احاديث در مورد نكوهش خوردن غذاهاي رنگارنگ

-    پيامبر اكرم (ص): كساني از امت من پديد خواهند آمد كه در آسايش زاده مي‌شوند و در آن تغذيه مي‌گردند. همت آنان، گونه‌هاي خوراك و نوشاك است؛ بر مركب‌هاي گوناگون سوار مي‌شوند و يكديگر را [فقط] به زبان مي‌ستايند. آنان بدهاي امت من هستند.  
در اين احاديث، خوردن غذاهاي رنگارنگ منع شده استكه یکی از تفاسیر آن ممکن است این باشد که در يك وعده، چند جور غذا خورده نشود. از دیدگاه طب سنتی استفاده از خوردنی ها و نوشیدنی های مختلف در یک وعده بسیار مضر و مختل کننده هضم و اخلاط تولید شده می باشد. از جنبه معنوي هم شاید منظور این باشد که همت و توجه اصلی و اولویت ما نبايد خوردن و نوشيدن باشد؛ زندگي را نبايد بر اين مبنا تنظيم  کرد. خوردن برای زنده و سالم ماندن و انجام تکالیف و بندگی خداست نه این که زندگی برای خوردن و لذت بردن از انواع رنگارنگ خوردنی ها و نوشیدنی ها باشد.  اين حديث  در  عصر امروز  مصادیق فراوانی دارد و امید است که مورد توجه و رعایت قرار گیرد.
يكي ديگر از  مفاهیم حديث ذكر شده  می تواند این باشد كه افزودني‌هاي مختلف به غذا اضافه نشود و غذا خيلي اصطلاحا رنگارنگ نگردد. از ديدگاه طب سنتي نيز غذا هرچه ساده‌تر مصرف شود و طبيعي‌تر باشد، بهتر است؛ البته گاهي ادويه‌جات اضافه مي‌شود كه مقدار آن در فصول مختلف و در غذاهاي مختلف متفاوت است. امروزه به دليل تحريك اشتها، تنوع‌طلبي، تبليغات و فروش و ... غذاها به مقدار زيادي با رنگ‌ها، افزودني‌ها و... تزئين مي‌شوند. آراستن غذا پسنديده است، اما بايد توجه شود كه از چه افزودني‌هايي استفاده مي‌شود. به كار بردن رب‌ها، سس‌ها و انواع مختلف ادویه و سبزیجات متضاد هم  در يك غذا خيلي مناسب نيست و بهتر است غذاها به صورت ساده مورد استفاده قرار گيرند.
حضرت علي(ع) در كتاب معتبر اصول كافي: هر كس در دل خود درخت علاقه به انواع غذاها را بكارد، ميوه انواع بيماري‌ها را مي‌چيند. در این حدیث هم از تنوع طلبی زیاد در غذاها منع شده است.
دكتر سيد مهدي غضنفري

فایل های پیوست

ارسال نظر

نام

پست الکترونیک

پیام شما


نظرات کاربران


مطالب مشابه