رعایت تغذیه بر اساس مزاج، سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند

دکتر سیدمهدی میرغضنفری، در گفت‌و‌گو با سینا گفت: برخی طب سنتی را با طب گیاهی مشابه می‌دانند در صورتی که تجویز گیاهان دارویی اختصاص به طب سنتی ندارد و برخی نیز طب سنتی را با حجامت، فصد و زالو انداختن یکی می‌دانند، در حالی که شاخص تفکیک طب سنتی از سایر شاخه‌های پزشکی از نگاه خاصی که طب سنتی به بدن دارد صورت می‌گیرد؛ بنابراین دارو‌ها و نحوه درمان در طب سنتی شاخص تفکیک این طب از سایر علوم طبی نیست بلکه نگاه و رویکرد مزاجی و خلطی باعث این تفاوت است به‌ طوری که به آن، طب مزاجی نیز می‌گویند که بر اساس میزان حرارت، تری و خشکی بدن به شناسایی و درمان بیماری‌ها می‌پردازد.

وی سبک زندگی متفاوت افراد را نتیجه مزاج متفاوت آنان دانست و افزود: مزاج افراد در ابتلا به انواع بیماری‌ها موثر است و اولین قدم در طب سنتی چه برای حفظ سلامتی و چه درمان، تشخیص طبع افراد است.

این متخصص طب سنتی در ادامه افزود: در طب سنتی تجویز پزشک باتوجه به مزاج هر فرد صورت می‌گیرد بنابراین دستورالعمل کلی در مصرف مواد غذایی وجود ندارد.

وی خصوصیات مزاج گرم و سرد را برشمرد و گفت: افرادی که مزاج گرم دارند متابولیسم بالاتری دارند؛ فشارخون و تیروئید آن‌ها در محدوده طبیعی پرکار‌تر بوده و کمی فعالیت سیستم سمپاتیکی آن‌ها بیشتر است و در مقابل، افراد سردمزاج درونگرا بوده، متابولیسم بدنی پایین تری دارند و به سرما حساس هستند.

میرغضنفری تصریح کرد: اگر افراد گرم‌مزاج در مصرف گرمی‌جات زیاده روی کنند، خواب کافی نداشته و یا استرس زیاد داشته باشد، دچار ضعف در سیستم ایمنی بدن می‌شوند و علایم ناشی از افزایش حرارت در آنها به وجود می‌آید و افراد سردمزاج نیز با افراط در مصرف مواد غذایی دارای طبع سرد، دچار ضعف در سیستم ایمنی بدن می‌شوند.

علایم سرماخوردگی در مزاج گرم و سرد متفاوت است
مدیر گروه طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی ارتش بیان کرد: علایم سرماخوردگی در افراد با مزاج گرم و سرد متفاوت است؛ در مزاج گرم، شخص مبتلا به خلط ته حلق سوزاننده و روان، آبریزش بینی روان، داغ و سوزاننده می‌شود اما در مزاج سرد، خلط ته حلق و ترشحات سفت و چسبنده بوده و علایم سوزش و خارش کمتر از مزاج گرم است.

وی با بیان اینکه در مواردی سرماخوردگی با آلرژی اشتباه گرفته می‌شود، بیان کرد: در آلرژی تشخیص مزاج توسط پزشک بسیار تعیین کننده است اگر فرد گرم مزاج آلرژی داشته باشد، پرهیز از مصرف سس‌ها و مواد محرک و همچنین مصرف غذاهای ساده، آبپز و نوشیدن آبمیوه توصیه می‌شود و در فرد سرد مزاج در کنار پرهیز از سردی جات و آش، مصرف غذاهای کم حجم و پرانرژی تجویز می‌شود.

میرغضنفری، توضیح داد: گاهی ترشحات پس از سرماخوردگی داخل بدن باقی مانده و عفونی می‌شود؛ این ترشحات خشک شده و به صورت مواد زائد در مجاری هوایی و خون باقی می‌ماند و مرتباً سیستم ایمنی بدن را تحریک به سرفه می‌کند و حتی گاهی باعث بروز آسم می‌شود؛ در طب سنتی برای درمان این حالت، ماساژ دادن با برخی روغن‌ها مثل؛ روغن بابونه روی ناحیه قفسه سینه یا گلو، استفاده از بخور و پرهیز غذایی بر اساس مزاج انجام می‌شود.

این متخصص طب سنتی افزود: بعضی از گیاهان برای هر نوع مزاجی تاثیر مثبت دارند و به طور کلی گیاهان با مزاج گرم، سیستم تنفسی را تسکین می‌دهند و بلغم و رطوبت جمع شده را خارج کرده و خلط‌ آور هستند و مجاری هوایی را باز می‌کنند؛ مثلاً آویشن در درمان سرفه مفید است؛ بابونه و اکالیپتوس نیز جزء این دسته از گیاهان هستند.

منبع : سایت خبری سینا

فایل های پیوست

ارسال نظر

نام

پست الکترونیک

پیام شما


نظرات کاربران


مطالب مشابه

اطلاعیه مهم
مقالات دکتر میرغضنفری در مجلات معتبر دنیا (ISI)
آیت الله مکارم شیرازی : فعالیت بدون صلاحیت در طب سنتی ، موجب هرج و مرج می شود.
نسخه‌هایی که با جان مردم بازی می‌کند
نماینده تام الاختیار وزیر بهداشت در حوزه طب سنتی-ایرانی منصوب شد
روز جهانی سلامت و طب سنتی
مستندسازي طب سنتي با پايان نامه هاي دانشگاهي
ادغام طب ایرانی با نظام سلامت
پزشک ایرانی نائب رئیس فدراسیون جهانی طب سوزنی شد
هزینه گران حجامت و زالودرمانی
اطلاعیه مهم سازمان نظام پزشکی تهران بزرگ
پژوهش علمی و آزمایشگاهی لازمه توسعه طب سنتی
مدعیان دروغین طب اسلامی عامل ضربه به سلامت و دین مردم
كبد چرب و راههاي درمان آن
زالودرمانی ، لارو درمانی و حجامت خشک و تر تعرفه گذاری شد
استفاده سودجویان از موضوع طب اسلامی
دو واحد درس طب سنتی برای پزشکان ابلاغ شد
قابلیت‌های معقول و منطقی طب سنتی ایرانی باید ترویج شود
«حکیم دل‌ها» ساخته شد
بزرگنمایی درباره
حکایت عطارانی که وارد
سلسله مقالات معرفی طب سنتی به زبان انگلیسی
نیمار برای درمان به طب سنتی روی آورد
علت دسترسی کم مردم به خدمات طب سنتی ایران
درگذشت استاد دكتر محمد مهدي اصفهاني
گیاهان دارویی به اقتصاد مقاومتی کمک می‌کند
یک پزشک ایرانی عضو کمیته بین‌المللی آموزش طب سوزنی شد
برگزاری سمپوزیوم جایگاه طب سنتی در ایران و اسپانیا
بازدید همسر نخست وزیر ترکیه از دانشکده طب سنتی
رعایت تغذیه بر اساس مزاج، سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند