اخبارطب سنتی

ضرورت استفاده از ظرفیت طب ایرانی و گیاهان دارویی در نظام سلامت

ضرورت استفاده از ظرفیت طب ایرانی و گیاهان دارویی در نظام سلامت

ظرفیت طب ایرانی

معاون بهداشت وزارت بهداشت با تاکید بر لزوم توسعه برنامه ادغام طب ایرانی در نظام سلامت در تمام دانشگاه‌ها، گفت: باید از ظرفیت طب ایرانی و گیاهان دارویی در نظام سلامت کشور استفاده کنیم.

به گزارش روابط عمومی دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت؛ دکتر حسین فرشیدی، معاون بهداشت وزارت بهداشت در جلسه ادغام شیوه زندگی سالم براساس آموزه های طب ایرانی در نظام سلامت کشور، با بیان اینکه یکی از کمبودهای نظام شبکه بهداشت کشور که در برنامه های توسعه پنجم و ششم توسعه به آن تاکید شده، بهره مندی از تجارب چند هزار ساله طب ایرانی است، گفت: اگر به تاریخ ارائه خدمات سلامت در کشورمان بنگریم، دو اقدام مهم بسیار می درخشد، که یکی راه اندازی شبکه بهداشت و درمان و دیگری ادغام آموزش پزشکی در نظام ارائه خدمات سلامت است.

وی با تاکید بر استفاده از ظرفیت طب ایرانی و گیاهان دارویی در نظام سلامت کشور گفت: باید ببینیم طب ایرانی چه کمکی میتواند به ما بکند و از ظرفیت گیاهان دارویی و طب ایرانی استفاده کنیم. آنقدر درگیر طب کلاسیک و حوزه‌های درمانی شده‌ایم که فراموش کرده‌ایم خودمان چه داریم.

معاون بهداشت وزارت بهداشت با اشاره به اسناد بالادستی در حوزه طب ایرانی، تصریح کرد: در اسناد بالادستی بر طب ایرانی و گیاهان دارویی تاکید شده است و این مبحث با همکاری و تعامل چندین معاونت می تواند به نتایج بهتری دست یابد.

دکتر فرشیدی با تاکید بر اولویت بهداشت و پیشگیری بر درمان، خاطرنشان کرد: پویشی تحت عنوان پویش ملی سلامت در کشور درحال اجراست که هدف از اجرای آن شناسایی افراد پرریسک فشارخونی و دیابتی و یا شناسایی مبتلایان به پرفشاری خون و دیابت است؛ اما این اقدام حداقل کاری است که انجام می دهیم، چراکه باید قبل از آنکه فرد به دیابت مبتلا شود، از ابتلای به دیابت پیشگیری می کردیم؛ درحالیکه اکنون به شناسایی بیمار بسنده کرده ایم.

معاون بهداشت وزارت بهداشت ضمن تاکید بر سبک زندگی سالم و انجام فعالیت فیزیکی، ادامه داد: بسیاری از مشکلات و بیماری های غیرواگیر با انجام ورزش و فعالیت بدنی کافی کاهش پیدا می کند. علاوه بر ورزش، تغذیه سالم نیز سهم بسزایی در اصلاح سبک زندگی دارد.

وی با بیان اینکه به مرور شاهد گسترش برنامه ادغام طب ایرانی در سایر دانشگاه ها در کشور خواهیم بود، گفت: با اجرای این برنامه، به سمت سبک زندگی سالم تر، پیشگیری و تقویت نظام شبکه پیش خواهیم رفت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا