بیاموزیدتدابیر خوردن و خوردنی ها

خواص بابونه: ضد التهابی با قدرت دفع سنگ کلیه

خواص بابونه: ضد التهابی با قدرت دفع سنگ کلیه

خواص بابونه
خواص بابونه در طب سنتی

خواص بابونه امروزه کمتر مورد توجه است اما گیاهی بسیار مفید است و بهتر است در هر خانه‌ای از آن استفاده شود.

بابونه در قسمت‌های مختلف ایران رشد می کند. گل این گیاه استفاده می‌شود که زرد رنگ است. در حد اعتدال مزاج آن گرم است. مزاج را تغییرات اساسی نمی‌دهد.

به علت تعدد خواص بابونه انواع و اقسام استفاده از آن را داریم.

بابونه بازکننده است. اگر روغن بابونه را به مفاصلی که سفتی و درد دارند بمالیم، آنها را نرم می‌کند و کمک به بهبود وضعیت می کند. تاندون‌ها و غشاها را نرم می‌کند و رطوبت‌های سفت شده و مانده داخل مفصل را لطیف و مضمحل نموده، موجب بهبود درد و خستگی مزمن و اسپاسم می شود.

هر جایی از بدن (بافت پوستی، زیر پوستی، اسکلتی) که دچار سفتی و خشکی شده باشد روغن بابونه می تواند برایش مفید باشد.

دمنوش بابونه، که بهتر است با کمی عسل یا نبات شیرین شود، و یا بخور آن بسیار برای سرماخوردگی، خلط و سینوزیت مفید است. خوردن آن نیز برای گوارش مخصوصا کسانی که دچار سردی معده (اسپاسم، درد معده و نفخ) هستند بسیار مفید است. تقویت اعصاب و رفع تشنگی از دیگر خواص بابونه هستند. 

می‌توان با دم کرده آن دهانشویه کرد. برای رفع زخم‌ها و آفت‌های دهان مفید است. بابونه خاصیت ضد التهابی دارد و هم بهبوددهنده زخم و هم میکروب‌کشی دارد. هم به صورت خوراکی و هم موضعی بسیار مفید است. به بسیاری از مراجعه کنندگان توصیه می‌کنیم مقداری بابونه را دم کرده یا مختصری بجوشانند و با آن دهانشویه کنند.

پس برای شستشوی زخم هم می توان از بابونه استفاده کرد. کسانی که بواسیر (مخصوصا ناشی از فزونی سودا) دارند می توانند دردم کرده آن بنشینند. موجب بهبود زخم و شقاق مقعد می‌شود مخصوصا اگر با روغن بادام یا زیتون همراه باشد.

عرق بابونه برای دفع سنگ کلیه استفاده می شود. ادرار را نیز زیاد می‌کند.کسانی که سنگ کلیه دارند به جای استفاده زیاد از آب که برای آنها ضرر هم دارد، می توانند از عرق بابونه استفاده کنند که بافت سنگ را نرم و مجاری ادراری را نیز باز کرده و سنگ را به سهولت دفع می‌کند.

بابونه سر و مغز را از مواد زائد پاک می‌کند پس برخی از انواع سردرد (که ناشی از تجمع بلغم و رطوبت در سر و یا سردی سر هستند) را بهبود می‌دهد. برای رفع سردردهای سرد که ناشی از سردی، باد سرد و سینوزیت هستند، می‌توانید روغن بابونه را در بینی بچکانید و روی پیشانی و گونه نیز قدری بمالید.

از سایر خواص بابونه می توان از تاثیر آن در بهبود و رفع ترشحات واژینال نام برد. خانم هایی که دچار ترشحات زیاد واژینال هستند، مخصوصا اگر این ترشحات سفید و پنیری باشند می‌توانند برای رفع این ترشحات یا داخل دم کرده بابونه بنشینند و یا آن را در واژن تزریق کنند.

بابونه چون مفتح است، برای باز کردن پریود نیز مفید است. در برخی از خانم ها، به دلیل سردی رحم، علی رغم این که  فرد علائم پریود را دارد، پریود آغاز نمی‌شود. این ها معمولا درد شدیدی قبل و حین پریود دارند و پریود به خوبی انجام نمی شود. ایشان می توانند از بابونه استفاده کنند و یا اینکه روغن آن را به منطقه زیر شکم و لگن بمالند.

در مناطقی که امکانات پزشکی و بهداشتی کم است ممکن است قسمتی از جفت در بدن زنانی که زایمان طبیعی می‌کنند بماند که بسیار خطرناک است و ممکن است باعث خونریزی های غیرقابل کنترل در شخص شود. بنا به تجویز پزشک متبحر یکی از روش های دفع جفت این است که شخص را در محلول گرم بنشانند و شکم را ملایم از ناف به سمت پایین یا در جهت عقربه های ساعت ماساژ دهند تا جفت دفع شود.

اما باید توجه داشت که اگر علت خونریزی چیز دیگری باشد، استفاده از بابونه می تواند خونریزی را تشدید نماید. پس استفاده از این روش همچون سایر روش های درمانی نیاز به تشخیص و تجویز پزشک دارد.

یکی دیگر از خواص بابونه کمک به پایین آوردن تب است. برای رفع برخی از انواع تب که طول کشیده، غوطه ور شدن در آبی که در آن بابونه باشد می‌تواند مفید باشد. شاید یکی از دلایلش این باشد که منافذ سطحی پوست را باز می کند و حرارت زائد گیر افتاده در بدن را دفع می‌کند. مخصوصا برای خانم های یائسه که دچار گرگرفتگی با مکانیزم فوق هستند، بسیار مفید است.

همچنین این افراد می‌توانند در حمام خود را با روغن بابونه ماساژ دهند، چون خود محیط حمام موجب باز شدن منافذ و نفوذ روغن و رفع حرارت بالا می‌شود.

چون بابونه بسیار لطیف است استفاده زیاد از حد آن بدن را سست می‌کند. بابونه برای رفع اسپاسم استفاده می‌شود و باید میزان مصرف در حدی باشد که این مشکل را حل کند و منجر به سستی نشود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا