دسته‌بندی نشده

رویکرد و روش ما در ارائه خدمات طب سنتی

رویکرد و روش ما در ارائه خدمات طب سنتی

خدمات طب سنتی

در این مطلب شما را با رویکرد مجموعه بفرمایید سلامتی در ارائه خدمات طب سنتی ایرانی آشنا خواهیم کرد.

هوالشافی

طی دهه های اخیر، سازمان جهانی بهداشت (WHO)، به کشورهایی که در پیشینه خود دارای طب سنتی (Traditional Medicine) و بومی (Folk Medicine) هستند، توصیه جدی کرده است که با توجه به تناسب فرهنگی، اعتقاد و پذیرش بالای مردم از یک سو و طبیعی، موثر، کم عارضه، در دسترس و ارزان بودن توصیه ها و روش های پیشگیری- درمانی این طب ها از سوی دیگر، به احیا و توسعه منطقی طب سنتی کشورشان همت گمارند.

چند دهه است حتی کشورهایی که دارای طب سنتی نیستند (امریکایی و اروپایی) با توسعه و استفاده فراگیر از مکاتب طب سنتی و مکمل (Complementary and Alternative Medicine) به افزایش سطح سلامت و کیفیت زندگی افراد سالم و بیماران خود، کمک بسیاری کرده اند.

روز آمد ترین رویکرد جهان پزشکی به مقوله حفظ و ارتقای سلامتی و درمان بیماری ها، طب جامع نگر یا تلفیقی (Integrative) می باشد که در آن هدف اصلی، حفظ سلامتی یا درمان بیماری شخص به روش بهینه (موثر، کم عارضه، ارزان و دردسترس) بوده و نوع طب (رایج مدرن، سنتی) مهم نیست.

رویکرد و روش ما در ارائه خدمات طب سنتی

در واقع چند مکتب و روش طبی (طب سنتی، طب سوزنی، ماساژ، هومیوپاتی و …) به طور همزمان روی شخص مطالعه و هر کدام با رویکرد خود در حفظ و ارتقای سلامتی یا درمان بیماری ها ایفای نقش می کنند. هر مکتب یا روش طبی دارای نقاط قوت و ضعفی است که در استفاده همزمان و عقلانی از آن ها، می توان از توانمندی همه بهره برد، نواقص را پوشش داد و در کوتاه ترین زمان، به بالاترین سطح سلامت و کیفیت زندگی دست یافت.

امروزه علم پزشکی رایج، این نکته را که حکمای طب سنتی، قرن ها قبل، در نوشته های طبی خود به آن تاکید کرده اند، دریافته است که برای سالم ماندن یا کمتر بیمار شدن، جلوگیری از ابتلا به بیماری های شدید و درمان موثرتر و سریع تر امراض، باید اصل را بر سبک زندگی (Life Style) سالم و صحیح گذاشت و نباید دارو و تجهیزات تکنولوژیک پزشکی را راه حل کافی دانست.

رویکرد و روش ما در ارائه خدمات طب سنتی

از دیدگاه طب سنتی-ایرانی ،سبک زندگی سالم که تمام بخش های زندگی شخص در شبانه روز را در برمی گیرد، بر این شش اصل ضروری استوار است؛ به طوری که باید هر شش اصل، درست و بجا باشند تا شخص بتواند طعم سلامتی کامل را بچشد. اگر یک یا تعدادی از این اصول دچار اختلال شوند، به همان میزان، سلامتی شخص افت کرده و احتمال بیمار شدن و شدت یافتن بیماری ها افزایش می یابد.

این شش اصل عبارتند از: محیط و هوا، خوردنی ها و نوشیدنی ها، فعالیت و استراحت بدنی (ورزش)، خواب و بیداری، رخدادهای روانی (استرس، غم) و نگهداری مواد لازم در بدن و دفع مواد زائد از آن.از نظر عقلانی و طب سنتی، استفاده از دارو و روش های دستی (مثل بادکش، حجامت، ماساژ و …) در مرحله بعدی قرار دارند و صرفا زمانی دارای تاثیر خوب و ماندگار خواهند بود که بر سبک زندگی اصلاح شده سوار شوند.

رویکرد و روش ما در ارائه خدمات طب سنتی

در این مرکز، طی سالیان اخیر، رویکرد فوق دنبال شده؛ به طوری که با استفاده از آموزه ها، علوم و تجارب طب مدرن و طب سنتی و به کارگیری پرسشنامه های پیشرفته و دقیق، شرح حال جامعی از وضعیت جسمانی و روانی شخص اخذ می گردد که شامل تمامی قسمت های بدن می شود، معاینات لازم انجام، تمامی اطلاعات پاراکلینیک (عکس و آزمایشات تخصصی) رویت و ثبت و مطابق با تشخیص دقیق از دیدگاه طب رایج و طب سنتی، اقدام پیشگیرانه یا درمانی انجام می گردد.

در اولین و مهمترین قدم، مزاج شخص (وضعیت خلقتی فرد شامل خصوصیات جسمی و روانی یعنی گرمی ،سردی و …) مطابق اصول نگرشی و تشخیصی طب سنتی ایران تعیین و میزان اعتدال (درست و متناسب بودن) یا عدم اعتدال (سوء مزاج) آن مشخص می گردد.

همچنین با استفاده از علم فیزیولوژی بدن (علم عملکرد اعضا و تعامل آن ها با هم) ریشه و روند وقایع و علائم یا احیانا بیماری ها و مشکلات جسمانی و روانی شناسایی می گردد.

رویکرد و روش ما در ارائه خدمات طب سنتی

بعد از مشخص شدن دقیق وضعیت سلامت یا بیماری در بخش های مختلف بدن، دستورالعمل جامع و منحصر به فردی برای شخص تنظیم و تحویل می گردد.

این دستورالعمل چند صفحه ای، علاوه بر آموزش اصول مشترک سلامتی که تقریبا همگان باید رعایت کنند، شامل سبک زندگی مناسب آن شخص است و موارد پرهیزی و توصیه ای در هریک از شش اصل ضروری فوق الذکر را برای فرد تبیین می کند.

مثلا این که چه خوردنی هایی برای او خوب است یا این که باید پرهیز شود؛ چه شرایط آب و هوایی، ورزش ها یا تفریحاتی برای شخص، نامناسب یا مناسب است و …. همچنین در قدم بعد، با استفاده از داروهای ساده طبیعی (مثلا خاکشیر یا گل بابونه یا عرقیجات و …) یا در صورت نیاز، داروهای طبیعی ترکیبی (در قالب جوشانده ها، کپسول ها و …) در جهت رفع مشکلات فرد تلاش می شود.

این داروها از منابع اصیل یا مستقیما از دل طبیعت به طور تازه تهیه شده و با نظارت دقیق پزشکان و داروسازان متخصص طب سنتی، برای تقدیم به مراجعین و سهولت استفاده ایشان، آماده می گردد؛ به طوری که از بروز هرگونه اشتباه در نوع گیاه جلوگیری شده، کلیه اصول آماده سازی و نگهداری آن رعایت شده، در مقادیر و دوزهای مناسب مردم امروز، آماده و بسته بندی می شوند.

رویکرد و روش ما در ارائه خدمات طب سنتی

در موارد لازم و با توجه به نیاز فرد، انواع ماساژ (از نظر شدت، مدت، محل، نوع روغن مورد استفاده، ابزار همراه) با اهداف مختلف (لاغری موضعی یا عمومی، حجم دهندگی موضعی، تقویت عضلات و تاندون ها، رفع گرفتگی ها و اسپاسم ها، پاکسازی، رفع درد و …) توسط متخصصین داخلی و خارجی، برای شخص تجویز و اجرا می شود.

از دیگر روش های دستی که بنا به ضرورت برای مراجعین انجام می شود می توان به بادکش، حجامت، فصد و زالودرمانی اشاره کرد که طبق اصول علمی و با حفظ نکات کاملا بهداشتی به اجرا در می آید.

طب سنتی چین و طب سوزنی نیز که امروزه جهانی شده است و برای مشکلات متعددی توسط مجامع پزشکی دنیا توصیه می شود، توسط متخصص و عضو هیات علمی طب سوزنی در دانشگاه پکن و دانشگاه علوم پزشکی تهران، در کنار سایر خدمات، ارائه می شود.

رویکرد و روش ما در ارائه خدمات طب سنتی

در کنار توضیح کامل و راهنمایی های مفصل و دقیق که در محل به فرد ارائه می شود، سامانه های مختلف ارتباطی میان مرکز و مراجعین شامل سایت، پیامک و تلفن های پاسخگو همواره در خدمت مراجعان هستند تا پاسخگوی ابهامات و سوالات باشند و دستورالعمل ها به طور دقیق به اجرا درآیند تا شخص با سرعت و کیفیت، سلامتی خود را حفظ و ارتقا دهد.

با توجه به توضیحات فوق مشخص است که این خدمات فقط برای بیماران نبوده، بلکه در درجه اول برای همه افراد سالم که می خواهند با افزایش شناخت نسبت به مزاج و وضعیت سلامت جسمی و روانی خود، سبک زندگی اختصاصی و مناسب خویش را بدانند و مطابق آن زندگی کنند ، لازم به نظر می رسد که تمامی سنین، هر دو جنس و حالات خاص (بارداری) را شامل می گردد.

چه بسا افرادی که برای انتخاب شغل، همسر یا نوع ورزش مناسب خود یا فرزندانشان، به این مرکز مراجعه نموده اند و راهنمایی کامل و مستدل دریافت می نمایند.در حفظ و ارتقای سلامتی همه جانبه خود، خانواده و جامعه خویش با تکیه بر دانش و تجربیات این مرز و بوم و طبیعت سخاوتمند و غنی آن بکوشیم.طبیب، خادم طبیعت است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا