بیاموزیدتدابیر خوردن و خوردنی ها

خواص فلفل در طب سنتی: خشك كننده و تحليل برنده اخلاط زائد

خواص فلفل در طب سنتی: خشك كننده و تحلیل برنده اخلاط زائد

خواص فلفل در طب سنتی
خواص فلفل در طب سنتی

از خواص فلفل در طب سنتی این است که این ماده با خاصیت خشك كننده بودن، تحلیل برنده مواد و اخلاط زائد و غلیظ است.

یكی دیگر از ادویه جات رایج در ایران و كل جهان فلفل است که انواعی داشته و با توجه به شیوع مصرف، نوع سیاه آن را در اینجا مد نظر داریم.

نوع سیاه آن مزاجش گرم تر وقوی تر از سایر انواع است و حرارت زیادی تولید می كند. مزاج آن گرم و خشك بوده و بسیار قوی است و اکثر حکما، درجه سه قدرت را برای آن قائل هستند اما جناب ابن سینا، آن را درجه چهار می داند.

بنابراین باید مراقب بود و اصلاً نباید در مصرف آن زیاده روی شود و نباید دائم و روزمره استفاده شود.

وقتی حرارت در بدن زیاد باشد رطوبت ها كم می شود و بدن رو به خشكی می رود، پس كسانیكه زیاد فلفل می خوردند به تدریج بدن های چروكیده و لاغری پیدا می كنند.

مصرف فلفل باعث گرم شدن معده، كبد و اعضا میشود؛ لذاكسانی كه دچار سردی معده و كبد هستند (که یكی از نشانه های آن ضعف عمل هضم است) می توانند از این گیاه به میزان بیشتری نسبت به دیگران استفاده کنند.

بنابراین برای رفع برخی انواع رفلاکس و نفخ که ناشی از سردی و رطوبت معده هستند، بسیار مفید است. می توان به غذاهایی كه سرد و نفاخ هستند فلفل اضافه کرد تا از سردی و مضرات آن ها کاسته شود.

طبق قاعده، ادویه ای که به غذا زده می شود باید متناسب با مزاج غذا و مصلح آن باشد و ترجیحا نباید برای یك غذا از چند جور ادویه استفاده كنیم.

مثلاً اگر مزاج غذا گرم است، مثل اکثر سرخ كردنی ها یاكباب گوشت های قرمز، نباید همراه با این ها ادویه های گرم مثل فلفل استفاده شود چون حرارت غذا بالاتر رفته و در بدن اخلاط و مواد سوخته و سمی و صفرای غیرطبیعی تولید می کند که منجر به عوارض کوتاه مدت (داغی بدن، جوش و کهیر، سوزش ادرار و خارش پوست و …) و بلند مدت (لک های پوستی، التهاب و زخم های گوارشی و حتی سرطان) می شود.

فلفل برای كاهش درد مفید است و امروزه محصولاتی در بازار و داروخانه داریم كه از فلفل گرفته شده و در طب سنتی هم گفته شده كه مسكن درد است و روغن گیاهی حاوی آن نیز همین خاصیت را دارد.

معمولا به صورت موضعی برای دردهای مزمن عضلات و مفاصل که ناشی از سردی و اسپاسم باشند مفید می باشد. اگر به صورت معتدل و متناسب با غذا و فصل و اقلیم استفاده شود، برای انسان مفید می باشد.

این ماده با خاصیت خشك كننده بودن، تحلیل برنده مواد و اخلاط زائد و غلیظ است. با همین مکانیزم می تواند موجب خوش بو شدن بدن و پاکسازی اعضا و جوارح شود.

همچنین با دفع رطوبت های زائد مغز و تحریک نسبی آن، باعث تقویت حافظه و افزایش توجه و گیرایی مطالب و کاهش منگی می شود و نیز برای برخی انواع فلج و سستی ها که ریشه مغزی دارند هم مفید است.

برای سرفه و رفع سرفه ناشی از سردی و تنگی نفس ناشی از سردی بسیار مفید است. كسانی كه در سیستم ریوی بلغم زائد دارند می توانند از فلفل بهره مند شوند. نیاز به تاکید نیست که برای رسیدن به این خواص، باید به طور معقول و منطقی از این دارو استفاده کرد و نه سرخود و در مقادیر زیاد که قطعا بسیار مضر خواهد بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا