اخبارگیاهان دارویی

برگزاری پنل تخصصی چالش های عرضه استاندارد گیاهان دارویی و داروهای گیاهی

برگزاری پنل تخصصی چالش های عرضه استاندارد گیاهان دارویی

گیاهان دارویی
گیاهان دارویی

پنل تخصصی چالش های عرضه استاندارد گیاهان دارویی و داروهای گیاهی با ریاست دکتر نفیسه حسینی یکتا، مدیر کل دفتر طب ایرانی و مکمل و با حضور دکتر سید مهدی میرغضنفری دبیر کارگروه طب سنتی ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی برگزار خواهد شد.

این پنل تخصصی روز پنجشنبه 12 آبان 1401 در ششمین جشنواره و نمایشگاه ملی گیاهان دارویی، فرآورده‌های طبیعی و طب سنتی ایران (10 تا 13 آبان) در مصلی امام خمینی(ره) تهران برگزار می گردد.

دکتر زهرا شیخی، سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، دکتر امیر حسین اسدی، مدیرکل دفتر خدمات کسب و کار وزارت صمت، دکتر فرید باقری، سرپرست اداره کل امور فرآورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو، و قاسم نوده فراهانی، رییس اتاق اصناف ایران سایر اعضای این پنل هستند.

مروری بر چالش های عرضه استاندارد گیاهان دارویی و داروهای گیاهی

به گزارش سایت رسمی جشنواره از جمله مشکلات عمده و پرتکرار که در اکثر گزارش‌های موجود در خصوص مراکز عرضه گیاهان دارویی و داروهای گیاهی به چشم می‌خورد نداشتن پروانه فعالیت مجاز است.

درج تبلیغات با ادعاهای درمانی مانند درمان سریع و قطعی چاقی، لاغری، ناتوانی جنسی، دیابت، فشارخون، ام اس، سرطان، اعتیاد و … در اکثر مواقع غیر واقعی و جعلی است.

همچنین در بسیاری از موارد ترکیبات درج شده بر روی ظروف محتوی این محصولات غیرمجاز با ترکیبات داخل فرآورده تطابق ندارد و حاوی مواد شیمیایی و هورمون‌ها و داروهای دارای پتانسیل سوء‌مصرف هستند که بعضا عوارض جانبی جبران ناپذیری به دنبال دارند.

عرضه و فروش داروهای شیمیایی، گیاهی، مکمل‌ها، سموم مختلف، محصولات دست ‌ساز و ترکیبی با یا بدون مجوز و ارائه مشاوره‌ها و مداخلات درمانی و بعضا اقدامات تهاجمی و پزشکی مانند؛ تشخیص، تجویز، حجامت، فصد، شکسته بندی و … از دیگر مشکلات این حوزه هستند.

چالش‌های عرضه استاندارد گیاهان دارویی و داروهای گیاه  نیز شامل عدم وجود داروخانه‌های طبیعی و سنتی (عدم ابلاغ دستورالعمل اجرایی آیین نامه تاسیس داروخانه‌های طبیعی و سنتی)، ضعف در موضوع نظارت و بازرسی عطاری‌ها می باشد.

عدم وجود نظام ردیابی و رهگیری اصالت فرآورده‌های گیاهی و گیاهان دارویی (عدم اطمینان از سلامت محصول) و عدم هماهنگی بین سازمانی (بین بخش‌های مرتبط در سازمان غذا و دارو، وزارتین بهداشت، صمت و اتحادیه عطاران) نیز از دیگر چالش ها در این بخش هستند.

انتظار می‌رود در انتهای این پنل راهکار اجرایی در خصوص رفع چالش‌های موجود پیشنهاد گردد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا