در رسانه هاخبرگزاری ها

از ضعف اعصاب و استحمام تا کاهش وزن در ماه رمضان

از ضعف اعصاب و استحمام تا کاهش وزن در ماه رمضان

کاهش وزن در ماه رمضان

به گفته یک پژوهشگر طب سنتی با توجه به مزاج افراد و اصلاح تغذیه می توان از کاهش وزن در ماه رمضان پیشگیری کرد.

دکتر سید مهدی میر غضنفری در خصوص پیشگیری از کاهش وزن در ماه رمضان گفت :با توجه به مزاج افراد و اصلاح تغذیه می توان از کاهش وزن در ماه رمضان پیشگیری کرد؛ همان تدابیری که قبل از ماه رمضان برای تغذیه در نظر گرفته شده را فقط با تغییر ساعت با تنظیم رژیم مناسب ونظر متخصصان تغذیه وطب سنتی رعایت کرد.

حمام کردن و روزه داری

دکتر میر غضنفری با اشاره به نکاتی درباره حمام کردن و روزه داری گفت: به دلیل این که هنگام حمام در ماه رمضان منافذ پوست باز می شود بهتر است این امر را در دو ساعت بعد از افطار یا دو ساعت قبل از خوردن سحری انجام داد.

حجامت و روزه داری

او در پاسخ به اینکه آیا اگر در ماه رمضان حجامت انجام شود، عارضه ای برای فرد به وجود می آید، گفت: روزه و حجامت هر دو از عوامل پاکسازی بدن هستند بنابراین انجام دادن این دو عمل به طور همزمان باعث بروز عوارض بسیار در افراد می شوند؛ بهتر است از انجام این اعمال، مگر در موارد خاص با توجه به پزشک معالج، در ماه رمضان پرهیز شود.

به گفته او به برخی افراد که در ماه رمضان اقدام به اهدا یا گرفتن خون می کنند توصیه می شود از این عمل نیز تا حد امکان دوری کنند. به طور عمومی حجامت و گرفتن خون را در ماه رمضان نباید انجام داد.

ضعف اعصاب در ماه رمضان

دکتر میر غضنفری در خصوص ضعف اعصاب و ماه رمضان گفت: مقدار کم ضعف اعصاب در ماه رمضان و روزه داری طبیعی است؛ اما در صورت شدت این عارضه باید تدابیر لازم برای اصلاح تغذیه با توجه به مزاج افراد و نظر پزشک و متخصصان از افطار تا سحر و قبل از اذان صبح انجام شود.

وی افزود در ماه رمضان میزان رطوبت های مغز و قند خون کاهش می یابد. افرادی که دچار ضعف اعصاب می شوند بهتر است بعداز افطار شربت سکنجبین یا دمنوش سنبله طیب یا گل گاو زبان و در طول روز از بخور سرد با مخلوط گلاب با غلظت کم استفاده کنند.

ماه رمضان و تقویت حافظه

دکترمیر غضنفری در ارتباط با ماه رمضان و تقویت حافظه گفت: به طورطبیعی یک یا دوساعت قبل از افطار به دلیل فرایند روزه داری وتغییراتی در مغز، ذهن آزاد و این امر باعث تقویت حافظه می شود؛ در حقیقت روزه داری برای افرادی که دچار عوارضی مانند چربی اضافی، اضافه وزن، رشد موهای زائد و رطوبت های مغزی می شوند مفید است.

به گفته میرغضنفری علت اصلی کند ذهنی رطوبت های مغزی است و چون روزه این رطوبت ها را از بین می برد باعث تقویت حافظه می شود فقط باید تدابیر اصلاح تغذیه در این ماه انجام شود تا مشکلاتی مانند افت قند یا فشار خون یا عارضه های دیگر به وجود نیاید.

روزه داری و تنگی عروق

دکتر میرغضنفری درباره روزه داری و تنگی عروق گفت: بیمارانی که دچار تنگی عروق یا بیماری های قلبی هستند باید با نظر پزشک خود اقدام به روزه داری کنند و با توجه به مزاج خود در فاصله زمانی افطار تا سحری تدابیر لازم را برای تغذیه و مصرف داروهای خود انجام دهند و در صورتی که پزشک مخالف روزه گرفتن آنها است از این امر پرهیز کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا