اخبارطب سنتی

سیاست گذاری صریح سازمان جهانی بهداشت درتشویق کشورها به استفاده از ظرفیت طب سنتی

استفاده از ظرفیت طب سنتی

FILE PHOTO: A logo is pictured outside a building of the World Health Organization (WHO) in Geneva, Switzerland, April 6, 2021. REUTERS/Denis Balibouse/File Photo

دکتر نفیسه حسینی یکتا با اشاره به بیانیه گجرات در نخستین اجلاس جهای طب سنتی، تاکید کرد: تحقق پوشش همگانی سلامت بدون در نظر گرفتن استفاده از ظرفیت طب سنتی در دنیا عملی نخواهد بود.

به گزارش روابط عمومی دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت؛ دکتر نفیسه حسینی یکتا، مدیرکل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی ضمن اشاره به برگزاری نخستین اجلاس جهانی طب سنتی به میزبانی سازمان جهانی بهداشت که در تاریخ ۱۷ و ۱۸ اوت امسال با همراهی دولت هند در شهر گاندینگار ایالت گجرات هند برگزار شد؛ خروجی این اجلاس بزرگ و بویژه بیانیه صادر شده تحت عنوان بیانیه گجرات را جهت گیری و سیاست گذاری صریح سازمان جهانی بهداشت در به کارگری ظرفیت طب‌های سنتی در نظام سلامت کشورهای عضو دانست.

وی با اشاره به اینکه پیشتر هم نگاه این سازمان، تشویق کشورها به استفاده از این ظرفیت بود، تصریح کرد: نتیجه این نگاه را در راه اندازی واحد طب سنتی مکمل و تلفیقی در سازمان جهانی بهداشت و انتشار استراتژی طب سنتی آن می توان دید.

مدیرکل دفتر طب ایرانی و مکمل حرکت آغاز شده از سال گذشته در راه اندازی نخستین مرکز جهانی طب سنتی این سازمان و نهایتا خروجی اجلاس گجرات را نقطه عطف و نشانگر عزم جدی این سازمان برای پررنگ نمودن نقش طب سنتی در نظام سلامت کشورها برشمرد.

دکتر نفیسه حسینی یکتا با اشاره به سخنرانی دکتر تدروس ادهانوم قبریسوس، مدیرکل این سازمان در افتتاحیه این نشست، خاطر نشان کرد با رویکرد جدید و بسیار جدی این سازمان به موضوع طب سنتی، تحقق پوشش همگانی سلامت بدون در نظر گرفتن ظرفیت طب سنتی در دنیا عملی نخواهد بود.

وی همچنین به نقش پررنگ دولت هند به عنوان متحد جدی سازمان جهانی بهداشت در این سیاست گذاری جدید اشاره کرد و سرمایه گذاری ۲۵۰ میلیون دلاری این کشور را در راه اندازی نخستین مرکز جهانی طب سنتی در گجرات هند؛ خیز بلند این کشور برای ایفای نقش کلیدی در این مسیر  برشمرد.

دکتر حسینی یکتا موقعیت کشور ایران در استفاده از این فرصت به عنوان یکی از صاحبان طب سنتی در دنیا (طب ایرانی) را بسیار حائز اهمیت برشمرد و بر استفاده از کلیه ظرفیت‌های کشور در استفاده از خروجی‌های آتی این سیاست گذاری جهانی تاکید نمود.

دکتر حسینی یکتا در پایان به حضور پر رنگ کشورمان با حضور فعال دو نماینده در این اجلاس و رایزنی‌های خوب انجام شده در این راستا و نیز ارائه محتوی تهیه شده در خصوص طب ایرانی در نمایشگاه دیجیتال سازمان جهانی بهداشت در حاشیه آن اشاره کرد.

 لازم به ذکر است بیانیه گجرات در ۳۴ بند بر اقدامات طب سنتی در ۸ حیطه سلامت و تندرستی مردم و زمین، حکمرانی جهانی سلامت در طب سنتی، مکمل و تلفیقی، پژوهش و شواهد، پوشش جهانی سلامت، مراقبت های اولیه سلامت و نظام های سلامت، داده ها و سیستم های اطلاعات، لبه های سلامت دیجیتال شامل هوش مصنوعی، تنوع زیستی پایدار، حقوق بشر، عدالت و اخلاق تاکید میکند.

گفتنی است؛ این نشست در محل اجلاس وزاری بهداشت کشورهای عضو گروه ۲۰ به صورت همزمان برگزار شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا