در رسانه هاخبرگزاری ها

استفاده از دم کرده دارچین برای رفع جوش صورت

استفاده از دم کرده دارچین برای رفع جوش صورت

رفع جوش صورت

سید مهدی میرغضنفری در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری فارس، در ارتباط با خواص دارچین و تأثیر آن در رفع جوش صورت اظهارداشت: مالیدم دم کرده دارچین را که اندکی ولرم شده باشد روی جوش ها یا دمل های سرسفید زیرپوستی به رفع این جوش ها کمک می کند.

به گفته این پژوهشگر طب سنتی دارچین یا دارچینی دارای خواص بی شماری است و خاصیت این گیاه گاهی تا 15 سال باقی می ماند.

وی با بیان اینکه مزاج این ماده گرم است و برای فصل سرد مثل پاییز بسیار مفید است، گفت: درجه گرمی آن بین 2 و 3 است. به همین دلیل نیز به صورت چاشنی در غذاها و خوراکی های مردم ایران استفاده می شود.

این متخصص فیزیولوژی ادامه داد: در گرم مزاجان نیز ممکن است در فصل های سرد، سیستم ریوی حساس شده باشد که در این صورت،استفاده در حد کم و معقول برای این افراد می تواند خوب باشد. همچنین دارچین برای رفع سرفه های خلط دار و آبریزش بینی می تواند بسیار مفید باشد.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی ارتش گفت: روغن دارچین را می توان روی قفسه سینه و گلو ماساژ داد تا با نفوذ به داخل، اثرات مفید خود را روی سیستم تنفسی اعمال کند. همچنین می توانیم دم کرده دارچین را که اندکی ولرم شده باشد روی جوش ها یا دمل های سرسفید زیرپوستی بمالیم که به رفع این جوش ها کمک می کند.

میرغضنفری اضافه کرد: البته برای رفع جوش صورت با دارچبن افراد قبل از اینکه روی پوست صورت این کار را انجام دهند، در قسمت های دیگر بدن که پوست مقاوم تری دارند امتحان کنند و در صورتی که حساسیتی نداشتند، برای صورت استفاده کنند.

این محقق طب سنتی با اشاره به اینکه دارچین برای برخی انواع زکام، خلط ته حلق و سرفه مفید است، گفت:البته منظور بیشتر، زکام ها و خلط هایی است که به دلیل رطوبت بدن باشد. اتفاقا گرم مزاجان نباید از این ماده استفاده کنند چون ممکن است موجب تحریک شده و آبریزش آنها را بیشتر کند.

وی بیان داشت: دارچین گرمی بخش است و یکی از نوشیدنی های خوب برای فصل سرد دمنوش دارچین است. همچنین دارچین ضد عفونت بوده و میکروب کش است. بنابراین در فصول سرد هم به صورت دمنوش و هم به صورت بخور برای کاهش باکتری ها و میکروب ها مفید است.

میرغضنفری خاطرنشان کرد: دارچین راحت در بدن جذب می شود و سنگینی و غلظت را دفع می کند. به همین دلیل در غذاهایی سنگین همچون غذاهای دارای گوشت،موجب لطافت غذا می شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا