طب سنتی و بیماری ها

عوامل ابتلا به خون ‌دماغ از دیدگاه طب سنتی

عوامل ابتلا به خون ‌دماغ از دیدگاه طب سنتی ایرانی

خون دماغ
درمان خون دماغ

جاری شدن خون از بینی افراد می تواند اتفاق ترسناکی باشد اما معمولا علامت خطر نمی باشد و می توان این مشکل را در منزل نیز درمان کرد.

خون دماغ ممکن است بین چند ثانیه یا حتی تا پانزده دقیقه طول بکشد و مدت زمان خونریزی در افراد مختلف متفاوت است. این مشکل ممکن است در هر سنی و هم برای کودکان و هم بزرگسالان اتفاق بیفتد.

از دیدگاه طب سنتی ایرانی احتمال خون دماغ در افراد با مزاج‌های گرم و تر و گرم و خشک بیشتر از سایر مزاج‌ها بوده و زمانی که حرارت سر و صورت بالا برود، خشکی را به همراه داشته و می‌تواند سبب مشکلاتی همچون خشکی پوست، چشم و همچنین مخاط بینی شود.

زمانی که خشکی مخاطی رخ دهد دیواره عروق مویرگی خشک و شکننده می‌شود و این مسئله به ویژه در فصول گرم و در اقلیم‌های گرمسیر سبب بروز خونریزی در بینی خواهد شد.

خونریزی هایی که به دلیل خشکی مخاط بینی رخ می‌دهد معمولا خطرناک نیستند و موضعی بوده و بهترین راه پیشگیری از آن پرهیز از عوامل به وجود آورنده است.

یکی از عوامل خون دماغ می تواند بی خوابی باشد. بی‌خوابی می‌تواند بدن را خشک کند و خون‌دماغ را به همراه داشته باشد. همچنین استفاده از ادویه ها به ویژه فلفل و قرار گرفتن در معرض آفتاب بدون کلاه در افراد سبب بروز خون‌دماغ می‌شود.

افراد دارای خشکی مخاط بینی بهتر است از روغن بنفشه و یا بادام شیرین برای رطوبت بخشیدن به مخاط استفاده کنند.

در افراد دارای مزاج گرم و تر علت خونریزی از دماغ متفاوت است و غلبه خلط دم و تجمع مواد زائد در خون و بدن سبب بروز خونریزی از دماغ در آنها می‌شود.

افراد دارای مزاج گرم و تر اکثراً چاق هستند غلظت خون زیادی دارند و این غلبه و تجمع مواد زائد می‌تواند سبب جوش و دمل‌هایی که با خونریزی همراه بوده شود، و یا به صورت خونریزی در روده و یا خونریزی از بینی بروز یابند.

کم کردن حجم غذا در این افراد و کاهش مصرف گوشت قرمز و استفاده بیشتر از غذاهای حاوی سبزیجات در پیشگیری و مقابله با این بیماری در آنها مؤثر است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا