اخبارطب سنتی

نشست تخصصی طب سنتی در دومين کنگره بين‌المللی توسعه روابط اقتصادی در حوزه سلامت

کنگره بين‌المللی توسعه روابط اقتصادی در حوزه سلامت

کنگره بين‌المللی توسعه روابط اقتصادی در حوزه سلامت

به گزارش روابط عمومی دانشکده طب سنتی، دومین کنگره بین‌المللی توسعه روابط اقتصادی در حوزه سلامت با محوریت کشورهای اسلامی و با حمایت وزارت بهداشت، پنجم تا هفتم اسفند ماه در سالن همایش‌های بین‌المللی صدا و سیمای تهران برگزار شد.

گردشگری سلامت، طب سنتی و گیاهان دارویی و سبک زندگی سالم، از جمله محورهای مورد بحث در این کنگره بود و نشست تخصصی طب سنتی و گیاهان دارویی با همکاری دفتر طب سنتی وزارت بهداشت، در آخرین روز کنگره برگزار شد.

در این نشست تخصصی، دکتر علیرضا عباسیان معاون تعالی دفتر طب سنتی وزارت بهداشت با تأکید بر اینکه هر کشور و تمدنی نیاز به برخی ملزومات دارد و سلامت یکی از آن‌ها است، به برخی شواهد موجود در خصوص پیشرفت‌های پزشکی ایرانیان در گذشته اشاره کرد و افزود: به نظر می‌رسد آغاز طب در ایران، به عنوان یکی از قدیمی ترین کشورهای جهان، به بیش از سه هزار و 500 سال پیش برمی‌گردد.

وی با بیان اینکه آغازعلم طب از ایران بوده و سپس به کشورهای دیگر وارد شده است، تصریح کرد: در طب سنتی، از اصولی استفاده می‌شود که تشخیص و انتخاب روش درمانی را برای پزشک متخصص آسان می‌کند.

معاون تعالی دفتر طب سنتی وزارت بهداشت سپس به اقداماتی که تاکنون در کشور برای به‌روز کردن دانش طب سنتی انجام شده است، اشاره کرد و تغییر نسخ خطی سنتی به کتاب‌های جدید تایپ‌شده، تغییر مدارس سنتی، داروخانه‌ها و کلینیک‌ها (با توجه به استانداردهای جدید در حوزه‌های آموزش)، تولید دارو و درمان بیماران را از جمله این اقدامات دانست.

دکتر عباسیان تلفیق طب سنتی با طب رایج را یکی از زمینه های جدید فکری در طب سنتی ایرانی دانست و پیشنهادهایی برای همکاری با دیگر کشورها در این زمینه، از جمله استفاده از جاذبه‌های توریسم سلامت در حیطه طب سنتی و توریسم مکان‌های تاریخی طب سنتی مانند مقبره ابن سینا ارائه کرد.

در ادامه این نشست، دکتر امیرهومن کاظمی، مشاور بین‌الملل دفتر طب سنتی وزارت بهداشت به بیان وضعیت طب سنتی و مکمل و طب تلفیقی در کشورهای مختلف دنیا و سیاست‌های سازمان جهانی بهداشت در این زمینه پرداخت و افزود: امروزه همه کشورهای پیشرفته دنیا در حال قانون‌گذاری برای استفاده از ظرفیت‌های طب سنتی و مکمل در کنار طب رایج هستند و در بسیاری کشورهای پیشرفته اروپایی، خدمات طب سنتی و مکمل در کنار طب رایج ارائه می‌شود و پوشش بیمه‌ای هم برای آن‌ها وجود دارد.

وی با تأکید بر اینکه طب سنتی و مکمل و طب تلفیقی می‌تواند یکی از قابلیت‌ها و توانمندی‌های سیستم سلامت کشور ما باشد که هم علمی و هم اقتصادی است، افزود: در کشور ما این قابلیت وجود دارد که یکی از پیشگامان ارائه خدمات طب سنتی و مکمل و طب تلفیقی در دنیا باشیم و می‌توانیم در این زمینه، به تمام کشورها به‌ویژه کشورهای همسایه، در حوزه‌های مختلف آموزشی، پژوهشی و درمانی، خدمات ارائه کنیم.

دکتر آرمان زرگران، مسئول کمیته ثبت ملی و بین‌المللی مولفه‌های طب ایرانی در یونسکو در دفتر طب سنتی وزارت بهداشت نیز در ادامه، به ارائه توضیحاتی در خصوص وضعیت رشته داروسازی سنتی در ایران پرداخت و گفت: در ایران، رشته داروسازی سنتی، یک رشته دانشگاهی است که با فارماکوگنوزی و دیگر رشته‌های گیاهان دارویی تفاوت دارد.

وی با تأکید بر اینکه این رشته کاملا منطبق با اصول علمی علم داروسازی است، افزود: در رشته داروسازی سنتی، تمام اصول علمی موجود در علم داروسازی که برای تولید دارو به کار می‌رود، رعایت می‌شود.

گفتنی است، در نشست تخصصی طب سنتی و گیاهان دارویی در دومین کنگره بین‌المللی توسعه روابط اقتصادی در حوزه سلامت با محوریت کشورهای اسلامی، دكتر محمدباقر رضایی، رییس هیات‌مدیره انجمن علمی گیاهان دارویی و معاون وزیر بهداشت اندونزی و قائم‌مقام وزیر بهداشت نیجر نیز حضور داشتند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا