بیاموزیدتدابیر خوردن و خوردنی ها

خواص زردچوبه در طب سنتی ایرانی: آسپیرین طبیعی

خواص زردچوبه در طب سنتی ایرانی: آسپیرین طبیعی

خواص زردچوبه
خواص زردچوبه در طب سنتی ایرانی

از خواص زردچوبه می توان به تاثیر آن در جلوگیری از تشکیل لخته‌هایی که در داخل بدن ایجاد می‌شوند نام برد. زردچوبه یک آسپيرين طبيعی است.

در غذاهای ایرانی استفاده زیادی دارد. زردچوبه دارای مزاج گرم و خشک است و درجه آن دو الی سه است. زردچوبه زداینده است یعنی آلودگی‌ها را می‌زداید. یا اصطلاحا می‌گویند جالی است و در مسائل آرایشی بهداشتی هم قابل استفاده است.

برای رفع لکه‌های تیره پوستی استفاده می شود البته باید با تجویز پزشک صورت گیرد. در قدیم برای خشک کردن زخم‌ها استفاده می‌شده است و امروزه هم استفاده می‌شود. برای بند آوردن خونریزی در جایی که زالو گذاشته شده است بسیار مفید است.

برای برخی از اسهال‌های خونی نیز موجب بند آمدن خون می‌شود. برای باز کردن انسدادهای کبد مفید است و بنابراین برای درمان بعضی زردی‌ها و استسقا، یعنی طلب کردن زیاد آب، بسیار مفید است.

در برخی از بیماری های کبد شخص زیاد تشنه می‌شود و اگر کبد وضعیتش اصلاح شود این حالت  هم اصلاح می‌شود. تقویت معده و بادشکن بودن نیز از دیگر خواص این ماده است. یکی از دلایلی که در برخی غذاها استفاده می شود این است که هم بوی خوبی دارد و هم برای هضم خوب است و هم بادها را رفع می‌کند.

برای رفع دمل‌ها (موضعی) مفید بوده و قاعدگی را نیز تنظیم می‌کند. می‌تواند برای قلب اندکی مضر باشد که مصلح آن آبلیمو یا آب نارنج است. به دلیل اینکه حرارت قلب زیاد است برخی افراد ممکن است به خوردن زردچوبه حساس باشند و تپش قلب ایجاد شده و فشار خون بالا رود.

زردچوبه گردش خون در داخل بدن و داخل عروق را بهبود می‌بخشد. از تشکیل لخته‌هایی که در داخل بدن ایجاد می‌شوند جلوگیری می‌کند. کسانی که سوداوی هستند یعنی خون آنها غلیظ است می‌توانند از این ماده استفاده کنند.

کسانی که از داروهای ضدانعقاد خون استفاده می‌کنند بهتر است در مصرف زردچوبه اعتدال را رعایت کنند چرا که ممکن است در آنها خونریزی ایجاد شود.

بهبود گردش خون می تواند باعث خونرسانی بهتر بافت های حساس مثل شبکیه شده و تیزبینی و بهبود بینایی به ارمغان آورد. به خانم های باردار آسپیرین تجویز می‌کنند تا گردش و چرخش خون در بدن بهتر شود. می‌توانیم مشابه اثر آسپیرین را از زردچوبه هم بگیریم. یعنی کسی که می خواهد برای بارداری آمادگی پیدا کنند می توانند زردچوبه بخورند.

برای بیماران روماتیسمی نیز مفید است. می‌توانند با ترکیب زردچوبه و آب، خمیری ایجاد کنند و دور مفصل قرار دهند و یک مدت بماند و بهتر است این کار را شب یا صبح زود انجام دهند که سرما زیاد است. صبح ها بدن این افراد خشک‌تر است. زرد چوبه به عنوان مسکن درد دندان هم قابل استفاده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا