مفرده هانسخه

دستور مصرف مفرده ها ویژه بیماران ویزیت شده

دستور مصرف مفرده ها (یک گیاه دارویی)

مفرده
دستور مصرف مفرده ها

بسم الله

با عرض سلام و خوشامد به شما مراجعه کننده عزیز.

لطفا توجه داشته باشید قسمت دستور مصرف مفرده ها مربوط به مراجعین ویزیت شده می باشد که در نسخه آن ها به عنوان یک دستور درمانی اشاره شده و جهت اطلاع از جزئیات آن دستور، به سایت ارجاع شده اند. 

اکیدا خواهشمند است فقط دستور مورد توصیه در قسمت های نسخه خود را اجرا کرده و از اجرای سایر دستورات جدا خودداری نمایید که ممکن است باعث بروز عوارضی برای سلامتی شما شود. همچنین از توصیه این دستورات به دیگران با تکیه بر حدس و گمان شخصی یا تشابه علائم شما با ایشان خودداری نمایید.

یک گیاه دارویی یا ماده خوراکی طبی، معمولا به طرق مختلف و در میزان های متفاوت قابل آماده سازی و مصرف است، حتما طبق دستور تجویزی استفاده فرمایید و از کم و زیاد کردن دوز مصرف و تجدید خودسرانه آن خودداری نمایید.

بروز حساسیت دارویی همیشه محتمل بوده و صرفا پس از مصرف مشخص می شود. اگر علائم غیر قابل تحملی  پس از اولین بار مصرف برای شما ایجاد شد موقتا مصرف را قطع کرده و با شماره های درج شده تماس حاصل فرمایید. با وارد کردن نام دستور دارویی در قسمت جستجو، راحت تر می توانید به دستور مربوطه دسترسی پیدا کنید.

ضمنا در صورت بارداری، گیاه تجویز شده مصرف نشود. یا اگر حین مصرف متوجه شدید باردارید، احتیاطا مصرف را  قطع کنید. در دوران بارداری، مصرف مفرده و میزان آن، فقط با تجویز پزشک و نظارت او می باشد.

برای مصرف عرقیجات هم به دو نکته باید توجه کنید :1- از چهار عرقی که برای شما تجویز شده ابتدا یک یا دو لیوان از مخلوط دو عرق اول را مصرف کنید پس از اتمام، مصرف دو عرق بعدی را به همین روش شروع کنید. 2-مخلوط دو عرق به صورت جرعه جرعه در طول روز مصرف شود.

انشاءالله صحیح و سالم باشید. 

دکتر میرغضنفری

دستور مصرف مفرده ها

مفرده ها: مویز و کندر  

حداكثر به اندازه یک نخود کندر همراه ٣-٥ عدد مویز صبح ناشتا خوب جویده و میل شود. كندر حداكثر ٢ بار در هفته مصرف شود و فقط با تجويز پزشك. مصرف مويز می تواند هر روز باشد. 

گاهی به اندازه یک نخود کندر صبح ناشتا  خوب جویده و میل شود.

گاهی چند عدد مویز صبح ناشتا  خوب جویده و میل شود.

مفرده ها: کاهو

کاهو سکنجبین

نصف کاهو با یک فنجان سکنجبین شب ها 1 ساعت مانده به خواب میل شود.

عصاره کاهو

یک عدد کاهوی متوسط را شسته و در بخارپز یا قابلمه در دار گذاشته و روی شعله کم قرار دهید تا حدود بیست دقیقه بماند و تقریبا پخته و آب بیندازد. سپس آنرا بفشرید و عصاره بدست آمده را شب 1 ساعت مانده به خواب بنوشید.

مغز کاهو

مغز کاهو (چوب وسط) پوست گرفته شده و هر 8 ساعت و مخصوصا شب ها قبل خواب دو عدد میل شود.

مفرده ها: گل پنیرک

یک قاشق غذا خوری در یک لیوان آب سرد ریخته شود و بعداز بیست دقیقه صاف شود و میل شود.

مفرده ها: گل بنفشه

یک قاشق غذا خوری در یک لیوان آب سرد ریخته شود و بعداز بیست دقیقه صاف شود و میل شود. 

مفرده ها: گل خطمی

یک قاشق غذاخوری در یک لیوان دم نوش آب جوش ریخته شود و بعد از بیست دقیقه صاف شده و میل شود.

مفرده ها: معجون زرشک و عناب

3- 4 قاشق زرشک آبگیری را با 5 عدد عناب با یک و نیم لیوان آب نیز به آن اضافه کنید و صبح هسته های عناب را خارج کرده و مخلوط را میکس کرده و این معجون را مصرف نمایید، این دستور برای 2-3 روز در هفته مناسب می باشد.

مفرده ها: گیاه فلوس

10 سانتی متر فلوس،  پره ها ی نازك داخلی جدا شده، خرد شده ، شب تا صبح در آب خيس شود. سپس ماليده و صاف شده و ميل شود.

مفرده ها: تمر هندی تازه 

تمر هندی تازه  شیرین یا ملس یا ترش (به طور بسته ای از میوه فروشی ها) پس از هر وعده غذایی، یکی دو عدد پوست گرفته و میل شود (همراه غشای دور هسته ها).

مفرده ها: سبوس گندم  

يك قاشق غذاخوری در يك ليوان آب دمای معمولی ریخته و میل شود. می توانید سبوس را پودر کنید تا مصرف آن راحت تر شود. هر 4 تا 6 ساعت قابل تکرار است. 

مفرده ها: خاکشی (خاکشیر)

یک قاشق غذاخوری خاکشی در یک لیوان آب (دمای اتاق تا ولرم) ریخته و میل شود. در صورت تمایل یا اذیت شدن معده می توان به آن کمی سکنجبن ملس تا شيرين اضافه نمود. هر روز صبح ناشتا  تا 2 بار ديگر طی روز نیز قابل انجام است. 

مفرده ها: شکر سرخ

2 قاشق مرباخوری شکر سرخ در يك ليوان شير داغ ریخته صبح و شب ميل شود. 

مفرده ها: روغن بادام شیرین

در صورت ادامه یبوست شدید، روغن بادام شیرین یک قاشق مرباخوری هر 8 ساعت میل شود. 

مفرده ها: اسفرزه

يك قاشق مرباخوری در يك ليوان آب خنك (بهتر است، جوشیده و کمی خنک شده) ریخته، 20 دقيقه بماند تا لعاب بدهد و ميل شود. هر 4 تا 6 ساعت قابل تکرار است.  

مفرده ها: تخم بالنگو برای کودک

نصف قاشق چایخوری بالنگو  به اضافه 1 قاشق چای خوری پودر نبات يا شکر در یک فنجان آبجوش ريخته، ولرم كه شد کم کم به کودک بدهید. هر 8 ساعت قابل تكرار است. 

مفرده ها: تخم بالنگو

یک قاشق مرباخوری تا غذا خوری تخم بالنگو و یک قاشق چایخوری تا مرباخوری پودر نبات يا شکر (در صورت نياز) در یک لیوان متوسط گلاب 15 تا 20 دقيقه بماند سپس جرعه جرعه طی روز نوشیده شود. 

مفرده ها: برگ سنا و گل سرخ

20 گرم برگ سنا را با 10 گرم گل سرخ کاشان در 2 لیوان آب  ملايم، 10 دقيقه بجوشانید تا یک لیوان بماند، صاف کرده و کمی بعد از نهار میل کنید. 

مفرده ها: تخم رازیانه

2 قاشق غذاخوری بعلاوه كمی پودر نبات يا شكر (در صورت لزوم)  پودر شود و يك قاشق مرباخوری از پودر مخلوط حدود یک ربع تا بیست دقیقه بعد از نهار و شام روی زبان ريخته شود و با آب دهان قورت داده شود و تا یک ساعت چيزی خورده نشود. 

مفرده ها: تخم گشنيز

2 قاشق غذاخوری بعلاوه كمی پودر نبات يا شكر (در صورت لزوم)  پودر شود و يك قاشق مرباخوری از پودر مخلوط حدود یک ربع تا بیست دقیقه بعد از نهار و شام روی زبان ريخته شود و با آب دهان قورت داده شود و تا یک ساعت چيزی خورده نشود. 

مفرده ها: تخم زيره سبز

2 قاشق غذاخوری بعلاوه كمی پودر نبات يا شكر (در صورت لزوم)  پودر شود و يك قاشق مرباخوری از پودر مخلوط حدود یک ربع تا بیست دقیقه بعد از نهار و شام روی زبان ريخته شود و با آب دهان قورت داده شود و تا یک ساعت چيزی خورده نشود. 

مفرده ها: تخم بارهنگ 

1 قاشق غذاخوری تخم بارهنگ را با 1 لیوان آب 5 دقیقه جوشانده و سپس صاف شده و هر 8 ساعت تا قطع خون ریزی میل شود.  

مفرده ها: گیاهان حنجره (گل بنفشه، پنیرک، ختمی)

از گلبرگ هر یک 1 قاشق غذاخوری طبق دستور گياهان مربوطه تهيه شود، و قبل از سخنرانی يا مداحی يك قاشق میل شود، در حین سخنرانی يا مداحی نيز از آن به تناوب کم کم بنوشید. 

مفرده ها: گل سرخ با دوغ 

20 گرم گل سرخ کاشان را پاک کرده و با 2 لیوان دوغ کمی بعد از نهار میل شود. 3 تا 5 بار در هفته قابل انجام است . 

مفرده ها: گل سرخ

10 گرم گلبرگ (بدون کاسبرگ و دانه های سیاه) آسياب شود در 2 تا 4 ليوان دوغ ريخته شود بعد از ناهار زرشك پلو با مرغ ميل شود. 3 تا 5 بار در هفته قابل انجام است.  

مفرده ها: دم كرده جيسينگ

يك قاشق مرباخوری در يك ليوان بزرگ آب جوش ريخته و می گذاريم تا دم بكشد (در صورت نياز با كمی نبات يا عسل) و ميل شود. میتوان مجددا روی گياه باقی مانده آب جوش ريخته و تكرار كرد. ( تا 3 بار قابل انجام با يك گياه)

مفرده ها: جوش شیرین 

در آبی که با آن حمام می‌کنید نیز می‌توانید جوش شیرین حل کنید و هم موها را به آرامی  ماساژ دهید و هم پوست بدن‌تان را،  که موجب درخشانی موها و شادابی  وست بدن شما خواهد شد.

شستشو و ضدعفونی مسواک، شانه و برس سر در آب گرمی که جوش شیرین دارد مفید است.

جوش شیرین را اگر همراه خمیر دندان با کمک یک فویل آلومینیومی روی دندان ۵ دقیقه ضماد کنید؛ دندان‌های شما سفید می شود.

در زخم‌های دهانی غرغره با آب گرم و جوش شیرین توصیه می‌شود.

نشستن در جوش ‌شیرین به طبیعی شدن  ترشحات زنانگی کمک می‌کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا