بیاموزیدطب سنتی و بیماری ها

چاقی و درمان آن از دیدگاه طب سنتی + ویدیو

چاقی و درمان آن از دیدگاه طب سنتی

چاقی

این روزها تبلیغات زیادی مخصوصاً در فضای مجازی برای درمان چاقی و لاغری عرضه می­شود. بسیاری از این تبلیغات به اسم طب سنتی یا ایرانی و حتی به صورت تضمینی (در چند هفته) ارائه می­شوند که در بسیاری موارد نه تنها فرد لاغر نمی­ شود، بلكه مشكلات متعددی هم ممکن است ایجاد شوند.

بایستی توجه داشت كه طب سنتی هیچگاه یک نسخه عمومی به همه نمی­دهد. به عبارتی یک دستور کلی برای لاغری و برای همه مزاج­ها صادر نمی­شود (مثلا خوردن سرکه، عرق زیره یا دمنوشی خاص برای لاغری). بر اساس طب سنتی در مرحله اول بایستی مزاج افراد شناسایی شود، علت چاقی بررسی شود و سپس بر اساس اینها رژیم غذایی داده شود.

در طب سنتی ایران ملاك سالم بودن و عملكرد صحیح بدن می­باشد و لاغری ملاک نیست. ممکن است فردی با وزن 60 كیلوگرم در بهترین وضعیت سلامتی باشد (همه عملكردها از قبیل فكری،‌ گوارشی و قلب و غیره در بهترین وضعیت خود باشد) و این وضعیت برای فردی دیگر در وزن 80 كیلوگرم اتفاق افتد.

شاخصی به نام bmi وجود دارد که از تقسیم وزن بر مجذور قد به ­دست می­ آید. بر اساس تعریف، چنانچه این عدد بین 5/18 تا 25 باشد نرمال است، بیشتر از آن به سمت چاقی و كمتر از آن كاهش وزن می ­باشد. ولی این شاخص اشكالی دارد؛ بر اساس این شاخصه همه مردم باید در عدد 23-25 باشد، ممكن است فردی دارای bmi 30 باشد و فردی دیگر 18-17 و هر دو كاملاً سالم باشند.

بعضی افراد قد بلندی دارند و برای رسیدن به عدد نرمال باید وزن بگیرند. بعضی افراد هم قد كوتاهی دارند، حجیم هستند و برای رسیدن به عدد نرمال باید خیلی وزن كم كنند. درنتیجه عملكرد­های بدنی هر دوی این افراد دچار اختلال می ­شود. منظور از عملكرد صحیح، نشاط درونی و جسمی و احساس سبكی است.

بر اساس دیدگاه طب سنتی، افرادی كه چاق هستند یا استعداد چاقی دارند، مزاج رطوبتی دارند و تری در آنها غالب می­ شود (افزایش انعطاف پذیری). در صورتی که افراد لاغر (که معمولا خشك و چروكیده­ اند) مزاج­های خشكی دارند. مانند تفاوت بین هلو و برگه هلو، که در هلوی تازه، تری غالب است ولی در برگه هلو خشكی غالب شده است.

بر اساس طب سنتی دو نوع چاقی وجود دارد: یك نوع آن گرم و تر (دموی) می ­باشند، یعنی حرارت و رطوبت دارند. از جمله نشانه این افراد داشتن بدن عضلانی (عضله پشت بازو داشتن) است. این افراد به گوشت، كله پاچه و كباب علاقه دارند و با مصرف اینها چاق می­ شوند.

گروه دیگر مزاج سرد و تر دارند (سرمایی­ اند) و بدن­های پفکی و متخلخل دارند که در خانم­ها شایع­تر است. این افراد معمولا غبغب دارند، گوشتشان آویزان است و معمولا در ناحیه شکم و باسن چاق می­شوند. چون این نواحی از قلب كه گرم است دور می ­باشند (حرارت مانع چاق شدن می ­شود).

رژیم­های تغذیه­ای معمول برای افراد دموی مفید است، چرا که در اكثر رژیم­های تغذیه­ای مرسوم، سالادجات و نوشیدنی­ها زیاد است که مزاج سردی دارند و برای كسانی كه مزاج­های گرم دارند مفید است. افراد دموی معمولا علاقه­ای به سالاد، سبزی و سوپ ندارند. اگر این فرد اختلال گوارشی و چربی بالا نداشته باشند، معمولا دچار چاقی بیمار گونه نمی­ شوند. در مقابل دمنوش­های مرسوم که معمولا مزاجی گرم دارند، مناسب این افراد نیست.

خیلی از دم­نوش­ها كه حاوی زیره و زنیان هستند (مزاج گرم)، برای افراد با مزاج سرد و تر مناسب هستند. از طرفی رژیم­های تغذیه امروزی برای آنها مناسب نیست؛ چون سالادجات (به همراه آبلیمو یا سرکه) و نوشیدنی­های سرد باعث ضعیف شدن هضم، پایین آمدن متابولیسم و در نتیجه تجمع چربی­ها در بدن آنها می­شود.

انرژی این افراد به مرور زمان کم شده، حتی نمی­توانند به خوبی ورزش کنند و پف می­كنند. این افراد برای لاغر شدن بایستی غذاهای کم حجم و پر انرژی مانند مغز پسته، بادام، عسل، گوشت و كباب بخورند، چرا که پف و رطوبت زائد فرد از بین می­برد و هضم به خوبی انجام می­شود. وقتی فرد می­گوید كه من چیزی نمی­خورم ولی چاق می­شوم (فقط سالاد و آب می­ خورم)، به همین علت است.

در طب سنتی حذف یک وعده غذایی (ناهار یا شام) برای همه وجود ندارد، مگر در موارد خاص. بعضی­ها تصور می­كنند كه شام را باید حذف كرد. در صورتیکه بر اثر حذف شام، معده چند ساعت خالی می­ماند. در طب سنتی توصیه شده است كه شام بخورید ولی كم، سبك و زودهنگام. بعضی­ها فکر می­کنند كه بایستی دو وعده غذا بخورند. در حقیقت این قاعده­ای کلی نیست و برای همه صدق نمی­کند. چه بسا رژیم دو وعده­ای در طول روز، باعث آسیب بیشتر به بدن شود و حتی چاقی و بیمارهای دیگری را به دنبال داشته باشد.

عواملی كه افراد را چاق می­كند عبارتند از: عدم تحرك و خواب زیاد. خواب زیاد باعث افزایش رطوبت و رطوبت زیاد، خواب را زیاد می­كند (خواب، خواب می­آورد). این اتفاق مخصوصا در افراد با مزاج سرد اتفاق می­افتد که رطوبت زیاد دارند، پف­ آلوده هستند، همیشه احساس خواب­ آلودگی دارند و آب از دهانشان می­رود.

در بدن كسانی كه یبوست دارند (در نتیجه دفع خوبی ندارند) یا اختلال عادات ماهانه دارند، فضولات تجمع پیدا می­کند که یكی از عوارض آن چاقی است.

دفع بیش از حد صفرا نیز می­تواند باعث چاقی شود. صفرا ماده­ای گرم در بدن است كه چربی را منقطع می­كند. اگر صفرا به مقدار زیاد از بدن دفع شود، مانند فردی كه ترشی زیاد می­خورد، صفرا از بدن دفع می­ شود و شخص چاق می­شود.

پرخوری و پرنوشی نیز باعث ضعف هضم می­شود. كسانی كه هضم ضعیفی دارند چاق می­شوند. چراکه این افراد معده ضعیفی دارند که نمی­تواند بهترین غذاها را به خوبی هضم کند و در نتیجه انرژی ندارند. خوردن تری ­ها مثل ماست و دوغ نیز می­تواند شخص را چاق كند. افراد با مزاج سرد، در صورتی که شب­ها کاهو بخورند یا زیاد آب بخورند، حتما چاق می­ شوند. استحمام طولانی با آب گرم نیز باعث جذب آب و چاقی می­شود.

برای لاغر شدن پاكسازی لوله گوارش مهم است که برای این کار معمولاً از ملین­ها و مسهل­ ها استفاده می­شود. ملین­ها، ذراتی را كه از قبل به لوله گوارش چسبیده، مانع گوارش هستند و یكی از عوارض آن پف آلودگی و ایجاد چاقی است را کنده و دفع می­کنند.

یكی از ملین­ها شیر است که می­توانند چند روز شیر را به صورت ناشتا و هر روز چند لیوان مصرف كنند. بهتر است داخل آن از گیاهی به نام افتیمون استفاده كنند و ناشتا بخورند. سایر ملین­ها مانند گل سرخ، آلو، برگه زردآلو، روغن زیتون خوراكی و روغن كرچك نیز مفید هستند.

قدم بعدی اصلاح تغذیه است؛ بعضی غذاها چاق كننده نیستند كه اصطلاحا مزوره نامیده می­شوند از قبیل آش­هایی كه شامل سبزی، لپه، مقداری بال مرغ و گردن است. مورد بعدی که بایستی رعایت شود ورزش است. طناب زدن و شنا کردن مثال­هایی از ورزش­های عمومی هستند که برای چاقی­های عمومی کاربرد دارند.

ورزش­های اختصاصی هم وجود دارند برای كسانی كه چاقی موضعی دارند؛ مثلا کسانی که شکم بزرگ دارند می­توانند پشت سر، بالاتنه، باسن، دست­ها و پاها را به دیوار بچسبانند و حركت شكم انجام دهند. این افراد همچنین می­توانند از محلول­های گیاهی مانند دم کرده بابونه و سداب، مخلوط سرکه و نمک یا مخلوطی از همه اینها به صورت موضعی استفاده کنند. این محلول باید به قسمت­هایی که دارای چاقی موضعی است مالیده شود، روی آن سلفون کشیده شود و سپس به ورزش بپردازند.

تالیف: دکترسید مهدی میرغضنفری، پزشک، دکترای تخصصی (PhD) فیزیولوژی، معاون پژوهشی  و مدير گروه طب سنتی دانشکده پزشکی و عضو هیئت علمی (دانشیار) دانشگاه علوم پزشکی ارتش، و پژوهشگر طب سنتی ایرانی

تدوین: راحله حسنی: دکترای تخصصی(PhD) سیستماتیک گیاهی، پژوهشگر طب سنتی ایرانی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا