حکایت عطارانی که وارد

رئیس انجمن علمی طب سنتی با اشاره به تقاضای زیاد مردم برای دریافت خدمات طب سنتی، گفت: این موضوع باعث می‌شود که افرادی وارد حرفه طب سنتی شوند که علم لازم را برای آن ندارند و علی رغم اینکه اجازه درمان را در حوزه صنفی خود ندارند، اما متاسفانه وارد درمان هم می‌شوند.

 
دکتر نفیسه حسینی یکتا در گفت‌وگو با ایسنا، درباره ارائه خدمات طب سنتی در داروخانه‌های گیاهی و طبیعی، گفت: باید توجه کرد که از قدیم چراغ حوزه طب سنتی را بسیاری از عطاران نکونام ما روشن نگه داشتند و هنوز هم افرادی را داریم که استادانه در این رشته فعالیت می‌کنند و عالمانه در این حوزه پیش می‌روند.
 
حسینی یکتا ادامه داد: در عین حال تقاضای زیادی که مردم برای دریافت خدمات طب سنتی دارند، باعث شده که هر روز در خیابان‌های شهرمان یک عطاری جدید ایجاد شود. به طوریکه تعداد عطاری‌ها به طور روزافزون در حال تزاید است. این موضوع باعث می‌شود که افرادی وارد این حرفه شوند که علم لازم را برای آن ندارند و علی رغم اینکه اجازه درمان را در حوزه صنفی خود ندارند، اما متاسفانه وارد درمان هم می‌شوند. به طوریکه گاهی می‌بینیم افرادی وارد حوزه عطاری و درمان می‌شوند که حداقل سواد را هم درباره گیاهان دارویی ندارند. بنابراین حتما بحث ساماندهی عطاری‌ها ضرورت دارد و باید ضوابطی برای این افراد از سوی سازمان غذا و دارو و سایر ارگان‌های ذی ربط تدوین شود تا بتوان آنها را مورد نظارت قرار داد و سره از ناسره مشخص شود و عطاران عالم ما نیز با عملکرد برخی افراد بدنام نشوند.
 
وی همچنین اظهار کرد: البته اتفاقاتی به طور محدود در برخی دانشگاه‌های علوم پزشکی در جهت ساماندهی عطاری ها در دست اقدام است. قاعدتا وجود مراکز ضابطه مند در جهت رفع نیاز جامعه در حوزه فراورده های طبیعی و طب سنتی با حضور متخصصین امر در این مراکز و در قالب داروخانه‌های گیاهی می‌تواند بسیاری از نگرانی‌ها در این حوزه را برطرف کند.
 
وی ادامه داد: داروخانه‌های گیاهی پدیده‌ای جدیدالظهور نیستند، بلکه در کشورهایی که طب سنتی در آنها رواج بیشتری دارد یک امر پذیرفته شده است. مسلما تنظیم ضوابط حاکم بر این مراکز دقت نظر خاص خود را می‌طلبد. بنابراین وجود داروخانه‌هایی ضابطه‌مند با هدف پاسخ‌دهی منطقی و صحیح به نیاز جامعه به فراورده‌های طبیعی و سنتی، ضروری است.
 
رئیس انجمن علمی طب سنتی از تدوین کوریکلوم آموزشی برای صنف عطاران خبر داد و گفت: انجمن می‌تواند به عنوان یک مشاور علمی در این حوزه وارد شود. در حال حاضر هم انجمن در این حوزه، کوریکولوم آموزشی را تدوین کرده که با همکاری دانشگاه علوم پزشکی تهران و صنف عطاران، بزودی در حوزه مورد نظارت دانشگاه مذکور به صورت پایلوت اجرا می‌شود و امیدواریم که قابلیت اجرا در کل کشور را داشته باشد.

فایل های پیوست

ارسال نظر

نام

پست الکترونیک

پیام شما


نظرات کاربران


مطالب مشابه

اطلاعیه مهم
مقالات دکتر میرغضنفری در مجلات معتبر دنیا (ISI)
آیت الله مکارم شیرازی : فعالیت بدون صلاحیت در طب سنتی ، موجب هرج و مرج می شود.
نسخه‌هایی که با جان مردم بازی می‌کند
نماینده تام الاختیار وزیر بهداشت در حوزه طب سنتی-ایرانی منصوب شد
روز جهانی سلامت و طب سنتی
مستندسازي طب سنتي با پايان نامه هاي دانشگاهي
ادغام طب ایرانی با نظام سلامت
پزشک ایرانی نائب رئیس فدراسیون جهانی طب سوزنی شد
هزینه گران حجامت و زالودرمانی
اطلاعیه مهم سازمان نظام پزشکی تهران بزرگ
پژوهش علمی و آزمایشگاهی لازمه توسعه طب سنتی
مدعیان دروغین طب اسلامی عامل ضربه به سلامت و دین مردم
كبد چرب و راههاي درمان آن
زالودرمانی ، لارو درمانی و حجامت خشک و تر تعرفه گذاری شد
استفاده سودجویان از موضوع طب اسلامی
دو واحد درس طب سنتی برای پزشکان ابلاغ شد
قابلیت‌های معقول و منطقی طب سنتی ایرانی باید ترویج شود
«حکیم دل‌ها» ساخته شد
بزرگنمایی درباره
حکایت عطارانی که وارد
سلسله مقالات معرفی طب سنتی به زبان انگلیسی
نیمار برای درمان به طب سنتی روی آورد
علت دسترسی کم مردم به خدمات طب سنتی ایران
درگذشت استاد دكتر محمد مهدي اصفهاني
گیاهان دارویی به اقتصاد مقاومتی کمک می‌کند
یک پزشک ایرانی عضو کمیته بین‌المللی آموزش طب سوزنی شد
برگزاری سمپوزیوم جایگاه طب سنتی در ایران و اسپانیا
بازدید همسر نخست وزیر ترکیه از دانشکده طب سنتی
رعایت تغذیه بر اساس مزاج، سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند