بیاموزیدتدابیر خاص

فعالیت جنسی موفق با تدابیر طب سنتی ایرانی

فعالیت جنسی موفق با تدابیر طب سنتی ایرانی

فعالیت جنسی
سلامت جنسی

در طب سنتی ایرانی همواره به این نکته بسیار مهم توجه می شود که انسان ها از نظر جسمی و روانی با هم متفاوت هستند که این تفاوت در قالب واژه مزاج مطرح می شود.

افراد با مزاج گرم و تر (دموی مزاج‌ها)، افرادی تنومند، هیكلی و عضلانی با پایه رنگ پوست متمایل به قرمزی و سرخی هستند. با لمس بدن این افراد گرما حس می شود و احساس درونی گرما نیز دارند. نبض‌های قوی و پری دارند.

خوش‌خوراك و خوش‌خواب هستند. دفعیات بدن معمولاً رنگ یا بوی تندی داشته (مثلا عرق، ادرار، مدفوع و…) و حجم زیادی نیز دارد. موهای پر پشت، مشکی، ضخیم و حالت‌پذیر یا فر دارند. از نظر روانی نیز افرادی شجاع، خونگرم، با روابط عمومی بالا و با صبر و حوصله زیاد (انعطاف‌پذیر) هستند.

افراد با مزاج گرم و خشك (صفراوی مزاج‌ها)، افرادی لاغر با بدن‌های كشیده و معمولاً بلند قد هستند و بدن و اندام‌ها حالت ظریف و مینیاتوری دارد، یعنی قطر انگشتان و لب‌ها خیلی زیاد نیست.

استعداد چاقی ندارند و پوست ته رنگ زرد و گندمی دارد. افرادی فرز و تند هستند و سریع‌تر هم صحبت می‌كنند. خواب آنها نسبتاً كم است. صبر و حوصله آنها زیاد نیست و ممكن است زود از كوره در بروند.

خیلی به گرما حساس هستند و زود گرمازده می‌شوند. معمولاً حجم دفعیات آنها زیاد نیست، ولی رنگ یا بوی تندی دارند. پوست خشكی دارند.

افراد با مزاج سرد و تر (بلغمی مزاج‌ها) جثه‌های درشت و پف آلوده دارند و چاق می‌شوند (چاق از جنس چربی). بهترین پوست را دارند (پوست نرم، لطیف و سفید). افرادی آرام، خیلی پرحوصله و خونسرد هستند و با همه افراد و عقاید می‌توانند كنار بیایند و در واقع مثال صبر هستند.

افعال و كلام آرامی دارند. بدن‌شان خیلی به سردی حساس است و در زمستان و هوای سرد و رطوبتی اذیت می‌شوند. بدن آنها معمولا سرد است (در لمس یا احساس خودشان از درون). معمولا موهای صاف، نرم، لطیف، نازك و لخت دارند.

دفعیات بدنشان (ادرار، عروق و …) زیاد، ولی معمولا بدون بو و رنگ است، مگر اینكه مواد زائد در بدن‌ ایشان زیاد شده باشد. بسیار پرخواب هستند. و ممكن است حافظه آنها ضعیف باشد.

افراد با مزاج سرد و خشك (سوداوی مزاج‌ها)، افرادی لاغر با بدن‌های جمع و جور و حالت مینیاتوری هستند واستعداد چاقی ندارند. بدنشان سرد و پوست‌شان خشك و زبر و تیره است.

موها مجعد و خیلی پیچ و تاب و وز و موهای زائد در این افراد زیاد است. افرادی متفكر هستند. ممكن است افكار منفی زیاد به سراغ آنها بیاید. بدبینی، بددلی، شكاكیت در این افراد زیاد است.

حافظه‌ای قوی دارند. اعمال و كلام این افراد كند و آرام، ولی دقیق است و كارهایشان را به بهترین نحو انجام می‌دهند. خواب كم و با كیفیت بد است. احتمال دیدن‌ خواب‌های بد در این افراد بیشتر است.

به طور کلی این دیدگاه وجود دارد که افراد با مزاج گرم از نظر جنسی قوی تر و سرد مزاجان ضعیف تراند. این موضوع الزاما و به صورت کلی درست نیست. به عبارتی دیگر یعنی این طور نیست که هر فرد با مزاج گرم، از نظر میل و عملکرد جنسی قوی تر و هر شخص با مزاج سرد، ضعیف تر باشد.

شاید به همین علت است که گاهی اوقات تلقی افراد از مزاج گرم و سرد، مسائل جنسی آنهاست و هنگامی که می گویند مزاج سرد شده، یعنی میل جنسی کم یا عملکرد جنسی ضعیف شده است. بر همین اساس، باور غلطی که در رابطه با عملکرد جنسی وجود دارد این است که خوردن گرمیجات (مانند پیاز، تخم مرغ، مغزیجات (فندق و پسته و غیره)، قاووت، حلوا، برشتوک و غیره)، باعث افزایش قدرت جنسی می شود.

در صورتی که لزوما خوردن این مواد در همه افراد باعث بهتر شدن عملکرد جنسی نمی شود. توصیه ها حتما بایستی بر مبنای مزاج شخص باشد. تجویز اشتباه نه تنها میل و عملکرد جنسی را بهتر نمی کند، بلکه باعث افت میل جنسی شده و عوارض دیگری نیز بر شخص حادث می شود.

مثلا در فردی با مزاج گرم در صورت خوردن مواد ذکر شده، نه تنها میل جنسی بهتری پیدا نمی کند، بلکه دچار زود انزالی شده و علایم دیگری از قبیل حرارت بالا و آزار دهنده بدن، جوش بدن، سردرد، عصبی شدن، سوزش ادرار و غیره نیز پدیدار می گردد.

قوه مدبره و فعالیت جنسی

در طب سنتی، قدم اول در پیشگیری یا درمان یک بیماری یا مشکل، شناخت صحیح مزاج شخص و تنظیم سبک زندگی او بر اساس مزاج است. مشکلات مرتبط با مسائل جنسی و باروری نیز از این قاعده مستثنی نیستند.

چندین عامل در عملکرد خوب جنسی موثر هستند که توجه به آنها ضروری به نظر می رسد؛ هدف قوه مدبره (طبیعت) بدن – به عنوان سامانه ای بسیار دقیق و هوشمند که در حکم مدیر داخلی بدن است- در درجه اول همیشه حفظ خود شخص و در الویت دوم، حفظ نسل او است.

در نتیجه، طبیعت بدن، اول تلاش می کند تا خود فرد را سالم نگه دارد (عملکردهای بدن و جسم و روان خوب کار کنند) و در درجه بعدی اگر وضعیت بدنی-روانی فرد خوب و شخص سالم باشد، میل و عملکرد سالم جنسی ایجاد می شود؛ اسپرم و تخمک خوب و سالم در بدن این فرد تولید شده، امکان عملکرد مناسب جنسی و ادامه نسل فراهم می شود و قوه مدبره این امکان را به بدن این فرد خواهد داد.

همه افرادی که دچار مشکل در مسائل جنسی می شوند (میل جنسی کم، کیفیت اسپرم و تخمک پایین، ضعف حین عمل جنسی، اختلال نعوظ، نرسیدن به اوج میل جنسی یا عدم بارور شدن)، همه این افراد و بدون استثناء دارای مشکلاتی در مزاج، در اخلاط بدن (مواد حاصل از هضم غذا: دم، بلغم، سودا و صفرا) و در اعتدلال بدن هستند و تا زمانی که این موارد درست نشوند، قوه مدبره به سمت مسائل بعدی نمی رود.

بر اساس متون طبی، هدف از عمل جنسی، باروری و تداوم نسل است نه الزاما لذتی که در آن است. میل و لذت جنسی هدف نیست و وسیله ای است برای تمایل دو جنس مخالف برای ایجاد باروری و تداوم نسل. انجام تدابیر مربوط به طب سنتی باعث می شود هم میل جنسی و لذت افزایش یابد و هم درصد موفقیت باروری بالا رود.

زندگی و فعالیت جنسی سالم بر اساس سته ضروریه

سلامتی و سبک زندگی سالم بر 6 پایه استوار است (سته ضروریه) که عبارتند از: شرایط محیطی (فصول، اقلیم‌ها، شهرها، آب و هواها و …)، فعالیت‌های بدنی (ورزش‌ها، ماساژ‌ها و …)، رخدادها و رویدادهای روانی (شادی، غم، استرس، افسردگی و …)، خواب و بیداری، توقف و خروج مواد از بدن (احتباس و استفراغ) وخوردنی‌ها و نوشیدنی‌ها. رعایت این شش اصل باعث سلامتی فرد و همچنین عملکرد مناسب جنسی نیز می شود.

فعالیت جنسی سالم: خوردنی ها و نوشیدنی ها

خوراک افراد بایستی بر مبنای مزاجشان تنظیم شود؛ افراد با مزاج سرد در صورت خوردن غذاهای با مزاج سرد مانند ماست، هندوانه، سالادجات و غیره، دچار افزایش سردی و کاهش متابولیسم می شوند.

در نتیجه در این افراد، بر انگیختگی برای انجام عمل جنسی انجام نمی شود و اسپرم و تخمک نیز کمتر و با کیفیت کمتر تولید می شود. از آن طرف افراد با مزاج گرم، اگر در خوردن غذاهای با مزاج گرم زیاده روی کنند مخصوصا در فصول گرم و اقلیم گرم، دچار علایم افزایش حرارت می شوند.

در مردان برای تولید اسپرم درجاتی از خنکی در محل بیضه ها لازم است و به همین دلیل بیضه ها در کیسه بیضه قرار گرفته اند که از بدن کمی فاصله پیدا کنند و به آن چسبیده نباشند و حرارت بدن به آن نرسد و در نتیجه اسپرم سازی مختل نشود.

پوشیدن لباس تنگ باعث به وجود آمدن اختلال در این امر می شود. به عنوان مثال آقایی را در نظر بگیرید با مزاج گرم، در فصلی گرم و اقلیم گرم، خوردن گرمیجات در این افراد باعث بالا رفتن حرارت بدن و به دنبال آن حرارت بیضه ها می شود، اسپرم سازی مختل شده (کم شدن تعداد اسپرم یا اختلال در شکل و تحرک اسپرم ها) و حتی ممکن است دچار انزال زودرس نیز بشود.

چون حرارت بدن بالا است، به سرعت دچار تحریک جنسی شده و به سرعت نیز ارضاء می شود؛ لذا لذت لازم را نمی برد و نمی تواند همسرش را نیز راضی کند (به اوج لذت جنسی برساند). در باروری نیز مشکلاتی به وجود آمده و چه بسا که این عملکرد نامناسب جنسی سبب به وجود آمدن اختلافات و مشکلات زیادی در زندگی زوجین بشود.

الزاما گرمیجات باعث افزایش عملکرد جنسی و فعالیت جنسی بیشتر نمی شوند و خوردن خنکی جات هم می تواند میل جنسی را افزایش دهد.

خوردن گرمی ها برای افرادی توصیه می شود که دچار مزاج سرد هستند. برای این افراد مهم تر از خوردن گرمیجات، نخوردن سردیجات است. و یا برعکس فرد با سوء مزاج گرم باید از خوردن گرمیجات پرهیز کند و در مرجله بعدی خوراکی های با مزاج سرد استفاده کنند.

در منابع طب سنتی نیز آمده است که خوردن موارد غذایی با مزاج سرد مثل هندوانه، ماست، ماهی و غیره در افراد با مزاج گرم و سوء مزاج گرم باعث افزایش و بهتر کردن میل و عملکرد جنسی می شود.

فرد با مزاج گرم که در غذا خوردن اعتدال لازم را رعایت نکند (خوردن گرمیجات زیاد و نخوردن سردیجات)، مانند افراد گرمازده است که به دنبال جای خنک می گردد و اصلا به فکر فعالیت جنسی هم نمی افتد و تمایل ندارد و لذا در صورت انجام فعالیت جنسی، عملکرد ضعیفی خواهد داشت.

در درجه اول همیشه پرهیز مهم است و در درجه بعدی خوردن غذاهای مناسب قرار دارد. خوراکی هایی مانند نخودآب، زردک (هویج ایرانی)، آبگوشت، حلیم و گوشت قرمز مخصوصا در صورت آماده شدن با پیاز مخصوصا برای افرادی با مزاج سرد مفید است.

فعالیت جنسی سالم: اقلیم و آب و هوا

اقلیم و آب و هوا نیز تاثیر مهمی روی فعالیت جنسی دارد؛ برای افراد با مزاج گرم، محیط خواب و بستر باید مقداری رو به خنکی باشد تا عملکرد جنسی بهتر شود. برعکس برای افراد با مزاج سرد، محل خواب، لباس و تخت باید رو به گرمی باشد و عملکرد جنسی بهتری را از خودش نشان دهد.

در مورد زوج هایی با مزاج متفاوت گرم و سرد بایستی حد وسط را رعایت بکنند و مخصوصا شرایط خانم ها باید حتما در نظر گرفته شود چون خانم ها معمولا دیرتر تحریک می شوند و دیرتر ارضا می شوند و شرایط بایستی کاملا برای آنها مناسب باشد.

در اقلیم های خیلی گرمسیری و خیلی سردسیری، عملکرد جنسی افت می کند. بایستی اعتدال هم در محیط و هم در فرد برقرار باشد تا بهترین عملکرد انجام شود. در اوج گرما، سرما و یا خشکی هوا توصیه به زادآوری و عملیات جنسی نمی شود. ممکن است دلیل اینکه اوایل بهار برای جفت گیری توسط حیوانات انتخاب می شود، همین اعتدال در آب و هوا باشد.

فعالیت جنسی سالم: خواب و بیداری

در صورتی که افراد خواب کافی و درستی نداشته باشند و در اصطلاح خسته و خواب آلود باشند، عملیات جنسی (میل و عملکرد) به خوبی انجام نخواهد شد. بهتر است شام در اوایل شب خورده شود و بعد از 2-3 ساعت عملیات جنسی انجام شود.

فاصله بین عمل جماع و غذا خوردن باید 2-3 ساعت باشد، چون با شکم پر بدن درگیر هضم معدی است و عمل جنسی انرژی زیادی می طلبد و بایستی غذا از معده و تا حدودی از روده رد شده باشد. در این شرایط احتمال موفقیت آمیز بودن عمل جنسی که همان باروری است نیز بیشتر خواهد شد.

فعالیت جنسی سالم: ورزش و پاکسازی

حداقل 30-40 روز قبل از اقدام به بارداری، باید پاکسازی بدن انجام شود. روش های مختلفی برای پاکسازی وجود دارد؛ ورزش، استفاده از ملین ها، مسهل ها، فصد، حجامت و زالو که دو حیطه در سته ضروریه را در بر می گیرد: ورزش و حرکات بدنی و احتباس و استفراغ.

افرادی که ورزش می کنند پاکسازی بدنشان به خوبی انجام می شود، خونرسانی به اعضا و بدن (بیضه ها، تخمدان و رحم) خیلی بهتر انجام می شود. بنابراین لذت بالاتر در عمل جنسی و احتمال بیشتر باروری حادث می شود. باید به این نکته نیز توجه شود که زیاده روی در انجام ورزش، میل جنسی و احتمال باروری را کاهش می دهد که شامل ورزش های حرفه ای و قهرمانی می شود.

افرادی که از داروهای بدنسازی استفاده می کنند، معمولا دچار اختلال در عملکرد جنسی و باروری می شوند. همچنین افرادی که از داروهای هورمونی استفاده می کنند، چراکه این داروها با مهار کردن هورمون های محرک هورمون های جنسی در مغز، باعث ناباروری و ایجاد اشکالاتی در اندام های تناسلی می شوند. بنابراین ورزش متعادل و متناسب با مزاج توصیه می شود.

شخصی که ورزش نمی کند تجمع مواد زاید در بدن اتفاق می افتد، همین طور افت خونرسانی به اعضا مختلف بدن به خصوص اعضای تناسلی را داریم، در نتیجه میل و عملکرد جنسی کاهش می یابد. چنانچه ورزش به صورت بیش از حد و به حالت قهرمانی و حرفه ای انجام شود، انرژی برای فرد باقی نمی ماند.

در الویت بندی، بدن الویت را به سلامت شخص و ماهیچه ها می دهد تا مسائل جنسی. همچنین توصیه شده که در روزی که ورزش یا فعالیت بدنی سنگین انجام شده بهتر است فعالیت جنسی صورت نگیرد تا به بدن فشار وارد نیاید. بهتر است فاصله زمانی بین فعالیت جنسی و ورزش سنگین 12تا 24 ساعت باشد (بسته به آن ورزش و شدت آن).

ورزش سنگین یا فعالیت بدنی زیاد می تواند دلیلی برای ناباروری باشد. برای بارور شدن این افراد بایستی ورزش خود را متعادل کنند تا بدن بتواند انرژی خود را ذخیره کند و بتواند به مسائل جنسی نیز بپردازد و همین طور کیفیت اسپرم و تخمک خود را نیز ارتقا بخشد.

فعالیت جنسی سالم: احتباس و استفراغ

احتباس به نگهداری مواد مورد نیاز و خوب، درون بدن تعریف می شود. در افرادی که سابقه اسهال های طولانی مدت یا عادات ماهانه زیاد و طول کشنده، یا تعریق زیاد دارند، مواد مفید بیش اندازه از بدن دفع می شود. این افراد معمولا دچار کم خونی و ضعف می شوند و معمولا قابلیت باروری پایینی دارند.

کیفیت پایین اسپرم، تعداد کم آن، تحرک کم اسپرم ها یا  عوض شدن شکل آنها به طور معمول اتفاق خواهد افتاد. در مورد خانم ها نیز یا تخمک آزاد نمی شود یا دچار اختلال در قاعدگی و یا تنبلی تخمدان می شوند. درنتیجه شخص نباید ضعف داشته باشد و احتباس درستی داشته باشد (حبس مواد مفید در بدن).

افرادی که رژیم های سخت می گیرند، به خوبی غذا نمی خورند و با کمی میوه و تنقلات به هوای کاهش وزن سر می کنند، معمولا دچار اشکال در احتباس هستند و ضعف بدنی دارند. همچنین این افراد در باروری، میل جنسی و ارضا شدن نیز مشکلاتی خواهند داشت.

از طرف دیگر استفراغات (دفع مواد زائد از بدن از طریق مدفوع، ادرار، عادت ماهیانه و …) باید به درستی انجام شود. تعریق به اندازه و در صورت نیاز، فصد، زالو یا حجامت با نظر پزشک انجام می شود. به عنوان مثال انجام زالودرمانی برای درمان واریکوسل لزوما مفید فایده نخواهد بود. حتما بایستی تمامی این شرایط در نظر گرفته و اجرا شود.

فعالیت جنسی سالم: اعراض نفسانی (رخدادها و وضعیت روانی)

در کل مبحث اغراض نفسانی از اهمیت بالایی برخوردار است. استرس ها، مشغولیت های ذهنی، مشکلات خانوادگی، اضطراب، افسردگی و غیره روی میل جنسی و قدرت باروری موثر است. مشاوره درمانی در صورت لزوم بایستی انجام شود.

سنبل الطیب، گل گاوزبان و اسطوخودوس در صورت برطرف شدن مشکل زمینه ای می تواند کمک کننده باشد. در بحث اختلالات جنسی یا میلی وجود ندارد یا رفتار جنسی مناسب نیست (تحریک کنندگی و دوستی و نوازش و غیره) که خود افراد باید این را بخواهند و کمک کنند به ایجاد صمیمیت (با لباس های مناسب، عطرهای تحریک کننده و رفتار و اخلاق خوب) که رعایت همه این موارد در موفقیت فعالیت جنسی تاثیر دارد.

یکی از دلایل ناباروری رعایت نکردن اصولی است که در اینجا ذکر شدند. و در صورت رعایت کردن این اصول، هم میل جنسی و هم عملکرد جنسی بهتر می شود. به طور کلی علت یابی مشکل و در رفع علت کوشیدن با توجه به مزاج و اخلاط خواهد بود.

اختلال نعوظ یا ناشی از ضعف است که با خوردن مقوی ها بهتر می شود و یا ناشی از امتلا و پری بدن است و خونرسانی به آلت تناسلی به درستی انجام نمی شود. وقتی بدن دچار امتلاء باشد، تمایل به خالی کردن خود دارد و در نتیجه دچار انزال زودرس می شود (در مردها و زن ها). در نتیجه افراد دچار امتلاء باید حتما پاکسازی انجام دهند تا مشکل انزال زودرس برطرف شود.

افراد دارای آلت کوچک که ممکن است دچار اختلال نعوظ نیز باشند، می توانند از روغن های موضعی مانند خراطین یا زالو (حجم دهندگی و افزایش خونرسانی آلت) یا بادام شیرین و بابونه (افزایش خونرسانی در بیضه ها) استفاده کنند.

انزال زودرس ( به علت امتلاء یا افزایش حرارت) و تحریک پذیری بیش از حد در آقایان شایع است و درد هنگام نزدیکی از مشکلات رایج در خانم ها است. خشکی یا تنگی واژن معمولا به این علت است که آن خانم به خوبی برای عمل جنسی آماده نشده و مرد زودتر از موعد عمل دخول را انجام داده است که در افراد با مزاج خشک یا یائسه بیشتر اتفاق می افتد.

زن حتما باید با نوازش و رفتارهای مناسب از طرف مرد تحریک و آماده شود تا اندام های جنسی هم از نظر ترشح و هم از نظر افزایش حجم برای برقراری فعالیت جنسی آماده شوند. ارضا نشدن در خانم ها نیز متداول است که معمولا به دلیل انزال زودرس مرد است یا ضعف زن یا اعراض نفسانی زیاد.

اگر تمامی موارد فوق و شش اصل ضروری ذکر شده، درست اجرا شوند و برقرار باشند، معمولا بهترین شرایط جنسی و باروری برای زوجین به وجود خواهد آمد، اما به هر میزان که این موارد، کمتر رعایت شوند، میزان اختلال هم بیشتر خواهد بود.

تالیف سید مهدی میرغضنفری: دکتر سید مهدی میرغضنفری، پزشک، دکتری تخصصی فیزیولوژی، عضو هیئت علمی (دانشیار) دانشگاه و معاونت پژوهشی دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی ارتش و پژوهشگر طب سنتی ایرانی

تدوین راحله حسنی: دکترای سیستماتیک گیاهی(PhD)، پژوهشگر طب سنتی ایرانی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا