غذاهانسخه

دستور غذا ها ویژه بیماران ویزیت شده

فهرست محتوا

دستور غذا ها ویژه بیماران ویزیت شده

دستور غذا
دستور غذا ها ویژه بیمارن ویزیت شده

بسم الله

با عرض سلام و خوشامد به شما مراجعه کننده عزیز

لطفا توجه داشته باشید قسمت دستور غذاها مربوط به مراجعین ویزیت شده می باشد که در نسخه آن ها به عنوان یک دستور درمانی اشاره شده و جهت اطلاع از جزئیات آن دستور، به سایت ارجاع شده اند. اکیدا خواهشمند است فقط دستور غذا مورد توصیه را اجرا کرده و از اجرای سایر دستورات جدا خودداری نمایید که ممکن است باعث بروز عوارضی برای سلامتی شما شود.

همچنین از توصیه این دستورات به دیگران با تکیه بر حدس و گمان شخصی یا تشابه علائم شما با ایشان خودداری نمایید. یک گیاه دارویی یا ماده خوراکی طبی و یا دستور غذا، معمولا به طرق مختلف و در میزان های متفاوت قابل آماده سازی و مصرف است، حتما طبق دستور تجویزی استفاده فرمایید. با وارد کردن نام دستور غذا در قسمت جستجو، راحت تر می توانید به دستور مربوطه دسترسی پیدا کنید.

انشاءالله صحیح و سالم باشید.

دکتر میرغضنفری

آداب غذا خوردن

 • فقط در صورت گرسنگی غذا خورده و قبل از سیری کامل دست از غذا بکشید.
 • از گرسنه ماندن بیش از نیم ساعت پرهیز کنید.
 • بلافاصله قبل و بعد از غذا اندکی نمک مزمزه شود.
 • حین غذا خوردن به غذا نگاه کنید و از صحبت کردن و ایستادن و قدم زدن و تلویزیون نگاه کردن بپرهیزید.
 • غذا کامل و با حوصله جویده شود. در یک وعده چند نوع غذا نخورید.
 • از نیم ساعت قبل تا دو ساعت بعد از صرف غذا اصلا آب نوشیده نشود.
 • پس از لقمه آخر کمی شیرینی طبیعی میل شود شامل یکی از این موارد: توت خشک، انجیر، مربای خانگی سیب یا به یا هویج یا انجیر، کشمش یا مویز.
 • پس از اتمام، 5 دقیقه پیاده روی آرام کرده و سپس 15 تا بیست دقیقه در وضعیت نیمه دراز کش قرار بگیرید و استراحت کنید.
 • فاصله شام تا خواب حدود 3 ساعت باشد.

دستور غذا: خورشت های سبزیجات

از خورشت های قورمه سبزی، آلو اسفناج، کدو، غوره بادمجان، خلال بادام و زعفران، بامیه، کنگر، ریواس و کرفس استفاده نموده و به عنوان چاشنی 50  تا 120 گرم تمر هندی ترش یا ملس را در آب جوش حل کرده، صاف کنید و 20 دقیقه قبل از اتمام پخت به خورشت اضافه کنید. از روغن، حبوبات و گوشت بسیار کم استفاده شود. حجم خورشت باید زیاد و بجای برنج، به اندازه کف دست نان سنگک یا نان خشک برشته میل شود. در صورت ضعف از عسل (یک قاشق مرباخوری زیر زبان گذاشته شود تا آرام آرام جذب یا قورت داده شود) استفاده کنید.

زمان مصرف خورشت ها: وعده ها یا میان وعده ها طی روز

دستور غذا: آش ها

این آش ها جهت پاکسازی بدن از مواد زائد بوده و اعضای اصلی بدن مخصوصا معده و کبد را از فضولات و مواد سمی پاک می کند. در طی مصرف بهتر است از غذاهای سنگین (گوشت، نان زیاد، برنج، چربی، شیرین ها) پرهیز شود. در صورت بروز ضعف و غلبه آن بر بدن، می توانید یک قاشق غذاخوری عسل را در یک لیوان آب حل کرده و جرعه جرعه در مدت یک ربع میل کنید یا در موارد شدید، یک عدد زرده تخم مرغ عسلی را همراه کمی پلو میل نمایید.

در طی این دوره ممکن است ادرار، عرق، مدفوع و سایر دفعیات و ترشحات بدنی بدبو و بدرنگ شوند که به علت دفع مواد زائد بوده و نشانه خوبی جهت دستیابی به سلامتی کامل می باشد.

توجه: اگر توصیه به اجرای رژیم 15 روزه آش شده است، طبق دستور زیر عمل نموده وگرنه برای مصرف چند روز در هفته، از میان آش های زیر انتخاب و مصرف نمایید:

روز اول: آش آبغوره

روز دوم: آش انار یا زرشک

روز سوم: آش آلو

روز چهارم: آش سکنجبین

روز پنجم: آش تمر هندی و سپس در همان روز مصرف مسهل: 20 گرم گل سرخ کاشان را پاک کرده و با 2 لیوان دوغ و کمی نمک بعد از ناهار میل کنید تا شکم چند بار کار کرده و فضولات دستگاه گوارش دفع شود.

پنج روز دیگر مشابه فوق تکرار شود منتها این بار به عنوان مسهل، 20 گرم برگ سنا را با 10 گرم گل سرخ کاشان در 2 لیوان آب بجوشانید تا یک لیوان بماند. صاف کرده بعد از ناهار میل کنید. پنج روز دیگر مشابه فوق تکرار شود و به عنوان مسهل یا از گل سرخ یا از سنا مطابق دستورات فوق استفاده شود (بهتر است از مسهلی استفاده کنید که برای شما اسهال بهتری ایجاد می کند).

توجه فرمایید در صورت شدت اسهال، مقدار مسهل را قدری کاهش دهید گرچه بروز اسهال نسبتا شدید موقتی، برای شما ضرری ندارد. اگر یکی از چاشنی های فوق شما را خیلی اذیت کرد (اصطلاحا به شما نساخت مثلا بیش از حد ضعف یا دلپیچه داد)، بجای آن از بقیه استفاده کنید.

دستور غذا: طرز تهیه آش ساده

نصف استکان لپه (در صورت نفخ، نیاز نیست) همراه مختصری نمک و زردچوبه، در 5 لیوان آب با حرارت ملایم به مدت نیم ساعت بپزید تا لپه ها نرم شود. سپس سبزی (شامل تره، جعفری، گشنیز، کمی نعناع، چند پر ترخون و مرزه تازه یا خشک) اضافه کرده و هم بزنید. نیم ساعت بعد، یک استکان برنج خیسانده شده را اضافه کرده و هرچند مدت یک بار آش را هم بزنید (در صورت نیاز می توان به آش، آب جوش اضافه کرد). در صورت ضعف شدید، می توانید کمی گوشت چرخی سرگنجشکی یا بال و گردن مرغ را همزمان با اضافه کردن سبزی آش اضافه کنید.

آش های دیگر مثل آش ساده بوده به علاوه این که نیم ساعت قبل از اتمام پخت آش، به عنوان چاشنی، یکی از موارد زیر به آش اضافه می شود:

آش انار یا آبغوره یا سکنجبین: 3 تا 4 استکان آب انار ترش یا آبغوره یا سکنجبین ترش یا نصف استکان رب انار ترش و یا غوره

آش تمرهندی، آلو یا زرشک: نصف استکان شیره تمرهندی، آلو یا زرشک

دستور غذا: روش تهیه شیره تمرهندی، آلو یا زرشک

نیم کیلو تمر هندی (ملس، ترش) / آلو بخارا / زرشک آبی (اگر نبود، پلویی) را در هفت لیوان آب ریخته و روی شعله قرار دهید تا به جوش آید. سپس حرارت را کم کرده و به مدت حداکثر نیم ساعت در حرارت ملایم بگذارید بجوشد. پس از اتمام که مختصری خنک شد، محتویات ظرف را در کیسه و یا دستمالی ریخته و آب آن را بگیرید. آب بدست آمده را ملایم بجوشانید تا غلیظ شده و قوام شیره پیدا کند.

دستور غذا: رژیم تقویت موقت

در صورت ضعف شدید و غیر قابل تحمل بدنبال رژیم فشرده یا سنگین آش، برای یک روز رژیم زیر را انجام دهید:

 • صبحانه: دو عدد سیب رسیده شیرین + 1 لیوان شیر پرچرب (همراه یک قاشق عسل و یک قاشق چایخوری دارچین)
 • 10 عدد مغز بادام + 10 عدد مغز فندق دو ساعت بعد از صبحانه
 • ناهار: جوجه کباب بدون نان و برنج با یک لیوان آب پرتقال تازه
 • یک لیوان هویج بستنی
 • شام: جوجه کباب بدون نان و برنج

دستور غذا: دل مرغ

دل مرغ به صورت مجزا و بسته بندی شده در اغلب فروشگاه های زنجیره ای و قصابی های بزرگ موجود و قابل تهیه است. باید روی ذغال (ترجیحا) به آرامی کباب (مغز پخت) شده، روزی یک الی سه سیخ (هر سیخ به طور متوسط 5 تا 7 عدد دل مرغ را شامل می شود) بسته به میزان کشش و نیاز بدن یا تجویز پزشک میل شود.

دستور غذا: آبگوشت 

با گوشت با استخوان بره (تاکیدا قسمت گردن، سردست و دنده) و کم چرب همراه با یک قاشق مربا یا چای خوری پودر تازه زیره سبز (گاهی، در صورت تجویز پزشک) و ترجیحا با یک عدد سیب درختی یا نصف عدد میوه به به خوبی و با شعله ملایم کاملا پخته شود. موکد و بهتر است با نان سنگک برشته تازه یا نان جو یا نان خشک محلی میل شود. برای پخت فقط از نخود نفخ گرفته استفاده شود (24 ساعت در آب خیس کرده و 2 تا 3 بار آب آن عوض شود).

دستور غذا: هریسه (حلیم)

به مقدار مورد نیاز گندم را بپزید. 1 تا 2 برابر وزن گندم، گوشت گوسفند یا گوشت مرغ را از استخوان جدا کرده و اضافه نمایید. کمی روغن و اندکی پیاز سرخ شده می توانید اضافه نمایید (جهت بهبود طعم). بگذارید خوب بپزد تا جا بیفتد و خوب هم بزنید تا کاملا یکدست و یکنواخت شود. برای خوشبو شدن آن می توانید مقداری هل یا چند تکه چوب دارچین در آن بیندازید. در صورتی که احساس کردید خوب آن را هضم نکرده اید می توانید از مقداری شربت سکنجبین طی چند ساعت پس از صرف غذا استفاده نمایید.

دستور غذا: مربای میوه های شیرین

مربای سیب یا به یا گلابی یا هویج: در صبحانه یا بعد از هر وعده غذایی یک تا دو قاشق غذاخوری میل شود.

دستور غذا: مربای میوه های ترش

مربای زرشک یا آلبالو یا ریواس: در صبحانه یا یک قاشق غذاخوری تا 20 دقیقه بعد از هر وعده غذایی میل شود.

دستور غذا: طرز تهیه رب میوه های شیرین

رب سیب یا به یا گلابی یا هویج: بعد از هر وعده غذایی یک تا دو قاشق غذاخوری میل شود.

طرز تهیه: برای تهیه رب میوه، یک تا دو کیلو از آن میوه را شسته و آب گیری کرده، آب میوه را در ظرف فلزی روی کتری آب جوش قرار داده تا با حرارت غیر مستقیم تغلیظ شود. می توانید کمی نبات یا عسل نیز به آن اضافه نمایید. حجم مایع که به یک سوم رسید (تا حدودی قوام پیدا کرد) آن را از روی حرارت بردارید. این کار ممکن است چند ساعت طول بکشد.

دستور غذا: طرز تهیه رب میوه های ترش

رب زرشک یا آلبالو یا انار یا ریواس: هر 8 ساعت یک قاشق غذاخوری

طرز تهیه: برای تهیه رب میوه، یک تا دو کیلو از آن میوه را شسته و آب گیری کرده، آب میوه را در ظرف فلزی روی کتری آب جوش قرار داده تا با حرارت غیر مستقیم تغلیظ شود. می توانید کمی نبات یا عسل نیز به آن اضافه نمایید. حجم مایع که به یک سوم رسید (تا حدودی قوام پیدا کرد) آن را از روی حرارت بردارید. این کار ممکن است چند ساعت طول بکشد.

دستور غذا: رب تمرهندی شیرین

هر 8 ساعت یک قاشق غذاخوری

طرز تهیه : تمرهندی شیرین را از هسته و لیف‌های آن پاک کرده و در مقدار مناسب آب ریخته شب تا صبح بماند. سپس با دست تمیز آن را مالیده تا له شود. سپس صاف نموده (می توانید کمی نبات یا عسل نیز به آن اضافه نمایید) و مایع حاصله را در ظرف فلزی روی کتری آب جوش قرار داده تا با حرارت غیر مستقیم تغلیظ شود. حجم مایع که به یک سوم رسید (تا حدودی قوام پیدا کرد) آن را از روی حرارت بردارید. این کار ممکن است چند ساعت طول بکشد.

دستور غذا: دستورات سبوس

برنج: سعی کنید از مقادیر کم برنج و آن هم ترجیحا از «برنج قهوه ای» (مربوط به هند و افغانستان) یا سبوس دار به جای برنج سفيد استفاده شود. 

نان: از مقادیر کمتر نان (مخصوصا نان های نرم ضخیم همچون بربری، سنگک، تافتون) استفاده کنید. ترجیحا از نان های نازک  سبوس دار، نان خشک نازک، نان تست یا سوخاری سبوس دار مصرف شود.

دستور غذا: تلیت نان سنگک در آب میوه

در صورت ضعف رفتن معده و گرسنه شدن میانه روز (قبل از ظهر، عصر): به اندازه کف دست نان سنگک در یک کاسه کوچک آب انار ملس (ترش و شیرین) یا آب زرشک یا آب انگور تلیت شده و بگذارید خوب خیس بخورد و آب میوه به خورد نان رود و سپس میل کنید. تا 2 ساعت بعد چیزی میل نکنید.

دستور غذا: ماءالعسل

يك واحد عسل به اضافه دو تا شش واحد آب، بجوشانند تا يك سوم آن كم شود و كف گيری شود. اگر در آخر، كمی زعفران يا زنجبيل يا نعنا يا هل يا دارچين داخل كيسه پارچه ای ريخته داخل محلول اواخر جوش آن بيندازند كه در اين صورت مزاج آن گرمتر خواهد شد، روزی تا دو لیوان به صورت جرعه جرعه مخصوصا در موارد ضعف، صبح ناشتا یا گاهی بعد از غذا نوشیده شود.

دستور غذا: بادام خام

روزی 7 تا 10 عدد بادام خام با فاصله زمانی (مثلا ساعتی یک عدد بادام)، خوب جویده شود تا در دهان به صورت مایع در بیاید. زود قورت داده نشود. به صورت میان وعده (مثلا ساعت 10 صبح و 4 عصر) یا در موارد ضعف نیز می تواند مصرف شود. صبح ناشتا هم قابل مصرف است.

دستور غذا: حريره بادام

10 عدد بادام شب تا صبح خيس شود، پوست آن ها کنده شده و مخلوط كن شود. مخلوط حاصل به اضافه نصف ليوان آب حرارت داده شده درحالی که تدريجا شكر يا عسل اضافه می شود. تا تشكيل مربای شل ادامه یابد. به صورت میان وعده (مثلا ساعت 10 صبح و 4 عصر) یا در موارد ضعف می تواند مصرف شود. صبح ناشتا و گاهی بعد غذا هم قابل مصرف است.

دستور غذا: شيره بادام

10 عدد بادام شب تا صبح خيس شود، پوست آن ها كنده شده، به اضافه 1 ليوان آب چند بار مخلوط کن شده تا به صورت مایع نسبتا يكدستی شود. به صورت میان وعده (مثلا ساعت 10 صبح و 4 عصر) یا در موارد ضعف می تواند مصرف شود. صبح ناشتا و گاهی بعد غذا هم قابل مصرف است.

دستور غذا: عصاره نارگيل

6 قاشق چايخوری پودر نارگيل به اضافه 1 ليوان آب جوشانده تا نصف شود، با پارچه دولا كاملا صاف شده، 1 قاشق شكر یا عسل به آن اضافه شود و نیم ساعت بعد از صبحانه میل شود. به صورت میان وعده (مثلا ساعت 10 صبح و 4 عصر) یا در موارد ضعف می تواند مصرف شود. صبح ناشتا و گاهی بعد غذا هم قابل مصرف است.

دستور غذا: انجیر خشک

روزانه 7 تا 10 عدد انجیر خشک میل شود.

دستور غذا: انجیر گلاب

3 عدد انجير شب در یک فنجان گلاب خيسانده شده تا صبح بماند و ناشتا ميل شود.

دستور غذا: معجون چهار مغز

3 تا 7 عدد از هر كدام از مغزهای بادام، بادام زمينی، فندوق، پسته پودر شود، سپس همراه دو عدد رطب هسته جدا مخلوط كن شده به اضافه يك ليوان شير با نان سنگگ میل شود. می توان به عنوان صبحانه یا عصرانه و یا شام سبک و یا در مقادیر کمتر و بدون نان به عنوان میان وعده مصرف کرد.

دستور غذا: قاووت

3 تا 7 عدد از هر كدام از مغزهای بادام، بادام زمينی، فندوق و پسته با مقداری شکر یا پودر قند یا نبات پودر شود. به صورت میان وعده (مثلا ساعت 10 صبح و 4 عصر) یا در موارد ضعف نیز می تواند مصرف شود. صبح ناشتا هم قابل مصرف است. پودر را در یخچال نگهداری کنید و مقادیر زیاد درست نکنید. می توان بجای شکر، پودر مغزها را در عسل ریخت که در این صورت ماندگاری آن هم بیشتر شده و خارج یخچال هم قابل نگهداری است.

دستور غذا: پودر پسته شکر/عسل

1 قاشق غذاخوری پودر پسته بعلاوه کمی شکر (می توان همراه هم پودر کرد) یا کمی عسل بعد از غذا میل شود.

دستور غذا: پودر سنجد

یک قاشق غذا خوری دریک لیوان آب ولرم حل شود (در صورت تجویز مصرف همراه روغن بادام ) یک قاشق غذا خوری روغن بادام شیرین با آب و پودر سنجد مخلوط می شود. زمان استفاده از پودر سنجد میتواند هرساعتی از روز باشد.

دستور غذا: کدو حلوایی

تخم های کدو حلوایی را جدا کرده ولی پوست آن را جدا نکنید سپس کدو حلوایی را همراه پودر بادام، دارچین و شکر بخار پز کرده و میل کنید. به صورت میان وعده (مثلا ساعت 10 صبح و 4 عصر) یا در موارد ضعف می تواند مصرف شود.

دستور غذا: روغن گاو

1 قاشق مرباخوری یا غذاخوری روغن گاو همراه با کمی عسل، شیره یا شکر با مقداری نان برشته تازه  به صورت میان وعده (مثلا ساعت 10 صبح و 4 عصر) یا در موارد ضعف می تواند مصرف شود.

دستور غذا: شیره و  آب سیب

یکی دو قاشق شیره انگور را در یک لیوان آب سیب تازه ریخته و میل نمایید. به صورت میان وعده (مثلا ساعت 10 صبح و 4 عصر) یا در موارد ضعف می تواند مصرف شود.

دستور غذا: آب نخود

یک فنجان نخود را شسته و با دو سه برابر آب به صورت ملایم بجوشد تا خوب بپزد و آب نصف شود. آب آن همراه با مقداری عسل به میزان یک دو فنجان در روز (میان وعده) میل شود.

دستور غذا: سیرابی با جو

هزارلا و سیرابی گوسفد + یک قاشق جو خوب پخته شده و فقط قسمت هزارلا ناهار و شام خورده شود. تا 3 روز فقط از این غذا استفاده شود. بعدا تا یک هفته یک وعده در روز از این غذا خورده شود.

دستور غذا: غذاهای لعابی

سیرابی و شیردان و هزارلا پخته، پاچه گوسفند پخته، پای مرغ پخته، شیر برنج، لعاب جو، آش و سوپ جو  میل شود.

دستور غذا: آب سيب + شیره انگور + اسفند

یک لیوان آب سیب + یکی دو قاشق شیره انگور + چند دانه (3 تا 5 عدد) اسفند: این مخلوط 2 ساعت به حال خود بماند سپس میل شود (اسفند ها جویده شود). روزی یک بار يا يك روز در ميان ترجیحا با شکم خالی (ناشتا یا میانه روز) 10 تا 14 روز اجرا شود. سپس بدون اسفند 10 تا 14روز دیگر ادامه یابد.

دستور غذا: آب سيب + شيره انگور

یک لیوان آب سیب + یکی دو قاشق شیره انگور، این مخلوط هفته ای 3 تا 5  بار قابل ميل كردن می باشد. در صورت ضعف، می توان بيشتر مصرف كرد.

دستور غذا: وعده های غذا در مواقع بارداری

در 3 ماه اول بارداری حجم غذا در هر وعده 75% وعده قبل از بارداری بوده و تعداد وعده غذایی در روز 3-2 وعده بیشتر شود. در 3 ماه دوم بارداری حجم غذا در هر وعده 50% قبل از بارداری بوده و تعداد وعده ها 6-5 وعده بیشتر شود. در 3 ماه آخر بارداری مقدار غذا 25 تا 30% قبل بوده و تعداد وعده ها 10-8 وعده بیشتر از قبل شود.

دستور غذا: رژیم غذایی برای اگزما/ دستورات شش گانه

شش مورد زیر را همزمان (طی یک تا چند روز) انجام دهید:

 • صبحانه: نان + کاهو یا نان + خیار به همراه پنیر تازه
 • ناهار: خورشت آلو اسفناج با چلو گشنیز یا خورشت کدو همراه غوره یا تمرهندی
 • شام: آش ماش با مغز بادام یا آش برنج با مغز بادام یا آش جو با مغز بادام
 • میوه: لیمو شیرین، پرتقال، ازگیل
 • به جای آب، عرق کاهو یا عرق کاسنی +  قدومه شیرازی
 • مالیدن مرتب روغن خیار به دست

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

 1. سلام با توجه به طبع ها مثل سرد و تر دستور صبحانه در سایت بگذارید چون معمولا با کبد چرب هم همراه است و از خوردن گرمی جات هم پرهیز تجویز شده و باعث سرگردانی می‌شود.(خوردن پنیرو لبنیات منع مصرف دارد و معمولا صبحانه ها با لبنیات میباشد.دستور صبحانه بدون لبنیات در سایت باشد).خوردن تخم مرغ هم در حد معمول تجویز شده.ممنون از زحمات شما و جناب دکتر میرغضنفری عزیز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا