بیاموزیدتدابیر خاص

تدابیر حفظ سلامتی در پیاده روی اربعین از دیدگاه طب سنتی

تدابیر و توصیه های طب سنتی برای پیاده روی اربعین

پیاده روی اربعین
موکب های حسینی، اربعین

اولین بار است كه از دیدگاه طب سنتی تدابیر یك سفر خاص به صورت مدون و مشخص مطرح می شود. انشاءالله مطالبی ارائه دهیم كه زوار با یك سلامت خوب جسمانی همراه شوند و بیشترین استفاده را از این سفر معنوی ببرند.بسیار مهم است که منظم به موضوع تدابیر پیاده روی اربعین ورود کنیم.

در این مطلب در ابتدا کلیات و علوم پایه طب سنتی (طب نظری) شامل مزاج و اخلاط و لزوم توجه به حفظ اعتدال آن ها و سپس، تدابیر و عمل (طب عملی) یعنی سته ضروریه که در واقع روش حفظ اعتدال مزاج و اخلاط است و در نهایت استفاده از داروهای ساده در دسترس (مفرده) را توضیح خواهیم داد. مطالبی که در ادامه می آید با رعایت این چارچوب تنظیم و تدوین شده است.

قبل از شروع پیاده روی اربعین و برای داشتن سفری سلامت ابتدا باید مزاج خودمان را بشناسیم و تدابیر مناسب مزاج خودمان را بدانیم و به دقت به تدابیر آن عمل کنیم.

تدابیر سفر جزو تدابیر خاص حساب می شود چون شرایط، خاص و غیر معمول است. در پیاده روی اربعین نیز باید تدابیر سفر را رعایت کنیم و از آنجایی که وارد یك اقلیم جدید و وضعیت خاص می شویم، از نظر جمعیت شرکت کننده و مسائل بهداشتی و معنوی و … سفری خاص را در پیش رو داریم.

بدن درگیر شرایط غیر معمول است و نباید او را به چیزهای دیگر و زیادی مشغول کرد. قوه مدبره مجبور است به سفر و اقلیم و آب و هوا و مردم جدید توجه کند و به بدن توجه کمتری می کند. لذا نظم خواب از بین می رود و در سفر مشکل یبوست پیش می آید.

پس هرچه سعی کنیم عادات خوب و مفید خود را و نیز پرهیزها را در سفر رعایت کنیم، قوه مدبره راحت تر است و کمتر دچار استرس می شود. بنابراین باید غذاهای سهل الهضم تر مصرف شود تا نیاز به گوارش قوی و توجه ویژه قوه مدبره نداشته باشد. جماع کمتر صورت گیرد و خواب کافی باشد.

پیاده روی اربعین: تدابیر قبل از سفر

قبل از اقدام به شرکت در پیاده روی اربعین به پزشک مومن و متعهد خود برای تنظیم داروها و اخذ مجوز سفر مراجعه نمایند و طی سفر نیز اگر مریض شدند به پزشکان حاضر در مراکز درمانی حتما مراجعه کنند. داروهای روتین شیمیایی خود را حتما همراه داشته باشند (مخصوصا برای افراد مبتلا به دیابت، قلبی عروقی، اعصاب).

ده تا پانزده روز قبل از آغاز سفر فعالیت بدنی بیشترشود تا بدن به این پیاده روی طولانی عادت داشته باشد. بعد از این سفر نیز ورزشکار بمانید. همچنین مشکلات دندانی حاد خود را حتما قبل از سفر رفع کنید.

با مراجعه به طبیب حاذق طب سنتی، وضعیت مزاج و اخلاط خود را شناسایی کرده، سبک زندگی مناسب خود را دریافت نموده و اصلاح مزاج کنید.

حناگذاری کف پاها تا بالای مچ، مخصوصا کسانی که پوست حساس و نازک دارند مفید است. افراد می توانند کمی روغن مورد یا پودر آن را نیز همراهش کنند که موجب مستحکم شدن تاندون ها می شود.

پیاده روی اربعین: شرط اصلی؛ توجه به مزاج

همیشه و در هر شرایطی، اصل و اول، مزاج ذاتی (اصلی) شخص است. باید توجه داشت كه مزاج خودمان را فراموش نكنیم و با این باور که خوردن غذای نذری مشکلی ایجاد نمی کند خود را در معرض غذاهای مختلف با مزاجهای متفاوت قرار ندهیم.

اگر مزاج ما گرم است از گرمی جات و شرایطی كه گرمی ما را بالا می برد پرهیز کنیم و اگر سردی است برعكس.

چاق ها مزاجِ تری دارند و باید از مصرف حجم بالای غذاهای سنگین، بیشتر پرهیز کنند و لاغرها باید در تعداد وعده های بیشتر، حجم های کم و قابل هضم غذا بخورند تا کم نیاورند.   

در پیاده روی اربعین و به طور کلی در سفر، ممکن است خلط صفرا که خیلی گرم است و با تندی جات و سرخ کرده ها و استرس و بی خوابی تحریک و تولید می شود، بالا برود.

پرخوری و در هم خوری منجر به امتلاء یا پری بدن از خلط بلغم و دم و سنگینی و کرختی می شود. غذاهای مانده و سخت هضم سنگین یا دارای عدس و بادمجان، سودا را زیاد کرده که باعث گرفتگی شدید عضلات و بی خوابی می گردد.

پس سبک زندگی خودمان را همواره بدانیم و حتی المقدور عمل کنیم. مرتب مرور و تمرین و عمل کنیم.

پیاده روی اربعین: اهمیت سته ضروریه (شش اصل ضروری برای سالم ماندن)

از دیدگاه طب سنتی ایرانی، سبک زندگی سالم که تمام بخش های زندگی شخص در شبانه روز را در برمی گیرد، بر شش اصل ضروری استوار است. اگر یک یا تعدادی از این اصول دچار اختلال شوند، به همان میزان، سلامتی شخص افت کرده و احتمال بیمار شدن و شدت یافتن بیماری ها افزایش می یابد.

این شش اصل عبارتند از: حرکت و سکون یا به عبارت دیگر فعالیت و استراحت بدنی (ورزش)، شرایط محیطی و اقلیمی، خواب و بیداری، احتباس و استفراغ، رخدادهای روانی (استرس، غم) و خوردنی ها و آشامیدنی ها.

پیاده روی اربعین: حرکت و سکون

یکی از اصول شش گانه سلامتی، حرکت و سکون است که شامل ورزش هم می شود. در این پیاده روی اربعین به دلیل نیاز به راه رفتن های طولانی، فعالیت بدنی عملاً زیاد می شود. افرادی كه به این مقدار فعالیت عادت ندارند، قبل از سفر فعالیت بدنی خود را زیاد كنند.

پیاده روی یك تا چهار روزه از نجف تا كربلا ممکن است آسیب های جدی به بدن وارد کند. بنابراین بعد از بازگشت از سفر حتماً به ورزش ادامه بدهند. ورزش و فعالیت بدنی حرارت را بالا می برد و خشكی ایجاد می كند و موجب کاهش رطوبت می شود. پس بسیاری از افراد دچار كاهش وزن می شوند.

گرم کردن و نرمش مختصر و کشش قبل از شروع پیاده روی و نیز خنک کردن قبل از اسکان مهم است. آب یخ حین پیاده روی وبر اساس یک اصل کلی در همه مواقع ننوشید.

ساعات معتدل مناسب مزاج برای پیاده روی مناسب تر است مثلا از سحر (4-5 صبح و اگر خیلی سرد بود از ساعت 7-8 صبح برای سرد مزاجان) تا ساعت 10-11 و مجددا از ساعت 3عصر تا اذان بهترین زمان ها برای پیاده روی هستند.

پیاده روی اربعین: شرایط محیطی و اقلیمی

اقلیم عراق نسبتا گرم و خشک است. در زمان پیاده روی اربعین با توجه به فصل تدابیر آن فصل را حتما رعایت فرمایید.

به طور مثال در پاییز صبح ها سرد و میانه روز گرم است و باید لباس مناسبی داشته باشید و هنگام صبح زود و غروب به بعد كلاه و شال استفاده شود، اما در میانه روز لباس گرم را در بیاورید و با لباس سبكتری به سفر ادامه دهید.

می توانید از چپیه استفاده چند منظوره کنید، هم جلوی بینی را بگیرید تا از ورود گرد و غبار جلوگیری كند و هم از باد سرد، كه شخص را در مقابل سینوسها و … محافظت می کند، هم به عنوان كلاه و سربند قابل استفاده است و هم از در مقابل نور شدید آفتاب مراقبت می کند و نیز روانداز خوبی هنگام خواب است و هم برای خشك كردن دست و صورت به کار می رود.

مراقب خشكی پوست و مزاج که در قسمت های مختلف بدن مانند پوست و گوارش خود را نشان می دهد، باشید. همراه داشتن ماسك خوب و استاندارد لازم است، چون هم هوا آلوده است و هم تجمع جمعیت باعث بروز بیماری هایی می شود.

حتماً بعد از استحمام یكی دو ساعت در یك جای سر بسته بمانید تا دمای بدن متعادل شود. وقتی به منزلی (موکبی) می رسید بلافاصله وارد حمام نشوید (صبر کنید تا عرق بدن خشک شود).

در حمام بهتر است روغن مالی بدن (با روغن بادام شیرین یا زیتون) انجام شود. روغنی كه در حمام مالیده می شود بیشتر وارد بدن می گردد و خشكی بدن را از بین می برد. با آب سرد مطلقاً نباید دوش گرفت، مخصوصاً‌ كه بدن گرم است و موجب بیماری هایی همچون سرما خوردگی و ذات الریه و مفاصل و …می گردد.

از آفتاب شدید پرهیز كنید، كلاه و حجاب بانوان به این امر كمك می كند، آفتاب شدید باعث خشكی مغز و مزاج و گرما زدگی می شود، آفتاب زیاد و شدید که به سر برهنه بتابد، می تواند منجر به خشکی پوست سر و مو و مغز و بی خوابی و عصبی شدن و گرمازدگی و عطش غیرقابل بهبود و بی اشتهایی شود.

از قرار گرفتن در معرض باد شدید بپرهیزید كه عوارض مختلفی دارد مخصوصا باد پاییزی که مضر است و بر چشم و مغز و سینوس ها اثر منفی زیادی می گذارد.

پیاده روی اربعین: خواب و بیداری

هم هنگام خواب و هم در ساعات سرد روز، بهتر است کمر و پهلوها با شال یا پارچه ای بسته شود تا دچار قولنج ناشی از باد و سرما نشوند.

خواب کافی اول شب تا سحر و سپس ادامه پیاده روی بسیار توصیه می شود. چرت میانه روز مخصوصا برای گرم مزاجان و مخصوصا برای فصول گرم (در پاییز یا زمستان نباشد یا خیلی کوتاه) مفید است.

پیاده روی اربعین: احتباس و استفراغ

احتباس‌ یعنی ‌ باقی ماندن مواد خوب در بدن یعنی مراقبت از اینكه مواد مفید به صورت بیمارگونه از بدن خارج نشود مانند اسهال که باعث ضعف شدید و مشكلاتی برای شخص می شود.

استفراغات یعنی دفع مواد زائد از بدن، و مشكل شایعی كه در این سفر بوجود می آید یبوست و یا بند آمدن عادت ماهانه یا تعریق زیاد است که منجر به خشکی مزاج می شود.

راه های ساده کنترل اسهال و همچنین درمان یبوست در سفر در ادامه این مطلب خواهد آمد.

پیاده روی اربعین: اعراض نفسانی

بحث اعراض نفسانی یعنی رخدادهای روانی (از دیگر اصول شش گانه) است. البته در این سفر، همه چیز مثبت و معنوی و اعراض نفسانی مفید است و انشاالله پس از بازگشت از سفر یا روحیه ای خوب و عالی به زندگی عادی بازمی گردیم.

پیاده روی اربعین: خوردنی ها و آشامیدنی ها

برای انتخاب نوع خوردنی ها و آشامیدنی ها هر كس باید مطابق مزاج خودش رفتار كند و اصول شش گانه رو در نظر بگیرد.

غذاهای عراق رو به سنگینی است و معده های ما شاید به قدرت و قوت معده های افرادی ساکن عراق نباشد، غذاها گاهی چرب، سنگین و سرخ كرده یا ناپخته است. پس به طور کلی مواظب نوع غذایی که مصرف می کنید، باشید.

باید وعده های غذایی همیشگی را نگه دارید و به هنگام گرسنگی بخورید نه هر زمان که به غذا رسیدید. میوه ها را در میان وعده استفاده کنید نه همراه با غذا. چند نوع غذا را با هم نخورید، به طور کلی از با هم خوری، درهم خوری و برهم خوری بپرهیزید.

سبزی و سالاد را به دلیل عدم اطمینان از شستشوی بهداشتی، مطلقا نخورید. مصرف پیاز و گاهی سیر تازه اشکال ندارند چون داخل غلاف بوده و انسان به تمیزی آن اطمینان دارد به شرطی که بریده نشده باشند.

حتماً غذا را به صورت نشسته و با آرامش کامل بخورید، از پرخوری بپرهیزید تا مانع از پیاده روی نشود و روحیه مصیبت و عزاداری در بدن از بین نرود. غذا را خوب بجوید و پس از میل غذا چند قدم پیاده روی مختصر و سپس استراحت در حد نیم ساعت داشته باشند تا عملیات استقرار و هضم غذا به خوبی انجام شود، سپس طی طریق كنید.

مقداری نمك همراه داشته باشید، نمك جز بهترین پاك كننده ها و میكروب كش ها است، کمی قبل و بعد غذا بچشید یا در آب ریخته و دهان شویه و غرغره کنید یا با محلول آن به اضافه روغن بادام یا زیتون، پاها را شب ماساژ دهید یا مقداری از آن را گرم کرده در پارچه پیچیده و روی مفاصل و عضلات خسته یا پای سرد شده قرار دهید.

مقداری انجیر، بادام خام که بهترین مغزیجات است (بادامی كه داخل پوست باشه بهتر است) یا پسته ومویز همراه داشته باشید. این خوراکی ها خصوصا برای كسانی كه مزاج های سردی دارند انرژی بخش و گرما بخش است.

مقداری عسل هم خوب است همراه باشد که وقتی نیاز به تامین انرژی سریع است به کار می آید به صورت مکیدن یا در آب حل کردن و جرعه جرعه نوشیدن که می تواند با آب لیمو همراه شود.

همراه داشتن برگه های میوه ها مثل هلو و زرد آلو و یا آلوبخارا (که بدون داروهای نگهدارنده باشد) نیز توصیه می شود چراکه از مشكلات شایع این سفر یبوست است. این برگه ها به علت مزاج سردی که دارد برای افراد با مزاج گرم کمک شایانی می کند و به روده ها و نیز توده مدفوع، رطوبت کافی می دهد.

همراه داشتن لیمو ترش یا لیمو عمانی نیز مورد توصیه است. می توانید دم کرده لیمو با آب جوش یا پودر کرده روی غذاهای گرم و سنگین بریزید. البته در عراق چای لیمو عمانی هم گاها داده می شود که خواص زیادی دارد و مهمترین آن، مهار صفرا و حرارت زائد بدن می باشد.

اعراب در غذاها از روغن زیاد استفاده می كنند به طوری كه ماده در روغن غوطه ور می شود و هضم آن را سخت می کند. مخصوصاً فلافل، سنگین و تند است و صفرا را بالا می برد و موجب بی خوابی و خارش پوست می شود و برای گرم مزاجان اصلاً‌ مناسب نیست.

تخم مرغ آب پز هضم راحت تری نسبت به نیمرو دارد ضمنا بهداشتی تر است چون در پوسته است.

خرمای زیاد برای مردم ایران و مخصوصاً مردم اهل مناطقی كه خرما خیز نیست مناسب نمی باشد. خرما صفرا و سودا زیادی تولید می كند (البته خرماها در خواص و عوارض با هم تفاوت دارند) و فرد را دچار آلرژی ها و خشكی پوست و جوش پوستی و جوشش خون می کند.

از غذاهای مرسوم عراق، برنج و لوبیا، برنج و نخود یا پخته نخود و یا لوبیا است. گاهی این غذاها به دلیل ازدحام جمعیت یا عجله ناپخته هستند. حتما ابتدا تست کنید كه کاملا نرم باشد.

نوع برنجی كه طبخ می شود (معمولا هندی) نوعی است كه به بسیاری از مردم نمی سازد و مخصوصا اگر به خوبی پخته نشده باشد، موجب یبوست و نفخ می شود، همچنین شخص به دلیل دفع زیاد یا بی اختیار گاز نمی توان به راحتی نماز بخواند چه برسد به این که دائم الوضو باشید.

توصیه می شه كه پودر زیره سبز یا آویشن یا نعنا و موسیر همراه داشته باشید که اگر ناچار به خوردن غذای نفاخی شدید، روی غذا حتماً میل كنید یا داخل دوغ و ماست های دربسته بریزید.

از مصرف غذاهای مانده بپرهیزید که بدترین خوردنی ها است.

از نوشیدن قهوه های خیلی تلخ و غلیظ كه بوی سوختگی دارد، به شدت بپرهیزید، چون برای مزاج های ما سازگار نیست و حتی تست هم نكنید چون ایجاد خشكی کرده و سودای زیادی یا صفرای غیر طبیعی تولید می كند. به طور کلی چای زیاد مصرف نشود (حتی اگر رقیق باشد) چون مدر بوده و به خشکی مزاج دامن می زند.

اگر مقداری سكنجبین همراه داشته باشید عالی است و این بهترین نوشیدنی و برای همه مزاج ها مخصوصا برای گرم مزاجان مفید است.همراه داشتن خاكشی و ریختن داخل آب و سكنجبین برای رفع عطش و یبوست و رطوبت بخشی به بدن خوبست.

همراه داشتن مقداری سركه كمك می کند كه اگر غذا سنگین بود  یا حرارت بدن بالارفت از سرکه استفاده کنید (به صورت رقیق شده در آب یا داخل غذا مصرف کنید).

سعی کنید از گلاب استفاده کنید (که درعراق نیز موجود است). بوییدن و مصرف و خوردن گلاب برای تب و بی خوابی خوبست و باعث شادی و شادابی می شود و نیز می توانند به لباس زیر خود آغشته کرده که هم بوی عرق را می گیرد و هم برای جلوگیری از سوزش ناحیه تناسلی مفید است.

كسانی كه می خواهند از دم نوش استفاده كنند، مقداری آب جوش روی نعنا یا گل گاو زبان بریزند و مصرف کنند که برای سرماخوردگی و اعصاب بسیار مفید است.

پیاده روی اربعین: درمان های ساده برای برخی مشکلات رایج در سفر

 • كسانی كه دچار یبوست می شوند از انجیر، آلو بخارا، تمر هندی تازه، روغن زیتون استفاده كنند.
 • روغن بادام شیرین هم به عنوان خوراكی برای جلوگیری از یبوست و دست و پا كه خشك شده و تاول زده مفید است.
 • برای درمان سرما زدگی پا، داخل ظرف آب ولرم، نمك و روغن بادام بریزید و به پاها بمالید.
 • اگر قبل از سفر پا را حنا بگذارید برای جلوگیری از تاول پا و زخم و تاول مفید است.
 • برای درمان اسهال خونی، تخم بارهنگ را جوشانده و داخل آب جوش بریزید و بخورید.
 • برای بهبود درد مفاصل مالیدن روغن بابونه و بادام شیرین توصیه می شود.
 • سكنجبین و گلاب و همچنین بوییدن گلاب برای رفع تهوع مفید است.
 • روغن بفنشه برای رفع سردرد مخصوصا ناشی از حرارت و خشکی، خوب است. یک قطره صبح و شب در بینی بچکانید.
 • برای گرمازدگی و عطش تخم خرفه یا اسفرزه را در آب سرد بریزید تا لعاب داده و میل کنید. این ها ملین هم هستند. می توان کمی گلاب داخل لیوان حاوی این ها هم ریخت.
 • برای درمان گرفتگی و خشونت گلو و صدا و درد سوزشی و تحریک ته حلق گل پنیرک یا بنفشه در آب سرد بریزید و پس از 20 دقیقه، آب آن را بنوشید.
 • برای رفع موقت و تسکین دندان درد گل میخک را روی دندان و لثه مربوطه بگذارید.
 • برای دل درد و رفع رودل کردن و یبوست روغن مالی روی شکم در جهت عقربه ساعت با روغن بابونه توصیه می شود.
 • برای درمان سرماخوردگی یا پیشگیری از آن کمی گل بابونه یا آویشن یا نعنا در لیوان ریخته، روی آن آب جوش بریزید و بخور دهید و پس از ولرم شدن، با قاشق، گیاهان را خارج کرده و با عسل یا نبات شیرین کرده و میل کنید.

پیاده روی اربعین: لیست اقلامی که توصیه می شود در این سفر با خود همراه داشته باشید به تفکیک مزاج

خوراکی های گرم شامل انجیر، بادام، پسته، عسل، نبات، نمک، پودر زیره سبز، بابونه، نعنا، مویز، خاکشیر و موضعی هایی با مزاج گرم شامل روغن بادام شیرین یا تلخ یا بابونه می باشند.

خوراکی هایی مانند آلو بخارا، برگه زردآلو و هلو، میوه تمرهندی تازه ملس، کشک، سماق، سنجد، سکنجبین ملس، سرکه، گل پنیرک و بنفشه خشک، تخم خرفه و اسفرزه، و موضعی هایی مانند روغن بنفشه یا کدو، گل میخک مزاج سرد دارند.

پیاده روی اربعین: جمع بندی توصیه ها

 • باید وعده های غذایی همیشگی را به هنگام گرسنگی بخورید نه هر زمان که به غذا رسیدید.
 • بعد از میل کردن غذا یک ساعت استراحت کنید یا آرامش داشته باشید تا معده سبک شود و سپس پیاده روی را شروع کنید.
 • غذای تازه و گرم مصرف کنید و غذا را برای بعد نگه ندارید.
 • خرمای زیاد نخورید.
 • میوه ها را در میان وعده ها و نه همراه با غذا استفاده کنید.
 • سبزی و سالاد را به دلیل عدم اطمینان از شستشوی بهداشتی، مطلقا نخورید.
 • استفاده از گلاب (خوردن و بوییدن و روی بالش و چفیه ریختن) توصیه می شود.
 • سرکه یا آبلیمو (لیمو تازه کوچک) را در غذاهای چرب به عنوان مصلح و نیز خنک کننده بدن و روشی برای جلوگیری از سنگینی بدن استفاده کنید.
 • مصرف پیاز و گاهی سیر تازه اشکال ندارند (گرچه به دلیل آزار دیگران به علت بوی بد دهان توصیه نمی شود).
 • حتماً غذا را به صورت نشسته و با آرامش کامل بخورید، از پرخوری بپرهیزید تا مانع از پیاده روی نشود و روحیه مصیبت و عزاداری در بدن از بین نرود. درهم خوری نکنید چون همه چیز در دسترس است.
 • غذا را خوب بجوید و پس از میل غذا چند قدم پیاده روی مختصر و سپس استراحت در حد نیم ساعت داشته باشند تا عملیات استقرار و هضم غذا به خوبی انجام شود، سپس طی طریق كنید.
 • نمك جز بهترین پاك كننده ها ومیكروب كش ها است، کمی قبل و بعد غذا بچشید یا در آبریخته و دهانشویه و غرغره کنید.
 • قهوه تلخ و چای پررنگ عراقی عربی مصرف نشود. اما در صورت مصرف مصلح آنها روغن بادام و انجیر می باشد.
 • آب جوشیده ولرم شده به همراه عسل یک نفره در بسته (غیر آلوده) و لیمو ترش تازه و همچنین گلاب نوشیدنی است که تقریبا برای همه مناسب است.
 • برای جلوگیری از خونریزی گوارش جوشانده تخم بارهنگ (یک قاشق مرباخوری در یک لیوان آب جوش هر 8 ساعت) میل کنید.

پیاده روی اربعین: توصیه های موضعی

 • داشتن ماسک در این سفر توصیه می شود تا هم در مقابل آلودگی هوای عراق و هم احیانا آلودگیهای میکروبی محافظت شوید.
 • همراه داشتن چفیه که کارایی چندگانه (سایه بان آفتاب، مانع باد و سرما، حوله، خنک کننده وقتی مرطوب است، زیرانداز و روانداز و جانماز) دارد، توصیه می گردد.
 • با آب نمک به اضافه روغن بادام یا زیتون، پاها را شب ماساژ دهید یا مقداری از نمک را گرم کرده در پارچه پیچیده و روی مفاصل و عضلات خسته یا پای سرد شده قراردهید.
 • چون پاها ورم می کنند، ماساژ باید از نوک و لابلای انگشتان پا شروع شده به سمت زانو و کمی بالاتر باشد تا ورم را رفع کند (کمک به سیستم لنفاوی در تخلیه پا). و نیز وقتی نشسته و خوابیده اید، زیر پا را بلند بگیرید.
 • سعی کنید کاری به تاول ها نداشته باشید. حداکثر، پوست را چرب کنید. تاول یک سیستم دفاعی ضربه گیر برای بافت های زیرین است تا شما زیاد به آن موضع فشار نیاورید.
 • برای آفتاب سوختگی که معمولا در منطقه صورت اتفاق می افتد روی موضع برش های خیار یا سیب زمینی یا کدوی خام قرار داده شود چراکه التهاب و سوزش را می خواباند. همچنین پاشیدن محلول گلاب و سرکه روی موضع می تواند کمک کننده باشد.
 • روغن مالی شکم با روغن بابونه یا زیتون یا بادام شیرین و چکاندن روغن بادام شیرین در بینی برای آرامش بخشی، پاکسازی، جلوگیری از خشکی و خونریزی مخاط توصیه می شود.
 • بخور (دهان و بینی) با آب معمولی (آب جوش داخل لیوان) همراه با کمی گل بابونه یا برگ آویشن یا برگ مرزنجوش یا نعنا یا پونه برای پاکسازی مجاری هوایی و میکروب کشی و جلوگیری از سرماخوردگی مفید می باشد.
 • گل پنیرک در آب خنک یا ختمی در آب گرم برای گلو مناسب است. غرغره کردن (در زمان گلودرد حاد گرم التهابی که همراه سوزش است) و خوردن جرعه جرعه یا غرغره نمک نیز توصیه می شود. البته نمک گرم است و برای گلودرد حاد که آن هم گرم است خیلی خوب نیست و بهتر است در این مواقع از گلاب استفااده کنید.
 • برای دندان درد گل میخک را به طور موضعی روی و اطراف محل دندان دارای درد قرار دهید.
 • بادکش و لیوان همراه داشته باشید.
 • گلاب بهترین عطراست. عطرهای تند استفاده نشود چون هوا گرم است و تجمع و این عطرها هم گرمند و در برخی ایجاد سردرد و بی خوابی می کند. زیر بغل هم مالیده شود.
 • محلول حاوی آب و گلاب و سرکه برای پاشویه و بدن شویه حین خستگی، گرمازدگی و یا تب، بسیار خوبست.
 • لباس و کفش چسبان پلاستیکی استفاده نشود برای گرم مزاجان لباس نخی و برای سرد مزاجان لباس پشمی توصیه می شود.
 • عینک آفتابی یا شفاف بدون شماره برای جلوگیری از ورود غبار و میکروب به چشم همراه داشته باشید.
 • استفاده از شال برای بستن کمر و نیز سر بند مخصوصا هنگام استراحت در شب یا موکب هایی که ممکن است خنک باشند و مخصوصا وقتی افراد عرق دارند مفید است.
 • چوب مسواک یا مسواک به علاوه نمک یا خمیردندان نیز با خود داشته باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا