اخبارطب سنتی

گردشگری طب ایرانی؛ فرصت استثنایی برای ارتقاء اقتصاد ایران

گردشگری طب ایرانی؛ فرصت استثنایی برای ارتقاء اقتصاد ایران

گردشگری طب ایرانی

دکتر نفیسه حسینی یکتا با اشاره به ظرفیت های موجود در حوزه گردشگری طب ایرانی تاکید کرد: تلفیق گردشگری و طب ایرانی می‌تواند یک فرصت استثنایی برای ارتقاء اقتصاد ایران در سطح منطقه و جهان باشد.

به گزارش دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت؛ دکتر حسینی یکتا با اشاره به اینکه تلفیق گردشگری و طب ایرانی می‌تواند شرایطی را فراهم کند که از ظرفیت‌های این حوزه‌ بیشتر استفاده کنیم، اظهار داشت: طب ایرانی یک داشته منحصر به فرد ملی برای کشورمان ایران است که در صورت توسعه منطقی و روشمند می‌توانیم از اثرات توسعه‌ای این مکتب درمانی در حوزه‌های مختلف و اثراتش بر حوزه‌های اجتماعی، اقتصادی و سلامت بهره‌ ببریم.

وی ادامه داد: وقتی درباره طب ایرانی صحبت می‌کنیم منظور یک طب کلی‌نگر است که در خصوص موضوعات مختلف حوزه زندگی و سبک زندگی نظرات متعدد و آموزه‌های مختلفی دارد و در گردشگری در شاخه‌های مختلف مشاهده می‌کنیم که با حوزه طب ایرانی گره خورده‌ است؛ به طور مثال وقتی درباره گردشگری خوراک، گردشگری فرهنگی تاریخی، گردشگری سلامت و طبیعت درمانی صحبت می‌کنیم طب ایرانی به ذهن می‌آید و این نشان از گره خوردن طب ایرانی و گردشگری دارد.

مدیرکل دفتر طب ایرانی و مکمل با بیان اینکه گردشگری سلامت یکی از بخش‌های مهم و در حال رشد گردشگری در جهان است، تصریح کرد: در ایران گردشگری سلامت با همه ظرفیت‌های با ارزش و غنی از دانش طب ایرانی  کاملا مغفول مانده است  در حالیکه تلفیق این دو می‌تواند یک فرصت استثنایی برای ارتقاء اقتصاد ایران در سطح منطقه و جهان باشد.

وی افزود: این مکتب طبی در شئونات مختلف زندگی اثرگذاری داشته و از قدیم‌الایام در نوع زندگی مردم حرف‌هایی برای گفتن داشته و این آموزه‌های متنوع را می‌توانیم با گره زدن به گردشگری مورد توجه قرار دهیم و در صورتیکه طب ایرانی در راستای درست و علمی به صورت روشمند و منطقی گسترش پیدا کند می‌توانیم از ظرفیت آن در حوزه‌های مختلف بهره‌مند شویم و این بهره‌مندی را در سطح جامعه به شکل ملموس تری ببینیم .

مدیرکل دفتر طب ایرانی و مکمل با بیان اینکه از ۱۳ اقلیم موجود در جهان،  ۱۱ اقلیم در ایران قرار دارد؛ تصریح کرد: وقتی بحث طبیعت درمانی و طبیعت گردی مطرح می‌شود اقلیم‌ها و شرایط متنوعی مثل دریاچه نمک، کویر لوت یا طبیعت زیبای شمال را داریم که هرکدام از این‌ها در گردشگری تندرستی و  درمانی با رویکرد طب ایرانی می‌تواند مورد بهره‌برداری قرار گیرد.

دکتر حسینی یکتا توضیح داد: غذاهای مختلفی از قدیم‌الایام در سفره‌های ما وجود داشته است و چرایی داشتن این تنوع غذایی در نقاط مختلف کشور در طب ایرانی نهفته است.

وی اظهار کرد: مواردی که می‌تواند گردشگری را به طب ایرانی گره بزند محدود به این چند مورد نیست و در شاخه‌های مختلف گردشگری، طب ایرانی می‌تواند در کنار آن قرار بگیرد و واقع بحث گردشگری با طب ایرانی گره خورده است.

مدیر کل دفتر طب ایرانی و مکمل در پایان گفت: بر این باور هستیم که توسعه گردشگری طب ایرانی می‌تواند تاثیر بسیار مشهودی را بر اشتغال‌زایی و اقتصاد کشور بگذارد. اگر رونق گردشگری را در حوزه‌ای داشته باشیم که مختص کشور ماست و در شاخه‌های مختلف مثل تولید و پروش گیاهان دارویی و بحث‌های بالینی تاثیرات بالایی بگذاریم موفقیت بزرگی در این حوزه نصیب کشورمان می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا