اخبارطب مکمل

ضرورت سامان دهی حوزه ماساژ درمانی

ضرورت سامان دهی حوزه ماساژ درمانی

ماساژ درمانی

به گفته یکی از معاونین دفتر طب ایرانی هیچ مجموعه رسمی ماساژ درمانی زیرمجموعه وزارت بهداشت نداریم و ماساژ در کشور ما زیر مجموعه صنف گرمابه‌داران است در حالی‌که نظام سلامت هم باید آموزش بدهد و هم نظارت کند.

به گزارش روابط عمومی دفتر طب‌ایرانی و مکمل وزارت بهداشت؛ دکتر «مرتضی مجاهدی»، عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل و معاون تعالی دفتر طب‌ایرانی و مکمل وزارت بهداشت در گفت‌و‌گو با برنامه طبیب در خصوص اهمیت ماساژدرمانی گفت: ماساژ یکی از روش‌های درمانی بسیار ارزشمند است که اگر کارشناس آن را به طور صحیح، به موقع و با تشخیص دقیق پزشک انجام دهد؛ بدون هیچ دارو و عارضه‌ای به درمان بسیاری از بیماری‌ها کمک می‌کند.

وی افزود: منظور از درمان بیماری‌ها تنها دردهای اسکلتی عضلانی نیست بلکه طبق تحقیقات علمی و مقالات منتشر شده حتی در درمان افسردگی‌ها و بسیاری از بیماری‌های دیگر می‌تواند مؤثر باشد.

دکتر مجاهدی با ابراز تأسف از این‌که این رشته در کشور ما دانشگاهی نیست، اظهار داشت: متأسفانه از طرف مراکز درمانی زیرمجموعه وزارت بهداشت هیچ مجموعه رسمی ماساژدرمانی نداریم و ماساژ در کشور ما زیر مجموعه صنف گرمابه‌داران است در حالی‌که نظام سلامت هم باید آموزش بدهد و هم  نظارت کند.

معاون تعالی دفتر طب‌ایرانی و مکمل وزارت بهداشت ادامه داد: البته تربیت بدنی زیر نظر فدراسیون پزشکی یک دوره‌هایی را برگزار می‌کند اما این یک دوره آموزش «ماساژ  ورزشی» است در صورتی که اصل ماساژ در پیشگیری و درمان است .

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل با بیان این‌که برخی از رشته‌های خاص مثل فیزیوتراپیست و کاردرمان‌های ما ماساژ درمانی را هم در دوره تحصیلی خود آموزش می‌بینند، گفت: اما این عزیزان معمولاً فرصت نمی‌کنند که بیمارانشان را ماساژ بدهند‌ و  اکثر بیمارانی که به ما مراجعه می‌کنند و قبلاً به این عزیزان مراجعه داشته‌اند می‌گویند ما ماساژ نگرفته‌ایم.

وی افزود: در بسیاری از کشورهای دنیا با وجود این‌که فیزوتراپی و کاردرمانی هم دارند اما ماساژ هم به صورت یک رشته تحصیلی در دانشگاه‌ها تدریس می‌شود و به مراکز ماساژ، زیر نظر متولی بهداشت آن کشور مجوز رسمی داده می‌شود  در حالیکه در کشور ما اینگونه نیست و این حوزه در کشور ما مغفول واقع شده و نیاز به توجه جدی وزارت بهداشت دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا