در رسانه هاخبرگزاری ها

جلوگیری از سکته های قلبی و مغزی

جلوگیری از سکته های قلبی و مغزی

جلوگیری از سکته های قلبی و مغزی

رعایت اصول طب سنتی ایرانی یمی تواند به جلوگیری از سکته های قلبی و مغزی کمک کند.

دکتر سیدمهدی میرغضنفری متخصص فیزیولوژی و طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی ارتش، در گفتگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ با اشاره به نقش قلب و مغز در سلامت بدن اظهار کرد: مغز و قلب دو عضو مهم بدن هستند که سلامت بدن را تضمین می کنند اما اگر این دو عضو حیاتی دچار نقص یا اختلالاتی شوند عارضه ها و بیماری ها مانند سکته های قلبی و عروقی به وجود می آید.

وی افزود: هنگامی که کیفیت خون تغییر کند یا خون غلیظ شود لکه های خون دچار تغییر می شود و عارضه هایی مانند تنگ شدن عروق به وجود می آید ادامه این عارضه ها نیز بروز سکته های قلبی وم غزی را در پی دارد.

این متخصص فیزیولوژی با تاکید بر اینکه اصلاح تغذیه راهی برای پیشگیری از بروز سکته های مغزی و قلبی است تصریح کرد: اختلال دربرنامه زندگی خانوادها بر اساس اصول 6 گانه در شهرهای بزرگ باعث اختلال در تغذیه می شود. بیشتر افراد به خوردنی ها و نوشیدنی های مضر و به فست فودها گرایش دارند و از غذاهای سالم فاصله می گیرند و از مصرف میوه ها و سبزی ها غافل می شوند. فاصله از تغذیه سالم مانند مصرف انواع سبزی ها ومیوه ها باعث غلظت خون، تجمع و رسوب مواد زائد و سمی در خون، گرفتگی رگ ها و به تدریج باعث بروزسکته های مغزی و قلبی می شود.

اهمیت ورزش در جلوگیری از سکته های قلبی و مغزی

ورزش ارتباط مستقیمی با شادابی و تسکین روحیه و تقویت قوای جسمانی دارد، یکی از بهترین آثار خوب ورزش تقویت عملکرد قلب است. هنگام ورزش و انجام تحرکات بدنی مقدار زیادی از مواد زائد وسمی از بدن از طریق تعرق بدنی، دفع می شود. بیشتر ما از اینکه دچار تعرق بدنی می شویم ناراحت هستیم اما غافل از اینکه همین تعرق بدنی می تواند به صورت غیرمستقیم در کاهش برخی عارضه ها و بیماری هایی مانند سکته های مغزی و قلبی موثر باشد.

میرغضنفری گفت: دفع مواد زائد یکی از راه های پیشگیری از سکته های مغزی و قلبی است، تعرق بدنی مقدار قابل توجهی از مواد زائد را از بدن دفع می کند. در حقیقت هنگام فعالیت های ورزشی و بدنی فرد دچار تعرق بدنی می شود و همراه آن مقدار قابل توجهی از مواد زائد بدن دفع می شود این امر باعث جلوگیری از تجمع مواد زائد و سمی در خون و گرفتگی عروق می شود و به طور غیر مستقیم راهی برای پیشگیری از بروز سکته های مغزی و قلبی است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا