زالودرمانی ، لارو درمانی و حجامت خشک و تر تعرفه گذاری شد

تهران-ایرنا- مشاور وزیر بهداشت،درمان و آموزش پزشکی در امور طب سنتی گفت: 12 خدمت مربوط به طب ایرانی تعرفه گذاری شده است و دو خدمت زالودرمانی و لارودرمانی نیز به جمع این خدمات اضافه شد.
 
زالودرمانی و لارو درمانی تعرفه گذاری شد
دکتر محمود خدادوست در گفت و گو با خبرنگار سلامت ایرنا افزود: در ویرایش کتاب ارزشهای نسبی خدمات سلامت، 12 خدمت مربوط به طب ایرانی مانند حجامت خشک، حجامت تر،فصد، بخور، ماساژ تعرفه گذاری شده است و به تازگی در ویرایش سوم این کتاب دو خدمت دیگر طب ایرانی شامل زالودرمانی و لارو درمانی نیز تعرفه گذاری شد.
وی به رقم دقیق تعرفه این خدمات اشاره ای نکرد اما گفت: این خدمات طب ایرانی به دو صورت خدمات ویزیت و مشاوره ارائه می شود، تعرفه ویزیت خدمات طب ایرانی مانند تعرفه سایر خدمات پزشکی است و اگر از طریق پزشک عمومی ارائه شود، به میزان تعرفه ویزیت پزشک عمومی و اگر توسط پزشک متخصص طب ایرانی ارائه شود، به میزان تعرفه خدمت یک پزشک متخصص است.
مدیر کل دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت گفت: رویکرد کلی وزارت بهداشت توسعه خدمات طب ایرانی و ضابطه مند و قانونمند کردن این خدمات به دور از افراط و تفریط است.
وی افزود: برای این کار، بر اساس قانون برنامه توسعه ششم طب ایرانی در نظام شبکه خدمات بهداشتی-درمانی کشور ادغام می شود و برای اجرای این قانون آموزش همه دست اندرکاران نظام سلامت که علاقه مند به فعالیت در حوزه طب ایرانی داشته باشند، انجام می شود.
خدادوست گفت: آموزش مبانی طب ایرانی به همه سطوح نظام سلامت از بهورز گرفته تا پزشکان متخصص انتقال می یابد و هر فرد در هر سطحی که هست می تواند در حوزه محدود تعریف شده به ارائه خدمات طب ایرانی بپردازد.
وی افزود: آموزش اصول و مبانی طب ایرانی با همکاری دفتر طب سنتی وزارت بهداشت و انجمن علمی طب سنتی انجام می شود.
وی ادامه داد: اقدام بسیار مهم و ارزشمند دیگری که وزارت بهداشت برای توسعه و گسترش خدمات طب ایرانی و ضابطه مند و قانونمند کردن آن انجام داده است، تعریف کردن و گنجاندن دو واحد درسی با عنوان آشنایی با اصول و مبانی طب ایرانی است که برای تمام رشته های علوم پزشکی شامل پزشکی،دندانپزشکی، داروسازی، تغذیه، مامایی، پرستاری و سایر رشته های مرتبط با گروه علوم پزشکی به عنوان درس اجباری ارائه می شود.
مشاور وزیر بهداشت در پاسخ به این پرسش که وزارت بهداشت برای برخورد با متخلفان حوزه طب سنتی چه برنامه ای دارد نیز گفت: رویکرد وزارت بهداشت این است که با توجه به تقاضای مردم برای دریافت خدمات طب سنتی ایرانی، ابتدا بستر و زمینه دسترسی مردم به خدمات ایمن و علمی را فراهم کند. این کار از طریق آموزش نیروهای ارائه کننده خدمات سلامت و نیز از طریق سلامتکده های طب ایرانی دانشگاه های علوم پزشکی یا مراکزی که مسئول فنی دوره دیده مورد تایید وزارت بهداشت دارند، گسترش می یابد.
خدادوست افزود: همزمان و در کنار توسعه خدمات ایمن و مورد تایید وزارت بهداشت و افزایش دسترسی مردم به خدمات طب سنتی مورد تایید، مدیریت های نظارت بر درمان دانشگاه های علوم پزشکی افراد خاطی را شناسایی و بر اساس قوانین و ضوابط قانونی با متخلفان برخورد می کنند.

فایل های پیوست

ارسال نظر

نام

پست الکترونیک

پیام شما


نظرات کاربران


مطالب مشابه

اطلاعیه مهم
مقالات دکتر میرغضنفری در مجلات معتبر دنیا (ISI)
آیت الله مکارم شیرازی : فعالیت بدون صلاحیت در طب سنتی ، موجب هرج و مرج می شود.
نسخه‌هایی که با جان مردم بازی می‌کند
نماینده تام الاختیار وزیر بهداشت در حوزه طب سنتی-ایرانی منصوب شد
روز جهانی سلامت و طب سنتی
مستندسازي طب سنتي با پايان نامه هاي دانشگاهي
ادغام طب ایرانی با نظام سلامت
پزشک ایرانی نائب رئیس فدراسیون جهانی طب سوزنی شد
هزینه گران حجامت و زالودرمانی
اطلاعیه مهم سازمان نظام پزشکی تهران بزرگ
پژوهش علمی و آزمایشگاهی لازمه توسعه طب سنتی
مدعیان دروغین طب اسلامی عامل ضربه به سلامت و دین مردم
كبد چرب و راههاي درمان آن
زالودرمانی ، لارو درمانی و حجامت خشک و تر تعرفه گذاری شد
استفاده سودجویان از موضوع طب اسلامی
دو واحد درس طب سنتی برای پزشکان ابلاغ شد
قابلیت‌های معقول و منطقی طب سنتی ایرانی باید ترویج شود
«حکیم دل‌ها» ساخته شد
بزرگنمایی درباره
حکایت عطارانی که وارد
سلسله مقالات معرفی طب سنتی به زبان انگلیسی
نیمار برای درمان به طب سنتی روی آورد
علت دسترسی کم مردم به خدمات طب سنتی ایران
درگذشت استاد دكتر محمد مهدي اصفهاني
گیاهان دارویی به اقتصاد مقاومتی کمک می‌کند
یک پزشک ایرانی عضو کمیته بین‌المللی آموزش طب سوزنی شد
برگزاری سمپوزیوم جایگاه طب سنتی در ایران و اسپانیا
بازدید همسر نخست وزیر ترکیه از دانشکده طب سنتی
رعایت تغذیه بر اساس مزاج، سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند