پژوهش علمی و آزمایشگاهی لازمه توسعه طب سنتی

به گزارش روابط عمومی انجمن علمی طب سنتی ایران ، رئيس موسسه علمی فرهنگی دارالحديث در در دیدار مشاور وزیر بهداشت و مدیرکل دفتر طب سنتی ایرانی اسلامی گفت: تمام مکاتب طبی باید به صورت علمی و آزمایشگاهی مورد مداقه قرار گیرند.
 
آيت الله ري شهري در در دیدار با دکتر محمود خدادوست، مشاور وزیر بهداشت و مدیرکل دفتر طب سنتی ایرانی اسلامی، ضمن اشاره به مباحث پيش آمده در روزهاي اخير درباره طب اسلامي گفت: اين بيان كه گفته شود يك نظام كامل طبي از تشخيص تا درمان با عنوان طب اسلامي داريم صحيح  نيست ولي اگر منظور اين باشد كه رواياتي داريم كه با كمك آن می توان چارچوب مسائل طبي از نظر اسلام را تبيين كرد ، حرف درستي است.
 
رئيس موسسه علمی ـ فرهنگی دارالحديث در ادامه گفت: بنده در ساليان اخير انواع طب مكمل اعم از طب سنتي، طب سوزنی، گياهخواري و ... را بدلايل مختلف تجربه كرده ام، می توان گفت به طور اجمالی در برخی موارد قابل بهره برداری است و بعضي هم نبوده اند.
 
وی افزود: تمام اين مكاتب طبي بايد به صورت علمي و آزمايشگاهي مورد مداقه قرار بگيرند تا معلوم شود اين روش طبي براي چه افرادي، در چه شرايطي و چند درصد موفقيت دارند و بعد با رعايت قواعد علمي در اختيار بيماران قرار گيرد.
 
تولیت آستان مقدس حضرت عبدالعظیم الحسنی به وزارت بهداشت توصيه كرد كه جنبه های سلبي و ايجابي را به  صورت متوازن انجام دهد ، يعني از يك طرف با مدعيان دروغين طب سنتي كه اين علم را با خرافات و جن گيري آلوده اند برخورد كند و از سوي ديگر بايد آموخته‌هاي طبي مختلف را جمع آوري و با انجام آزمايش هاي علمي صحت اين آموزه ها را رد يا تاييد و در اختيار مردم قرار دهد تا سره را از ناسره تشخيص دهند. 
 
رئيس موسسه دارالحديث ضمن اعلام آمادگي اين موسسه براي همكاري با وزارت بهداشت گفت: اولا براي ساماندهي مشكلاتي كه اكنون پيش آمده بايد با اعتدال با مسائل برخورد كرد تا مردمي كه از طب سنتي نتيجه گرفته اند در مقابل   وزارت بهداشت قرار نگيرند ثانيا نام اين طب بايد طب سنتي باشد نه طب اسلامي ، و نبايد به اسم اسلام درمان بيماران انجام شود که اگر کسی نتیجه ای نگرفت به نام دین تمام شود.
 
آيت الله ري شهري بیان کرد: ائمه اطهار (عليهم السلام) گر چه بنابر علم اعطايي الهي بر علم طب مسلط  بودند ولي در صدد آموزش علم پزشكي به مردم نبودند، بلكه در پاسخ مراجعه كننده اي كه فلان بيماري را داشت فلان رهنمود را صادر مي كردند ولي اينكه اين دستور را مي توان براي همه افراد با مزاج هاي مختلف و همه اقليم ها انجام داد ، بايد با تحقيق و آزمايش مشخص كرد. 
 
نويسنده كتاب دانشنامه احاديث پزشكي در ادامه افزود: اگر توجه داشته باشيد من نام كتابم را دانشنامه طب اسلامي نگذاشته ام چون معتقدم چيزي به اين معنا نداريم ، همان طور كه در مقدمه كتاب هم گفته ام بنده از جنبه حوزوي احاديث را جمع آوري كرده ام ولي بايد اين احاديث از جنبه پژوهشي و آزمايشگاهي هم بررسي شوند تا مشخص شود  براي چه   كساني، با چه مزاجي ، در چه وضعيتي ، در چه اقليمي، با چه مقدار مصرف، خاصيت درماني دارد و بعد در اختيار مراكز درماني قرار گيرد.

فایل های پیوست

ارسال نظر

نام

پست الکترونیک

پیام شما


نظرات کاربران


مطالب مشابه

اطلاعیه مهم
مقالات دکتر میرغضنفری در مجلات معتبر دنیا (ISI)
آیت الله مکارم شیرازی : فعالیت بدون صلاحیت در طب سنتی ، موجب هرج و مرج می شود.
نسخه‌هایی که با جان مردم بازی می‌کند
نماینده تام الاختیار وزیر بهداشت در حوزه طب سنتی-ایرانی منصوب شد
روز جهانی سلامت و طب سنتی
مستندسازي طب سنتي با پايان نامه هاي دانشگاهي
ادغام طب ایرانی با نظام سلامت
پزشک ایرانی نائب رئیس فدراسیون جهانی طب سوزنی شد
هزینه گران حجامت و زالودرمانی
اطلاعیه مهم سازمان نظام پزشکی تهران بزرگ
پژوهش علمی و آزمایشگاهی لازمه توسعه طب سنتی
مدعیان دروغین طب اسلامی عامل ضربه به سلامت و دین مردم
كبد چرب و راههاي درمان آن
زالودرمانی ، لارو درمانی و حجامت خشک و تر تعرفه گذاری شد
استفاده سودجویان از موضوع طب اسلامی
دو واحد درس طب سنتی برای پزشکان ابلاغ شد
قابلیت‌های معقول و منطقی طب سنتی ایرانی باید ترویج شود
«حکیم دل‌ها» ساخته شد
بزرگنمایی درباره
حکایت عطارانی که وارد
سلسله مقالات معرفی طب سنتی به زبان انگلیسی
نیمار برای درمان به طب سنتی روی آورد
علت دسترسی کم مردم به خدمات طب سنتی ایران
درگذشت استاد دكتر محمد مهدي اصفهاني
گیاهان دارویی به اقتصاد مقاومتی کمک می‌کند
یک پزشک ایرانی عضو کمیته بین‌المللی آموزش طب سوزنی شد
برگزاری سمپوزیوم جایگاه طب سنتی در ایران و اسپانیا
بازدید همسر نخست وزیر ترکیه از دانشکده طب سنتی
رعایت تغذیه بر اساس مزاج، سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند