حلق می‌دهد و لذا مانع خشکی و گرفتگی صدا و التهاب تارهای صوتی می‌شود.

گل و برگ پنیرک باعث افزایش شیر در پستان‌ها می‌شود مخصوصا افرادی که مزاج خشکی دارند هم می‌توانند محلول پنیرک را بخورند و هم می‌توانند روغن پنیرک را روی پستان‌ها ملایم ماساژ بدهند. 

این کار را با روغن بنفشه هم می‌توان انجام داد. روغن بنفشه برای مواردی که نوک پستان ترک می‌خورد و زخم می‌شود نیز بسیار مفید است. هم چنین در زمان شیردهی که پستان‌ها بزرگ می‌شوند و ممکن است خطوط کم‌رنگی در آن ظاهر شود برای جلوگیری از این حالت می‌تواند مفید باشد.

گل پنیرک ملین خوبی نیز هست و بیشتر مناسب کسانی است که به دلیل خشکی مزاج یبوست دارند. گل پنیرک را نیز می‌توان در آب ریخت و در آن نشست و یا صاف کرده و آن را به عنوان محلول تنقیه برای فرستادن داخل روده و یا رحم استفاده کرد که این عمل تنقیه فقط باید توسط پزشک و در مراکز درمانی انجام شود.

اما نشستن در آن در منزل قابل انجام است. که این کار برای رفع التهاب و سهولت دفع ادرار مفید است.

گل پنیرک همچنین باعث باز شدن انسدادهای داخل مجاری ریز کبدی می‌شود. گفته شده اگر برگ پنیرک را نیم‌کوب کرده و روی محل گزیدگی حشرات (زنبور و حتی رتیل) بگذارند، مخصوصا اگر همراه روغن زیتون باشد پادزهر خیلی خوبی است.

همچنین اگر برای آفتاب‌ سوختگی پوست و یا سوختگی‌های پوستی، پنیرک را خیس کرده و نیم‌کوب کرده و روی محل قرار دهند مفید است چون خنک است. پنیرک رویاننده گوشت است و با استفاده مکرر در محل جراحات می تواند به ترمیم جای زخم کمک کند. 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا