اخبارطب سنتی

به مناسبت هفته ملی دیابت: تدابیر کنترل بیماری دیابت در طب ایرانی

تدابیر کنترل بیماری دیابت در طب ایرانی

کنترل بیماری دیابت در طب ایرانی

دکتر میرغضنفری با اشاره به شیوع بیماری دیابت و آسیب آن به ارگانهای حیاتی بدن به تدابیر کنترل بیماری دیابت در طب ایرانی اشاره کرد.

به گزارش روابط عمومی دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت دکتر میرغضنفری، پزشک و متخصص فیزیولوژی با بیان اینکه ریشه بیماری دیابت در طب ایرانی است و در متون کهن طب ایرانی با نام دیابتیس آمده؛ اظهار داشت: امروزه سبک زندگی ماشینی باعث شده تا بیماری‌هایی همچون دیابت شیوع پیدا کند که عوارض زیادی را برای فرد ایجاد کرده و به ارگان‌های بدن همچون کلیه‌ها، کبد، چشم و سایر ارگان‌های بدن ضررر می رساند.

وی در مورد کنترل بیماری دیابت در طب ایرانی افزود: بحث ژنتیک در ابتلا به دیابت اهمیت زیادی دارد اما برخی افراد حتی با وجود زمینه ژنتیکی مبتلا نمی‌شوند چون سبک زندگی سالمی دارند و برعکس برخی با وجود اینکه زمینه ژنتیک ندارند؛ به دلیل عدم رعایت اصول سبک زندگی سالم خصوصا غذا، خواب مناسب و ورزش به این بیماری مبتلا می‌شوند.

دکتر میرغضنفری ادامه داد: گاهی گفته می‌شود که دیابت یک بیماری خود ایمنی است؛ اما باید به این نکته توجه داشت که سیستم ایمنی بدن به تنهایی و به خودی خود تحریک نمی‌شود بلکه وجود مواد غیر طبیعی در بدن که خود شخص باعث تجمع آنها می‌شود باعث تحریک سیستم ایمنی شده، این سیستم حالت افسار گسیخته پیدا می کند و برای دفع این سموم بر علیه بافت ها و سلول های خود نیز فعال شده و باعث تخریب غیرقابل بازگشت بافت های بدن می شود.

این پژوهشگر طب سنتی ایرانی با بیان اینکه حکمای طب ایرانی دیابت را دو نوع دیابت سرد و دیابت گرم می‌دانند و برای هر کدام درمان‌ها و توصیه‌های خاصی دارند؛ تاکید کرد: بسیار اهمیت دارد که هر فرد با مراجعه به پزشک متخصص طب سنتی مزاج خود را بشناسد تا سبک زندگی متناسب با مزاج فرد به او داده شود.

عضو هیئت علمی (دانشیار) دانشگاه علوم پزشکی ارتش افزود: احتمال اینکه دیابت سرد در افراد با مزاج سرد رخ دهد بسیار بیشتر است و گرم مزاجان اصولا به دیابت گرم مبتلا می شوند.

راهکارهای کنترل بیماری دیابت در طب ایرانی

دکتر میرغضنفری با بیان اینکه سرد مزاجان مبتلا به دیابت باید از غذاهایی با مزاج سرد خصوصا در فصل سرما و اقلیم های سرد پرهیز کنند؛ گفت: خوراکی‌های رو به گرمی مثل شوید، دارچین و زیره، کنگر، کرفس، شنبلیله، انجیر، سیب گلاب، خوراکی‌های انرژی زا مثل بادام و گردو، که در طب سنتی برای دیابت هم توصیه شده، در صورتی که حساسیت نداشته باشند برای این افراد مفید است.

وی ادامه داد: مصرف نیلوفر، عناب، تخم هندوانه، گیاه و عرق کاسنی، عرق بید، عرق بیدمشک و یا دم کرده آنها برای گرم مزاجان مفید است.

دکتر میرغضنفری اظهار داشت: مصرف ماءلجبن ساده و یا ماءلجبن کاسنی برای افراد با مزاج گرم و خشک و  ماء الجبن افتیمونی یا زنجبیلی برای سردمزاجان توصیه میشود.

وی یادآور شد: افراد مبتلا به دیابت اگر میخواهند دیابت خود را کنترل کنند و مصرف دارو را به حداقل برسانند باید در کنار رعایت تدابیر تغذیه ای؛ ورزش کنند، خواب مطلوبی داشته باشند و از استرس دوری کنند.

عضو هیئت علمی (دانشیار) دانشگاه علوم پزشکی ارتش در پایان گفت: طب سنتی هم در استدلال چگونگی بروز دیابت و هم در چگونگی درمان دیابت به صورت اختصاصی و متناسب با مزاج می تواند بسیار کمک کننده باشد. قطعا و حتما شخص دیابتی نباید داروهای شیمیایی و خوراکی و تزریقی خود را قطع و یا به صورت سرخود کم کند. بلکه باید تدابیر طب سنتی را رعایت کرده و همزمان  قند خون خود را کنترل کند و اگر قند او در حال کاهش بود می تواند زیر نظر متخصص دوز داروهای خود را کاهش دهد.

طی سالهای اخیر افزایش شیوع بیماری دیابت در جهان، این بیماری را به بزرگترین اپیدمی تاریخ تبدیل کرده است. به گفته رئیس انجمن دیابت ایران درباره آمار دیابت در کشور کشور ما در منطقه‌ای قرار گرفته که شیوع دیابت در آن بالاست؛ در منطقه خاورمیانه ۷۳ میلیون نفر به دیابت مبتلا هستند و در کشور ما نیز ۱۴.۵ درصد از جمعیت بالای ۲۰ سال مبتلا به دیابت هستند که شامل حدود ۱۰ میلیون نفر می‌شود

به منظور آگاهی عموم مردم درباره بیماری دیابت روزهای ۱۹ لغایت ۲۵ آبان ماه به عنوان هفته ملی دیابت در ایران نامگذاری شده است و شعار روز جهانی دیابت امسال (14 نوامبر) «دیابت: شناخت خطرات، اقدام موثر» اعلام شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا