اخبارطب و سلامت در اسلام

پژوهش علمی و آزمایشگاهی لازمه توسعه طب سنتی

پژوهش علمی و آزمایشگاهی لازمه توسعه طب سنتی

پژوهش علمی

رئیس موسسه علمی فرهنگی دارالحدیث در مورد لزوم پژوهش علمی در زمینه طب سنتی گفت: تمام مکاتب طبی باید به صورت علمی و آزمایشگاهی مورد مداقه قرار گیرند.

به گزارش روابط عمومی انجمن علمی طب سنتی ایران، رئیس موسسه علمی فرهنگی دارالحدیث در در دیدار مشاور وزیر بهداشت و مدیرکل دفتر طب سنتی ایرانی اسلامی گفت: تمام مکاتب طبی باید به صورت علمی و آزمایشگاهی مورد مداقه قرار گیرند.

آیت الله ری شهری در در دیدار با دکتر محمود خدادوست، مشاور وزیر بهداشت و مدیرکل دفتر طب سنتی ایرانی اسلامی، ضمن اشاره به مباحث پیش آمده در روزهای اخیر درباره طب اسلامی گفت: این بیان كه گفته شود یك نظام كامل طبی از تشخیص تا درمان با عنوان طب اسلامی داریم صحیح نیست ولی اگر منظور این باشد كه روایاتی داریم كه با كمك آن می توان چارچوب مسائل طبی از نظر اسلام را تبیین كرد، حرف درستی است.

رئیس موسسه علمی ـ فرهنگی دارالحدیث در ادامه گفت: بنده در سالیان اخیر انواع طب مكمل اعم از طب سنتی، طب سوزنی، گیاهخواری و … را بدلایل مختلف تجربه كرده ام، می توان گفت به طور اجمالی در برخی موارد قابل بهره برداری است و بعضی هم نبوده اند.

وی افزود: تمام این مكاتب طبی باید به صورت علمی و آزمایشگاهی مورد مداقه قرار بگیرند تا معلوم شود این روش طبی برای چه افرادی، در چه شرایطی و چند درصد موفقیت دارند و بعد با رعایت قواعد علمی در اختیار بیماران قرار گیرد.

تولیت آستان مقدس حضرت عبدالعظیم الحسنی به وزارت بهداشت توصیه كرد كه جنبه های سلبی و ایجابی را به صورت متوازن انجام دهد، یعنی از یك طرف با مدعیان دروغین طب سنتی كه این علم را با خرافات و جن گیری آلوده اند برخورد كند و از سوی دیگر باید آموخته‌های طبی مختلف را جمع آوری و با انجام آزمایش های علمی صحت این آموزه ها را رد یا تایید و در اختیار مردم قرار دهد تا سره را از ناسره تشخیص دهند.

رئیس موسسه دارالحدیث ضمن اعلام آمادگی این موسسه برای همكاری با وزارت بهداشت گفت: اولا برای ساماندهی مشكلاتی كه اكنون پیش آمده باید با اعتدال با مسائل برخورد كرد تا مردمی كه از طب سنتی نتیجه گرفته اند در مقابل وزارت بهداشت قرار نگیرند ثانیا نام این طب باید طب سنتی باشد نه طب اسلامی، و نباید به اسم اسلام درمان بیماران انجام شود که اگر کسی نتیجه ای نگرفت به نام دین تمام شود.

آیت الله ری شهری بیان کرد: ائمه اطهار (علیهم السلام) گر چه بنابر علم اعطایی الهی بر علم طب مسلط بودند ولی در صدد آموزش علم پزشكی به مردم نبودند، بلكه در پاسخ مراجعه كننده ای كه فلان بیماری را داشت فلان رهنمود را صادر می كردند ولی اینكه این دستور را می توان برای همه افراد با مزاج های مختلف و همه اقلیم ها انجام داد، باید با تحقیق و آزمایش مشخص كرد.

نویسنده كتاب دانشنامه احادیث پزشكی در ادامه افزود: اگر توجه داشته باشید من نام كتابم را دانشنامه طب اسلامی نگذاشته ام چون معتقدم چیزی به این معنا نداریم، همان طور كه در مقدمه كتاب هم گفته ام بنده از جنبه حوزوی احادیث را جمع آوری كرده ام ولی باید این احادیث از جنبه پژوهشی و آزمایشگاهی هم بررسی شوند تا مشخص شود برای چه كسانی، با چه مزاجی، در چه وضعیتی، در چه اقلیمی، با چه مقدار مصرف، خاصیت درمانی دارد و بعد در اختیار مراكز درمانی قرار گیرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا