هزینه گران حجامت و زالودرمانی

معاون توسعه سلامت دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت گفت: پرداخت از جیب مردم در زمینه خدمات طب ایرانی ۱۰۰ درصد است؛ در حالی‌ که این رقم باید به ۳۰ درصد کاهش پیدا کند.
دکتر مهدی یوسفی، با تاکید بر اینکه در حال حاضر مشکل اصلی خدمات طب ایرانی میزان بالای پرداخت از جیب مردم است، گفت: خدمت طب ایرانی در کتاب ارزشگذاری نسبی خدمات، تعرفه‌های مشخصی دارند، اما از ویرایش اول، پوشش بیمه‌ای نداشتیم و همچنان هم نداریم.
وی ادامه داد: طبق اسناد موجود باید میزان پرداخت از جیب مردم در حوزه طب ایرانی به ۳۰ درصد برسد؛ در حالی که  این رقم فعلا ۱۰۰ درصد است. متاسفانه حتی ویزیت متخصصان طب سنتی هم پوشش بیمه‌ای ندارد. از زمانی که کتاب ارزشگذاری نسبی خدمات تدوین شد، وزارت بهداشت کمک کرد که خدمات طب ایرانی وارد این کتاب شوند. در بازبینی‌های بعدی کتاب ارزشگذاری نیز این تعرفه‌ها تغییر زیادی نداشتند. اما هیچکدام از خدمات ویزیت، مشاوره، حجامت، زالو درمانی، رایحه درمانی، بادکش و ... تحت پوشش بیمه نیستند  و مردم باید ۱۰۰ درصد تعرفه‌ها را بپردازند.
معاون توسعه سلامت دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت با بیان اینکه پوشش بیمه‌ای کمک می‌کند این خدمات استاندارد شود، اضافه کرد: این موضوع باعث می‌شود استقبال مردم برای دریافت خدمات طب ایرانی کمتر شود. با وجود تلاش‌هایی که در این زمینه صورت گرفته، شورای عالی بیمه هنوز به این مورد نپرداخته است.
یوسفی تاکید کرد: اگر بخواهیم به توسعه طب ملی خود بپردازیم، باید به این مورد توجه کنیم. هزینه‌ای که پوشش بیمه‌ای این خدمات نیاز دارند، اصلا قابل مقایسه با بسیاری از خدمات و داروهای دیگر نیست.   این درحالیست که در حال حاضر بیش از دو هزار داروی گیاهی از وزارت بهداشت مجوز گرفته‌اند. در دولت دهم، ۵۶ دارو در اولویت پوشش بیمه‌ای قرار گرفت و هنوز هم به این رقم اضافه نشده است. از بین خدمات تعرفه‌دار نیز پنج خدمت برای وزارت بهداشت در اولویت پوشش بیمه‌ای قرار دارند.
وی با بیان اینکه برای پوشش بیمه‌ای لازم است استاندارد هر خدمت درمانی تعریف شود، افزود: بیمه می‌تواند به عنوان ابزاری نظارتی باعث ارائه خدمات به صورت ضابطه‌مندتر شود. همچنین چتر حمایتی خوبی برای متخصصان طب سنتی ایجاد می‌کند؛ چرا که فعلا از  متخصصان طب سنتی حمایت خوبی صورت نمی‌گیرد.  
به گفته معاون توسعه سلامت دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت، فقط متخصصان طب سنتی و پزشکان عمومی دوره دیده می‌توانند در سلامتکده‌های طب سنتی و مطب‌های خود به طبابت در این زمینه بپردازند.

فایل های پیوست

ارسال نظر

نام

پست الکترونیک

پیام شما


نظرات کاربران


مطالب مشابه

اطلاعیه مهم
مقالات دکتر میرغضنفری در مجلات معتبر دنیا (ISI)
آیت الله مکارم شیرازی : فعالیت بدون صلاحیت در طب سنتی ، موجب هرج و مرج می شود.
نسخه‌هایی که با جان مردم بازی می‌کند
نماینده تام الاختیار وزیر بهداشت در حوزه طب سنتی-ایرانی منصوب شد
روز جهانی سلامت و طب سنتی
مستندسازي طب سنتي با پايان نامه هاي دانشگاهي
ادغام طب ایرانی با نظام سلامت
پزشک ایرانی نائب رئیس فدراسیون جهانی طب سوزنی شد
هزینه گران حجامت و زالودرمانی
اطلاعیه مهم سازمان نظام پزشکی تهران بزرگ
پژوهش علمی و آزمایشگاهی لازمه توسعه طب سنتی
مدعیان دروغین طب اسلامی عامل ضربه به سلامت و دین مردم
كبد چرب و راههاي درمان آن
زالودرمانی ، لارو درمانی و حجامت خشک و تر تعرفه گذاری شد
استفاده سودجویان از موضوع طب اسلامی
دو واحد درس طب سنتی برای پزشکان ابلاغ شد
قابلیت‌های معقول و منطقی طب سنتی ایرانی باید ترویج شود
«حکیم دل‌ها» ساخته شد
بزرگنمایی درباره
حکایت عطارانی که وارد
سلسله مقالات معرفی طب سنتی به زبان انگلیسی
نیمار برای درمان به طب سنتی روی آورد
علت دسترسی کم مردم به خدمات طب سنتی ایران
درگذشت استاد دكتر محمد مهدي اصفهاني
گیاهان دارویی به اقتصاد مقاومتی کمک می‌کند
یک پزشک ایرانی عضو کمیته بین‌المللی آموزش طب سوزنی شد
برگزاری سمپوزیوم جایگاه طب سنتی در ایران و اسپانیا
بازدید همسر نخست وزیر ترکیه از دانشکده طب سنتی
رعایت تغذیه بر اساس مزاج، سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند