بیاموزیدانواع مزاج و علل سوء مزاج

طب سنتی ایرانی: حفظ سلامتی مقدم بر درمان

معرفی طب سنتی ایرانی: حفظ سلامتی مقدم بر درمان بیماری

طب سنتی ایرانی
طب سنتی ایرانی

بنا بر تحقیقات و مطالعات انجام‌گرفته، شواهد طب در ایران باستان به 6500 تا 8000 قبل از میلاد مسیح می‌رسد. جالب‌ توجه است، طب یونانی که رسما از بقراط حکیم آغاز می شود، تنها 500 سال قبل از میلاد قدمت دارد.

اوج شکوفایی طب در جهان، مربوط به ایرانِ پس از اسلام و همزمان با ظهور بزرگانی مانند زکریای رازی، ابوعلی سینا و سید اسماعیل جرجانی (قرون 9 تا 12 میلادی) می باشد.

پزشکی، طبق یکی از قدیمی ترین تعاریف که در کتاب هدایه المتعلمین (قرن 4 هجری قمری) آمده است، عبارتست از: پیشه ای که تندرستی آدمیان را نگاه دارد و چون رفته بود، باز آرد از روی علم و عمل.

پس اول تندرستی شناخته و حفظ می‌شود، سپس در صورت بروز بیماری، اقدام به بازگرداندن سلامتی می شود. امروزه نیز جامع تر و کامل تر از این تعریف نمی توان برای طب پیدا کرد که هدف و اولویت کار پزشکی را به خوبی نشان می دهد. نقطه قوت طب سنتی ایرانی و روح طب سنتی حفظ سلامتی مقدم بر درمان بیماری است.

حدیث نورانی «العلم علمان، علم الادیان و علم الابدان» به اهمیت و اولویت دو علم دین -جهت سلامت روح- و علم بدن (طب)-جهت سلامت جسم و روان- اشاره دارد.

همانگونه که شرعا واجب است هر شخصی مسائل دینی که با آن ها دائما سر و کار دارد را یاد بگیرد، عقلا نیز لازم است همه انسان ها، موضوعات مهم اولیه مرتبط با سلامتی را نیز که معمولا با آن ها مواجهند، بلد باشند تا حتی المقدور، کمتر بیمار شده، از پس بیماری های خفیف معمول برآیند تا از بروز بیماری های شدید، مزمن و صعب العلاج جلوگیری شود. 

در این سایت سعی ما بر این است كه از منظر طب سنتی ایرانی، به مخاطبان محترم، یک دیدگاه کلی و کلیدوار بدهیم تا بتوانند با بکارگیری این مفاهیم اصولی، سبک زندگی صحیح مناسب خود را تشخیص دهند، از موارد مضر سلامتی پرهیز کرده و موارد مفید را بکار بندند.

این موارد شامل خوردنی ها و آشامیدنی ها، خصوصیات اقلیمی و محیطی و آب و هوا، فعالیت بدنی و استراحت، رخدادهای روانی، خواب و بیداری و پاکسازی بدن از مواد زائد می شود.

پس باید در قدم اول، هر کس مزاج و خصوصیات جسمانی روانی خود را بشناسد تا در قدم بعد بتواند با اطلاعات مفیدی که دارد، جاده سلامتی خود را پیدا کند.

سلسله مقالات موجود در سایت برای اطلاع از روش‌های حفظ سلامتی و بازگشت به حالت اعتدال همه جانبه در بعد جسمانی نوشته شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا