اخبارطب سنتی

جوابیه انجمن علمی طب سنتی ایرانی مقاله روزنامه اعتماد: طب سنتی علمی جریانی كاملا ساختارمند

جوابیه انجمن علمی طب سنتی ایرانی مقاله روزنامه اعتماد

انجمن علمی طب سنتی ایرانی در پاسخ به مقاله منتشر شده در تاریخ ۲۹ مرداد ۱۴۰۲ روزنامه اعتماد با عنوان «شبه علم علیه علم» جوابیه­ای صادر کرد.

انجمن علمی طب سنتی ایرانی به عنوان نماینده علمی و صنفی جریان آكادمیك طب ایرانی و به عنوان تنها انجمن علمی مورد تایید وزارت بهداشت در حوزه طب ایرانی فعالیت می‌كند.

رشته طب سنتی یك رشته دانشگاهی در مقطع دكترای تخصصی است كه تنها پزشكان مجوز ورود به این رشته را دارند و زیرنظر مجامع قانونی مانند نظام‌پزشكی و وزارت بهداشت خدمت‌رسانی می‌كنند.

با توجه به اسناد بالادستی از جمله سیاست‌های كلی سلامت ابلاغیه مقام معظم رهبری استفاده از ظرفیت طب سنتی در كنار طب رایج و ادغام آن در نظام سلامت ضروری می‌باشد و توسط مسوولان مربوطه در حال اجرا می‌باشد. با عنایت به این مهم لازم است كه از این ظرفیت در جهت سلامت جامعه به بهترین شیوه بهره جست و در این راستا تشویش اذهان عمومی و خدشه‌دار كردن طب اصیل ایرانی پسندیده نیست و به آشفتگی وضع موجود در حیطه بهداشت و درمان دامن می‌زند.

در مقاله منتشر شده در تاریخ ۲۹ مرداد ۱۴۰۲ روزنامه اعتماد با عنوان «شبه علم علیه علم» متاسفانه در رابطه با طب سنتی مصادیق خلاف واقع و مبهمی عنوان شده كه این انجمن لازم دانست جهت تنویر اذهان عمومی و با هدف پیشگیری از اشاعه هر چه بیشتر مطالب غیرواقع طبق قوانین مطبوعات نكاتی را جهت درج در روزنامه اعتماد با همان شرایط ارایه كند.

به پیوست جوابیه انجمن علمی طب سنتی ایران به مطلب منتشر شده در تاریخ ۲۹ مرداد ۱۴۰۲ جهت چاپ تقدیم می‌گردد. این انجمن آمادگی خود را جهت هر گونه همكاری اعلام می‌دارد.

دكتر روشنك مكبری‌نژاد رییس انجمن علمی طب سنتی ایران

انجمن علمی طب سنتی ایران

در رابطه با مطلب منتشر شده در این روزنامه با عنوان «شبه علم علیه علم» به قلم آقای عباس عبدی با توجه با مطالب ناروا و خلاف واقع مطرح شده، نكات زیر جهت انتشار در روزنامه مطابق با قانون مطبوعات به اطلاع می‌رسد.

استفاده مبهم از واژه‌هایی كه قابلیت تفسیرهای گوناگون دارند یكی از اقسام شناخته شده مغالطه است. در رابطه با طب سنتی اولین قدم این است كه مشخص كنیم كه دقیقا از چه چیزی صحبت می‌كنیم.

این عبارت امروزه در كشور ما مصادیق مختلف دارد كه برخی مصداق تخلف و برخی مصداق شیادی و كلاهبرداری است اما جریان طب سنتی علمی كه در دانشگاه‌های علوم پزشكی كشور تدریس می‌شود و پزشكانی كه این دانش را فرا می‌گیرند تا در درمان بیماران به عنوان طب مكمل از آن بهره بگیرند، یك جریان كاملا علمی، ساختارمند و به گواهی آمار دارای عملكرد و آینده روشن است.

اینكه یك فرد خارج از فضای پزشكی و با رزومه صرفا سیاسی، نسبت به مسائل تخصصی حوزه سلامت و درمان اینچنین بی‌محابا و بر پایه اطلاعات غلط قلم‌فرسایی كند و رطب و یابس را بهم ببافد تا نتیجه‌گیری شخصی خویش را علیه هدف خیالی موجه نشان دهد جای تاسف است. 

به نظر می‌رسد اگر امروز در جامعه شاهد مهاجرت نخبگان هستیم، یك دلیلش حضور بی‌هنرانی است كه بدون كمترین دانش تخصصی و حتی بدون احساس نیاز به كسب اطلاعات پایه در مورد یك موضوع، در هر موضوعی نظرات شبه تخصصی ارایه می‌دهند تا ذهن جامعه و برخی مسوولان را منحرف می‌سازند. 

با اندك جست‌وجو و تحقیقی در اصل موضوع می‌توان دریافت كه مساله طب سنتی یك مساله مختص ایران نیست و طب‌های سنتی به عنوان یكی از اركان نظام سلامت در كشورهای مختلف مورد استفاده قرار گرفته و سازمان جهانی بهداشت در آخرین استراتژی اعلام شده خود، كشورهای عضو را به استفاده از ظرفیت آن در ادغام با نظام سلامت تشویق می‌كند.

در حال حاضر بسیاری از كشورها به اهمیت و نیاز حضور دیدگاه طب تلفیقی یعنی استفاده از ظرفیت‌های طب رایج و طب سنتی در كنار هم در نظام طبی جوامع و لزوم برنامه‌ریزی برای گسترش آن پی برده‌اند و تعداد مراكز آموزشی و درمانی طب تلفیقی در سراسر دنیا رو به افزایش است. انجمن علمی طب سنتی ایران به عنوان نماینده غیر دولتی جریان علمی و دانشگاهی طب سنتی ایرانی اعلام می‌دارد كه آنچه تحت عنوان طب سنتی در دانشگاه‌های علوم پزشكی كشور در جریان است، به گواهی آمار و مستندات موجود یك حركت علمی، پژوهش محور و اخلاق مدار است.

آمارهای مراكز علم سنجی بین‌المللی حاكی از آن است كه روند چاپ مقالات مرتبط با طب سنتی ایران در میان مقاله‌های نمایه شده در پایگاه Scopus از سال 2005 تا 2022 روند رو به رشدی داشته است. تعداد مقالات چاپ شده از 14 مقاله در سال 2005 به 777 مقاله در سال 2022 رسیده است كه شروع این رشد فزاینده با راه‌اندازی رشته‌های مرتبط با طب سنتی در كشور هماهنگی دارد كه نشان از تاثیر‌گذاری مثبت این رویكرد ملی دارد.

 همچنین بر اساس گزارش تحلیل علم‌سنجی وضعیت انتشار مقالات حوزه طب مكمل و جایگزین در پایگاه بین‌المللی معتبر Scimago، ایران برای دومین سال متوالی رتبه چهارم جهان را در تولید دانش این حوزه در سال 2021 كسب كرده است. مقایسه جایگاه ایران در این حوزه در سال‌های گذشته، از رتبه دوازدهم در سال ۲۰۱۳ تا چهارم در سال 2021 نیز به‌خوبی نشان‌دهنده رشد توان علمی ایران است كه این دستاورد بین‌المللی را می‌توان نتیجه افزایش توان علمی دانشكده‌ها و مراكز تحقیقاتی مرتبط دانست و تحقق مرجعیت علمی ایران در این حوزه از دانش، به‌شرط حمایت همه‌جانبه و موثر از پژوهش‌های مرتبط، دور از دسترس نبوده و به عنوان نقطه قوتی برای كشور مطرح است.

بدیهی است در هر حوزه‌ای اگر نظارت‌ها یا قوانین مربوطه ضعیف یا پاسخگو نباشند، مسیرهای فرعی تخلف گشوده خواهد شد و این امر مختص طب سنتی یا حتی پزشكی نیست. بنابراین تخلفات مورد ادعای نویسنده از منع واكسیناسیون گرفته تا توصیه‌های مشهور به طب اسلامی و تجویزهایی عجیبی كه ایشان در متن آورده‌اند، هیچكدام ارتباطی به اصل «طب سنتی» ندارند و صرفا تخلفاتی است كه به‌واسطه ضعف ساختار نظارتی اتفاق می‌افتند و یك دلیل بروز چنین تخلفاتی، انكار نیاز جامعه، نفی مطلق و بی‌منطق طب سنتی و عدم پاسخ‌دهی مناسب به تقاضای مردم برای استفاده از خدمات طب سنتی و مكمل مورد تایید وزارت بهداشت از طریق ساختارهای قانونی، علمی و تعریف شده است.

انجمن علمی طب سنتی ایران امید دارد تا با افزایش آگاهی و دانش و نگاه به تجربیات سایر كشورها در زمینه طب سنتی و مكمل، بتوان از ظرفیت این دانش غنی در نظام سلامت كشور بهره برد و دست متخلفان و شیادان سلامت را از این حیطه كوتاه نمود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا