مفرده ها (یک گیاه دارویی)

مفرده ها (یک گیاه دارویی)

بسم الله

 

 با عرض سلام و خوشامد به شما مراجعه کننده عزیز لطفا توجه داشته باشید این قسمت مربوط به مراجعین ویزیت شده می باشد که در نسخه آن ها به عنوان یک دستور درمانی اشاره شده و جهت اطلاع از جزئیات آن دستور، به سایت ارجاع شده اند. اکیدا خواهشمند است فقط دستور مورد توصیه را اجرا کرده و از اجرای سایر دستورات جدا خودداری نمایید که ممکن است باعث بروزعوارضی برای سلامتی شما شود. همچنین از توصیه این دستورات به دیگران با تکیه بر حدس و گمان شخصی یا تشابه علائم شما با ایشان خودداری نمایید. یک گیاه دارویی یا ماده خوراکی طبی، معمولا به طرق مختلف و در میزان های متفاوت قابل آماده سازی و مصرف است، حتما طبق دستور تجویزی استفاده فرمایید و از کم و زیاد کردن دوز مصرف و تجدید خودسرانه آن خودداری نمایید. بروزحساسیت دارویی همیشه محتمل بوده و صرفا پس از مصرف مشخص می شود. اگر علائم غیر قابل تحملی  پس از اولین بار مصرف برای شما ایجاد شد موقتا مصرف را قطع کرده و با شماره های درج شده تماس حاصل فرمایید. با وارد کردن نام دستور دارویی در قسمت جستجو، راحت تر می توانید به دستور مربوطه دسترسی پیدا کنید. ضمنا در صورت بارداری، گیاه تجویز شده مصرف نشود. یا اگر حین مصرف متوجه شدید باردارید، احتیاطا مصرف را  قطع کنید. در دوران بارداری، مصرف مفرده و میزان آن، فقط با تجویز پزشک و نظارت او می باشد.برای مصرف عرقیجات هم به دو نکته باید توجه کنید :1- از چهار عرقی که برای شما تجویز شده ابتدا یک یا دو لیوان از مخلوط دو عرق اول را مصرف کنید پس از اتمام ، مصرف دو عرق بعدی را به همین روش شروع کنید.2-مخلوط دو عرق به صورت جرعه جرعه در طول روز مصرف شود.

 انشاءالله صحیح و سالم باشید. 

دکتر میرغضنفری

 

 

 مفرده ها

 

 مویز و کندر:  حداكثر به اندازه یک نخود کندر همراه ٣-٥ عدد مویز صبح ناشتا خوب جویده و میل شود. كندر حداكثر ٢ بار در هفته مصرف شود و فقط با تجويز پزشك. مصرف مويز مي تواند هر روز باشد. 

کندر:  گاهی به اندازه یک نخود کندر صبح ناشتا  خوب جویده و میل شود.

مویز: گاهی چند عدد مویز صبح ناشتا  خوب جویده و میل شود.

کاهو سکنجبین:  نصف کاهو با یک فنجان سکنجبین شب ها 1 ساعت مانده به خواب میل شود.

عصاره کاهو:  یک عدد کاهوی متوسط را شسته و در بخارپز یا قابلمه در دار گذاشته و روی شعله کم قرار دهید تا حدود بیست دقیقه بماند و تقریبا پخته و آب بیندازد. سپس آنرا بفشرید و عصاره بدست آمده را شب 1 ساعت مانده به خواب بنوشید.

مغز کاهو:  مغز کاهو (چوب وسط) پوست گرفته شده و هر 8 ساعت و مخصوصا شب ها قبل خواب دو عدد میل شود.

گل پنیرک : یک قاشق غذا خوری در یک لیوان آب سرد ریخته شود و بعداز بیست دقیقه صاف شود و میل شود.

گل بنفشه : یک قاشق غذا خوری در یک لیوان آب سرد ریخته شود و بعداز بیست دقیقه صاف شود و میل شود. 

گل خطمی: یک قاشق غذاخوری در یک لیوان دم نوش آب جوش ریخته شود و بعد از بیست دقیقه صاف شده و میل شود.

معجون زرشک و عناب : 3- 4قاشق زرشک آبگیری را با 5عدد عناب با یک و نیم لیوان آب نیز به آن اضافه کنید و صبح هسته های عناب را خارج کرده و مخلوط را میکس کرده و این معجون را مصرف نمایید،این دستور برای 2-3روز در هفته مناسب می باشد.

گیاه فلوس : 10 سانتي متر فلوس ،  پره ها ی نازك داخلی جدا شده ، خرد شده ، شب تا صبح در آب خيس شود. سپس ماليده و صاف شده و ميل شود.

تمر هندي تازه : تمر هندی تازه  شیرین / ملس / ترش ( به طور بسته ای از میوه فروشی ها ) پس از هر وعده غذایی، یکی دو عدد پوست گرفته و میل شود ( همراه غشای دور هسته ها ).

 سبوس گندم : يك قاشق غذاخوري در يك ليوان آب دمای معمولي ریخته و میل شود.  می توانید سبوس را پودر کنید تا مصرف آن راحت تر شود.هر 4 تا 6 ساعت قابل تکرار است. 

خاکشی (خاکشیر) : یک قاشق غذاخوری خاکشی در یک لیوان آب ( دماي اتاق تا ولرم ) ریخته و میل شود. در صورت تمایل یا اذیت شدن معده می توان به آن کمی سکنجبن ملس تا شيرين اضافه نمود. هر روز صبح ناشتا  تا 2 بار  ديگر طی روز نیز قابل انجام است. 

شکر سرخ : 2 قاشق مرباخوري شکر سرخ در يك ليوان شير داغ ریخته صبح و شب ميل شود. 

روغن بادام شیرین : در صورت ادامه یبوست شدید ، روغن بادام شیرین یک قاشق مرباخوری هر 8 ساعت میل شود. 

اسفرزه : يك قاشق مرباخوري در يك ليوان آب خنك ( بهتر است ، جوشیده و کمی خنک شده ) ریخته، 20 دقيقه بماند تا لعاب بدهد و ميل شود . هر 4 تا 6 ساعت قابل تکرار است .  

تخم بالنگو برای کودک : نصف قاشق چایخوری بالنگو  به اضافه 1 قاشق چای خوری پودر نبات يا شکر در یک فنجان آبجوش ريخته ، ولرم كه شد کم کم به کودک بدهید . هر 8 ساعت قابل تكرار است. 

تخم بالنگو : یک قاشق مرباخوری تا غذا خوري تخم بالنگو و یک قاشق چایخوری تا مرباخوری پودر نبات يا شکر (در صورت نياز ) در یک لیوان متوسط گلاب 15 تا 20 دقيقه بماند سپس جرعه جرعه طی روز نوشیده شود. 

برگ سنا و گل سرخ : 20 گرم برگ سنا را با 10 گرم گل سرخ کاشان در 2 لیوان آب  ملايم ، 10 دقيقه بجوشانید تا یک لیوان بماند ، صاف کرده و کمی بعد از نهار میل کنید. 

تخم رازیانه : 2 قاشق غذاخوري بعلاوه كمي پودر نبات يا شكر ( در صورت لزوم )  پودر شود و يك قاشق مرباخوري از پودر مخلوط حدود یک ربع تا بیست دقیقه بعد از نهار و شام روي زبان ريخته شود و با آب دهان قورت داده شود و تا یک ساعت چيزي خورده نشود. 

تخم گشنيز : 2 قاشق غذاخوري بعلاوه كمي پودر نبات يا شكر ( در صورت لزوم )  پودر شود و يك قاشق مرباخوري از پودر مخلوط حدود یک ربع تا بیست دقیقه بعد از نهار و شام روي زبان ريخته شود و با آب دهان قورت داده شود و تا یک ساعت چيزي خورده نشود. 

تخم زيره سبز : 2 قاشق غذاخوري بعلاوه كمي پودر نبات يا شكر ( در صورت لزوم )  پودر شود و يك قاشق مرباخوري از پودر مخلوط حدود یک ربع تا بیست دقیقه بعد از نهار و شام روي زبان ريخته شود و با آب دهان قورت داده شود و تا یک ساعت چيزي خورده نشود. 

تخم بارهنگ :1 قاشق غذاخوری تخم بارهنگ را با 1 لیوان آب 5 دقیقه جوشانده و سپس صاف شده و هر 8 ساعت تا قطع خون ریزی میل شود.  

گیاهان حنجره ( گل بنفشه ، پنیرک ، ختمی ): از گلبرگ هر یک 1 قاشق غذاخوری طبق دستور گياهان مربوطه تهيه شود، و قبل از سخنرانی يا مداحي يك قاشق میل شود ، در حین سخنرانی يا مداحي نيز از آن به تناوب کم کم بنوشید. 

گل سرخ با دوغ : 20 گرم گل سرخ کاشان را پاک کرده و با 2 لیوان دوغ کمی بعد از نهار میل شود . 3 تا 5 بار در هفته قابل انجام است . 

گل سرخ : 10 گرم گلبرگ (بدون کاسبرگ و دانه های سیاه) آسياب شود در 2 تا 4 ليوان دوغ ريخته شود بعد از ناهار زرشك پلو با مرغ ميل شود. 3 تا 5 بار در هفته قابل انجام است.  

دم كرده جيسينگ : يك قاشق مرباخوري در يك ليوان بزرگ آب جوش ريخته و مي گذاريم تا دم بكشد ( در صورت نياز با كمي نبات يا عسل ) و ميل شود.  مي توان مجددا روي گياه باقي مانده آب جوش ريخته و تكرار كرد. ( تا 3 بار قابل انجام با يك گياه)

 

 جوش شیرین : در آبی که با آن حمام می‌کنید نیز می‌توانید جوش شیرین حل کنید و هم موها را به آرامی  ماساژ دهید و هم پوست بدن‌تان را،  که موجب درخشانی موها و شادابی  وست بدن شما خواهد شد////شستشو و ضدعفونی مسواک، شانه و برس سر در آب گرمی که جوش شیرین دارد مفید است// جوش شیرین را اگر همراه خمیر دندان با کمک یک فویل آلومینیومی روی دندان ۵ دقیقه ضماد کنید؛ دندان‌های شما سفید می شود///در  زخم‌های دهانی غرغره با آب گرم و جوش شیرین توصیه می‌شود///نشستن در جوش ‌شیرین به طبیعی شدن  ترشحات زنانگی کمک می‌کند


دستور رژیم غذایی برای اگزما:

 

شش مورد زیر را همزمان (طی یک تا چند روز) انجام دهید:

- صبحانه: نان + کاهو ـ  نان + خیار به همراه پنیر تازه

- ناهار: خورشت آلو اسفناج با چلو گشنیز ـ خورشت کدو همراه غوره یا تمرهندی

- شام: آش ماش با مغز بادام ـ آش برنج با مغز بادام ـ آش جو با مغز بادام

- میوه: لیمو شیرین، پرتقال، ازگیل

- به جای آب، عرق کاهو یا عرق کاسنی +  قدومه شیرازی

- مالیدن مرتب روغن خیار به دست.

فایل های پیوست

ارسال نظر

نام

پست الکترونیک

پیام شما


نظرات کاربران


مطالب مشابه