در رسانه هاخبرگزاری ها

تره، دارویی موثر برای درمان نفخ و بواسیر

تره، دارویی موثر برای درمان نفخ و بواسیر

تره

به گفته یک متخصص فیزیولوژی، خوردن «تره» علاوه بر این‌که خاصیت خوشبوکنندگی برای بوی دهان دارد، می‌تواند نفخ شکم را نیز از بین ببرد و هموروئید یا بواسیر را درمان کند.

دکتر سید مهدی میرغضنفری در گفت‌وگو با سلامت آنلاین گفت: مزاج بیشتر سبزی‌های خوردنی، گرم و خشک است اما تعدادی از آن ها مانند ترخون و تره گرمی بیشتری دارند. گرمی تره بسیار زیاد و در درجه سوم و خشکی آن در درجه دوم قرار دارد.

او با اشاره به اینکه معده و گوارش استعداد زیادی برای سرد شدن و نفخ کردن دارند، یکی از خوردنی‌های مفید برای از بین بردن نفخ را سبزی تره دانست و افزود: این سبزی به دلیل مزاج گرمش گازهای موجود در سیستم گوارش را می راند اما باید توجه داشت که در برخی افراد حساس، خودش می تواند عاملی برای تولید گاز و ایجاد نفخ باشد.

دکتر میرغضنفری، تره را برای تقویت قوای جنسی و کاهش علائم بواسیر بسیار موثر دانست و افزود: بواسیر تورم عروق ناحیه رکتوم (مقعد) و خونریزی از آنهاست که برای درمان آن می‌توان تره را به غذا (کوکو یا سبزی خوردن) افزود یا به صورت موضعی از آن استفاده کرد.

به گفته این متخصص طب سنتی، در روش موضعی، کافی است تره را به صورت نیمکوب له کرد تا آب آن خارج شود و به صورت خمیری شکل آن را روی موضع گذاشت و روی آن را نیز با نایلون پوشاند. سپس باید چند ساعت صبر کرد تا خواص آن اثر کند.

این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ارتش تصریح کرد: بهتر است از این خمیر، اولین بار با احتیاط و در زمان کوتاه استفاده شود چون در افراد گرم‌مزاج ممکن است باعث ایجاد خارش و عوارضی شود ولی استفاده از آن برای افراد سرد مزاج مفیدتر است.

وی با اشاره به دیگر خواص درمانی تره گفت: تره و کلا گرمی‌ها باز کننده انسدادهای کبد و طحال هستند و به هر کس که در اثر عملکرد نامطلوب این اعضا دچار رنگ پریدگی و زردی چهره باشد، مصرف تره توصیه می شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا