خبرگزاری هادر رسانه ها

آیا حجامت مفید است یا مضر؟

آیا حجامت مفید است یا مضر؟

آیا حجامت مفید است یا مضر
حجامت

با وجود سواستفاده جریان های مختلف از مکتب طب سنتی این سوال پیش می آید که آیا حجامت مفید است یا مضر؟

دکتر سید مهدی میز غضنفری، متخصص فیزیولوژی و مدیر گروه طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی در گفتگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان با بیان اینکه حجامت یکی از روشهای پیشگیری و درمان در طب سنتی است، افزود: البته باید توجه داشت چنانچه تجویز انجام عمل حجامت و همچنین چگونگی، تعداد دفعات آن توسط پزشکی که دارای تخصص طب سنتی است صورت گیرد می‌تواند فوائد لازم را به همراه داشته باشد.

مدیر گروه طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی ادامه داد: در صورتی که حجامت توسط افراد ناآگاه و غیر متخصص تجویز و انجام شود ممکن است عواقب و خطرات جدی برای سلامتی ایجاد کند.

دکتر میر غضنفری در ادامه افزود: عمل حجامت برای افراد سرد مزاج که دارای فشار خون پایین هستند توصیه نمی‌شود و بیشتر برای افرادی با مزاج گرم که ممکن است دارای علائمی همچون حرارت بالای بدن، پوست جوش دار، خارش و همچنین تلخی دهان و خونریزی لثه، خون دماغ هستند، توصیه می‌شود و این افراد از فوائد عمل حجامت بر بدن، بیشتر بهره‌مند می‌شوند.

این پزشک در تشریح خواص حجامت گفت: عمل حجامت به پاکسازی خون، خون‌سازی و تقویت سیستم انعقاد خون در بدن کمک می‌کند و همچنین در تقویت سیستم ایمنی بدن نیز موثر است و در برخی موارد باعث کاهش درد در بدن می‌شود و در مواردی به طور غیر مستقیم به از بین بردن عوارضی مانند موهای زائد بدن نیز کمک می‌کند.
منبع : باشگاه خبرنگاران جوان

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا