اخبارطب سنتی

ورود خانه‌های بهداشت جلوی افراطی گری در طب سنتی را می گیرد

ورود خانه‌های بهداشت جلوی افراطی گری در طب سنتی را می گیرد

افراطی گری در طب سنتی

مدیرکل دفتر طب سنتی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اینکه درگیر شدن خانه‌های بهداشت جلوی افراطی گری در طب سنتی را می‌گیرد و پزشکان در مراکز بهداشتی و درمانی موثر باشند، افزود: بستر قانونی لازم به پاسخگویی به سئوالات مردم فراهم شود که از فعالیت افراد فرصت‌طلب جلوگیری شود.

به گزارش خبرگزاری فارس از همدان، محمود خدادوست ظهر امروز در آیین افتتاح برنامه ادغام خدمات طب سنتی در سطوح اول نظام ارائه سلامت، افتتاح برنامه ادغام خدمات طب سنتی در آستانه ولادت حضرت زهرا (س) را به فال نیک گرفت و اظهار کرد: تعصب و باور جدی به موضوع طب سنتی عامل اصلی برگزاری آیین افتتاح برنامه ادغام خدمات طب سنتی در سطح اول نظام ارائه سلامت در روزهای پایانی سال جاری است.

وی با بیان اینکه نام شهرستان بهار در حوزه طب سنتی ثبت می‌شود و امید می‌رود شاهد رشد روزافزون این حوزه باشیم، بهورزان را افسران واقعی عرصه بهداشت دانست و گفت: مردم برای نظرات بهورزان احترام قائل هستند و باید ارتباط با مردم را در سطح بالا نگه دارند و برای تغییر رفتارها در بین مردم تلاش کنند.

مدیرکل دفتر طب سنتی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه طبق تعالیم دینی عبادت و خدمت دو بال رسیدن به خداوند است گفت: خدمت در حوزه سلامت دارای ارزش بسیاری است و بدون تردید باقیات‌الصالحاتی برای افراد محسوب می‌شود.

وی در مورد ضرورت توسعه طب سنتی اظهار کرد: سازمان بهداشت جهانی از سال 1978 طب سنتی را در دستور کار گذاشت و نخستین استراتژی را در سال 2002 نوشت که در آن احیای طب سنتی در کشورهای عضو و ادغام آن با طب جدید انجام شود که ما در این زمینه عقب هستیم.

خدادوست افزود: طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی ریشه‌دار بودن طب سنتی در فرهنگ و باور مردم، ویژگی کل‌‌نگر بودن طب سنتی و در دسترس بودن و ارزان بودن خدمات طب سنتی عامل موثری در گرایش به این حوزه است.

طب سنتی کمک طب رایج با رعایت خط قرمزها

وی طب سنتی را کمک‌کننده به اقتصاد دانست و گفت: بسیاری از تدابیر ساده که در طب سنتی بیان شده با در نظر گرفتن خط قرمزهای طب راهگشاست و از خیلی از هزینه های درمانی از جمله مصرف داروهای شیمیایی و تشخیص‌های پاراکلینیکی غیرضروری جلوگیری می‌کند.

مدیرکل دفتر طب سنتی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با تاکید بر اینکه پزشکان باید از نکات تغذیه‌ای مورد نیاز برای راهنمایی بیماران آگاهی داشته باشند، اظهار کرد: بهورزان نیز با آگاهی از اصول مورد نیاز در تغذیه به سئوالات ابتدایی و معمول بیماران پاسخ دهند.

وی با ارائه توضیحات و مثالی، در ادامه چگونگی پاسخگویی در برابر سئوال مطرح شده در مورد کارایی، موردی از طب سنتی را تشریح کرد و گفت: از نظر اصول اخلاق پزشکی باید با احترام به خودمختاری و اختیار بیمار رفتار کرد.

خدادوست در خصوص تحقیقات انجام شده در آمریکا برای مفید بودن یا نبودن طب سنتی اظهار کرد: دموکراسی در پزشکی ایجاب می‌کند که متولی سلامت دسترسی مردم به طب سنتی و خدمات فراهم شده را ایجاد کند.

وی با بیان اینکه هم اکنون بیش از 150 رشته طب مکمل وجود دارد، اظهار داشت: از آن جا که امکان سوء استفاده در این حوزه وجود دارد باید خدمات تایید شده را در دسترس مردم قرار داد.

مدیرکل دفتر طب سنتی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اینکه درگیر شدن خانه‌های بهداشت جلوی افراطی‌گری‌ها را می‌گیرد و پزشکان در مراکز بهداشتی و درمانی موثر باشند، افزود: بستر قانونی لازم به پاسخگویی به سئوالات مردم فراهم شود که از فعالیت افراد فرصت‌طلب جلوگیری شود.

وی با اشاره به تحقیق خود در خصوص داروهای چاقی و اعتیاد گفت: در این تحقیق با نمونه‌برداری از مراکز اصلی پخش که ادعای گیاهی بودن دارد؛ نشان داد که همگی شیمیایی و با رنگ و بوی گیاهی بودند.

خدادوست با بیان اینکه باید خدمات ضابطه‌مند، منطقی و بدون بزرگنمایی و اثرات کاذب در کنار طب رایج به عنوان پیشگیری و درمان تکمیلی قرار گیرد، گفت: مردم نیز از این طریق می‌توانند نیاز خود را از مراکز مورد تایید نظام سلامت دریافت کنند.

وی با بیان اینکه طب سنتی در ایران مبتنی بر پیشگیری و سلامت‌محور است، گفت: علت اصلی بیماری‌های غیر واگیر سبک زندگی غلط است که اولین راه مداخله در این موضوع اصلاح سبک زندگی است.

مدیرکل دفتر طب سنتی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اولین قدم در درمان را تدبیر دانست و با بیان اینکه یکی از قابلیت‌های طب سنتی این بود که رویکردش اصلاح سبک زندگی است، تأکید کرد: پیام اصلی طب سنتی، توجه به پیشگیری است

وی با تأکید بر لزوم توجه به کتاب‌های ارزشمند در طب سنتی و با انتقاد از نگاه افراطی به این نوع طب گفت: تمام موارد مطرح شده در کتاب‌های طب سنتی قابل قبول نیست.

خدادوست ادامه داد: برای هر یک از موارد مطرح شده در کتاب‌های طب سنتی که اثربخشی آن ثابت شده و بی‌خطر بودن آن مشخص شده؛ نیز قوانین خاصی وجود دارد.

وی با بیان اینکه طب سنتی ما فارغ از طب عامیانه است، افزود: طب سنتی ما دارای قدمت، دقت و اعتبار بسیاری است و نباید اجازه داد برخی افراد با سوء استفاده از باورهای دینی مردم تحت عنوان طب اسلامی، مشکل ایجاد کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا