ریواس

اگر این روزها سری به میوه فروشی ها زده باشید  حتما در بین میوه های مختلف ریواس را هم دیدین با توجه به اینکه الان دقیقا در فصل مصرف ریواس هستیم نکاتی از این گیاه خودرو را برای استفاده شما تقدیم می کنیم:
*مزاج ريواس سرد و خشك(در درجه متوسط) است.
*بهترين زمان مصرف آن بهار و  تابستان است زيرا دراين زمان،امكان غلبه صفرا زياد است و مزاج انسان روبه گرمي مي رود که از نشانه هاي آن بروز جوش‌هاي پوستي است.
*مصرف ريواس جلوي عوارض ناشي از گرمي را مي‌گيرد و مخصوصابراي كساني كه كبد گرم دارند، دهان آنها تلخ است و عطش زيادي دارند،بسيار مفيد است.
*يكي از بهترين ميوه‌جات براي خنك كردن كبد و ايجاد اعتدال در كبد، ريواس است.
 
*خاصيت اشتها آور ريواس احتمالا به دليل رفع چربی ها و مهار صفرا مي باشد (صفراوي‌ها اشتهای خوبی در هنگام غلبه صفرا ندارند، سريع گرمازده شده و معمولا در دهانشان مزه تلخ احساس مي كنند)
*ریواس براي بعضي زردي‌ها (كه سفيدي چشم آنها به زردي مي‌گرايد)نيز مفيد است.
 
*ريواس تهوع را از بين مي‌برد و باعث رفع تشنگي ناشي از حرارت مزاج هم مي‌شود.
 
*رقيق كننده و صاف كننده خون است و براي افرادي‌كه غلبه خون دارند مفيد است و به واسطه همين خاصيت، درمان مناسبي براي جوش‌هاي خونريزي دهنده است.
 
*ریواس اگر به ميزان متعادل مصرف شود مفرح است.
افرادي كه مزاج سرد دارند،ضعف مغز یا  فكر و خيال و افسردگي دارند، كساني كه مشكلات تنفسي مانند سرفه و تنگي نفس دارند و كساني كه ضعف توان جسمي ناشي از مزاج سرد دارند بايد در مصرف آن احتياط نمايند.
 
*در صورت مصرف ریواس افراد فوق الذکر حتما بايد همراه با مصلحات آن نظير عسل، مويز یا پوره نبات مصرف شود.
**ریواس را چگونه مصرف کنیم؟
به صورت تازه همراه با غذاهاي چرب مثل آبگوشت يا همراه كباب به عنوان سبزي كه در اين صورت مصلح اين غذاها محسوب مي شود.
اگربا ريواس مربا درست كنند طعم ملس داشته و مزاج آن معتدل مي شود بطوريكه سرد مزاجها هم مي‌توانند  از آن تا حدودی استفاده كنند.
براي تهيه شربت ريواس كه بسيار گواراست مي توانيد آب ريواس را با مقداري شكر بجوشانيد تا غليظ شود.وقتي مايع شربت ريواس به حالت عسلي شكل در آمد شربت آماده است و همانند ساير شربتها مي توانيد هنگام مصرف آن را رقيق نموده تا به غلظت مناسب برسدوآن را نوش جان كنيد.

فایل های پیوست

ارسال نظر

نام

پست الکترونیک

پیام شما


نظرات کاربران


مطالب مشابه